Data: 2020.12.04 19:24
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Širdies sveikata priklauso ir nuo pirmųjų mėnesinių

vlmedicina.lt | 2015-02-04 14:09:14

Pirmosios mėnesinės mergaitei ar paauglei – savotiška transformacija ir patekimas į sudėtingą moterų pasaulį. Ciklo trukmė, kraujavimo intensyvumas, negalavimai per pirmąsias mėnesinių dienas daug ką pasako apie bendrą moters sveikatos būklę, apie galimybę susilaukti palikuonio. Tačiau apie pirmąsias mėnesines užsiminėme ne veltui. Pasirodo, ji turi įtaką tolesniam moters gyvenimui ir sveikatai.

Lietus
Algirdo Kubaičio nuotr.

Oksfordo universiteto mokslininkai kone dešimtmetį tyrė moters menstruacinio ciklo poveikį bendrai moters sveikatai ir savo išvadas publikavo žurnale Circulation.

Tyrime dalyvavo 1,3 mln. moterų, kurių amžius – nuo 50 iki 64 metų. Nustatyta sąsaja tarp pirmųjų mėnesinių atsiradimo ir moters širdies sveikatos jau vyresniame amžiuje. Oksfordo mokslininkai teigia, kad „idealiausias“ laikas pirmosioms mėnesinėms – 13 metų. Jei mėnesinės prasideda, kai mergaitei tėra 10 metų ar net anksčiau, arba jei jos prasideda, kai mergina sulaukia 17, tai gali neigiamai paveikti jos sveikatą. Konkrečiau – padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Susirgus mėnesinėms gerokai prieš ar gerokai po 13 metų, rizika vyresniame amžiuje būti hospitalizuotai dėl širdies ligų ar netgi mirti nuo jų išauga net 27 proc. Rizika vyresniame amžiuje sirgti hipertenzija, turėti labai aukštą kraujospūdį (dėl ko taip pat gresia hospitalizacija ar mirtis) išauga 20 proc. Galiausiai 16 proc. padidėja rizika patirti širdies smūgį ar mirti nuo jo.

Tyrimo organizatoriai pabrėžė, jog dėl tyrimo trukmės, masto, dalyvių skaičiaus, amžiaus įvairovės tyrimas tampa informatyviu instrumentu, galinčiu pagelbėti moterims. Kodėl? Todėl, kad iš dalies per anksti arba per vėlai prasidėjusias mėnesines galima kontroliuoti. Mat ne viskas priklauso tik nuo genetikos. Štai pastaraisiais dešimtmečiais tendencija susirgti mėnesinėmis iki 10 metų mergaitėms padidėjo dėl labai paprastos priežasties – nutukimo. Vadinasi, kontroliuojant vaikų nutukimą, būtų galima sušvelninti ir šią problemą.

Vėlai mėnesinės taip pat gali prasidėti dėl netinkamos mitybos – dietų, badavimo, valgymo sutrikimų, dėl didelio fizinio krūvio (pavyzdžiui, sportininkėms, šokėjoms), dėl patiriamo streso. Taigi ir šiuos aspektus galima paveikti bei kartu paveikti ir pirmųjų mėnesinių datą bei moters sveikatos ateitį.

Šaltinis:

Canoy D, Beral V, Balkwill A, Wright FL, Phil D, andKroll Me. Circulation.


VLmedicina.lt