Data: 2020.11.27 13:47
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Vidurių užkietėjimas, pilvo spazmai, žaizdelės žarnyne

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-08 14:29:09

Klausimas. Jau dveji metai kamuoja vidurių užkietėjimas, gleivės išmatose kartais būna net su krauju. Taip pat būna pilvo spazmai. Daktarai Anglijoje pasakė, kad tai dirgliosios žarnos sindromas. Po kiek laiko pradėjo labai skaudėti pilvo apačią į abu šonus. Kreipiausi į ginekologą. Viskas gerai. Jokių pakitimų. Tada gavau siuntimą kolonoskopijai. Jos metu rastos dvi mažos žaizdelės žarnyne ir nustatyta, kad yra citomegalo virusas. Čia viskas vyksta labai lėtai ir dar niekas man nepasakė, kodėl turiu tą skausmą pilvo apačioje. Ar šis skausmas yra nuo esamų žaizdelių? Ar dar kas nors gali būti? Donata.

Albinas Tamošiūnas. © Algirdo Kubaičio nuotr.

Atsako gydytojas proktologas, pilvo chirurgas Albinas Tamošiūnas

Man liko neaiškus vienas dalykas: ar tiesiog buvo kraujo tyrime rasta reakcija (antikūnai) prieš citomegalo virusą, ar nustatyta, kad būtent citomegalo virusas (CMV) sukėlė opeles. Šiaip CMV, patekęs į organizmą, dažniausiai nesukelia jokių simptomų; tarp 6-mečių juo infekuoti apie 2/3, tarp 80-mečių - 9/10 žmonių. Virusas išlieka organizme visam gyvenimui, tačiau esant ženklesniam imuniteto nusilpimui (imunosupresantų vartojimas, onkologinės ligos, transplantacijos, AIDS, autoimuninės ligos, lėtinė intoksikacija kai kuriais chemikalais, naujagimiams ir t.t.) gali pasireikšti labai įvairaus sunkumo įvairių organų pažeidimais (nervų sistema ir virškinamasis traktas būdingiausi). Nors virusas organizme lieka visam gyvenimui, jo suaktyvėjimas - jei juntamas - paprastai pasireiškia kaip ūminė ar poūmė infekcija. Mažai tikėtina, kad CMV infekcija sukeltų kelis metus trunkančius skausmus. Jei opelės ne CMV kilmės - kolonoskopijos metu greičiausiai buvo paimtos biopsijos - jų priežastis galbūt gali sukelti skausmus. Prie galimų tyrimų reikėtų nepamiršti ir išmatų tyrimo dėl kirmėlių kiaušinėlių. Jei opelių priežastimi laikomas CMV - tada reikėtų paieškoti priežasties, kodėl organizmo gynybiniai pajėgumai nusilpę, ji gali būti susijusi su skausmais.

Dirgliosios žarnos sindromas, žinoma, irgi gali būti susijęs su gana intensyviais skausmais, tačiau paprastai organinių pokyčių (tokių kaip opos) nesukelia. Tiesa, niekas nedraudžia turėti ir kelių ligų vienu metu.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.