Data: 2020.11.25 16:03
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Spindulinis gydymas laikinai stabdomas: modernizuojamas linijinis greitintuvas

Zita Katkienė | 2014-01-17 10:20:30

Modernizuojant Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriaus infrastruktūrą ir ruošiantis priimti antrąjį linijinį greitintuvą, skyriaus darbuotojų ir pacientų laukia permainos – laikinai stabdoma spindulinio gydymo paslauga, kuri atliekama linijiniu greitintuvu. Tam, kad ateityje spindulinė terapija būtų atliekama naujausias spindulinio gydymo galimybes atitinkančia įranga, nuo vasario 10 d. iki kovo 28 dienos skyriuje nebus atliekamas spindulinis gydymas linijiniu greitintuvu, nes aparatas bus modernizuojamas.

Jonas Gečas
Radioterapijos skyriaus vedėjas Jonas Gečas sako, jog prie esamo linijinio greitintuvo sumontavus naujus priedus, bus labiau apsaugomi sveiki audiniai nuo galimo pažeidimo spinduliuojant naviką. Zitos Katkienės nuotr.

Prieš šešerius metus, 2008-ųjų metų pradžioje skyriuje instaliuotas linijinis greitintuvas jau neatitinka šiandienos reikalavimų. Per parą onkologiniams ligoniams atliekama per 80 spindulinės terapijos procedūrų, tad dėl per didelės apkrovos tenka vykdyti įrangos techninę priežiūrą bei remonto darbus, dėl ko neišvengiama trikdžių.

Medicinos technologijos sparčiai modernėja, tad ir spinduliniame gydyme diegiamos naujovės. Skyrus finansavimą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir atsiradus galimybei, prie esamo linijinio greitintuvo bus sumontuoti nauji priedai, kurių dėka ne tik kokybiškiau bus įvertinamas  gydymas, bet ir labiau apsaugomi sveiki audiniai nuo galimo pažeidimo spinduliuojant naviką.

Linijinio greitintuvo modernizavimą vykdantys „Elekta“ kompanijos specialistai pradės darbus, kai Onkologijos klinikos Radioterapijos skyriuje nebebus taikomas spindulinis gydymas linijiniu greitintuvu. Šiuo metu jau nebepriimami nauji pacientai, kuriems reikalingas radikalus spindulinis gydymas. Kuriems jau yra pradėta spindulinė terapija, gydymas bus baigtas iki numatytos datos.

Pacientai, kuriems diagnozuojama onkologinė liga ir būtinas spindulinis gydymas, be pagalbos neliks. Jiems siūloma rinktis gydymą Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos klinikoje.

Radioterapijos skyriaus vedėjas Jonas Gečas sako, kad ateityje tokių problemų, kurios susijusios su spindulinio gydymo pertraukomis dėl aparato gedimo, turėtų būti išvengta, nes spindulinis gydymas bus taikomas ir vasaros pabaigoje į gydymo įstaigą atkeliausiančiu nauju linijiniu greitintuvu.

Respublikinės Šiaulių ligoninės projektų vadovo Edmundo Petrausko teigimu, įgyvendinus projektą „Linijinio greitintuvo įsigijimas, modernizuojant Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos infrastruktūrą“,  bus ne tik įsigytas naujas linijinis greitintuvas, kurio dėka gerės paslaugų kokybė ir prieinamumas, bet ir rekonstruotos patalpos instaliuoti naujajam įrenginiui. Tačiau svarbiausia tai, jog turint du linijinius greitintuvus  paslaugos nepertraukiamai bus teikiamos net ir tada, kai vienas linijinis greitintuvas bus remontuojamas, modernizuojamas ar atliekama planinė techninė priežiūra. Iki šiol tokie darbai sutrikdydavo spindulinio gydymo eigą.

Zita Katkienė,

Respublikinė Šiaulių ligoninė