Data: 2020.11.23 21:37
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Sąnario endoprotezavimo operacijos galima išvengti: padeda specialus cementas

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2018-01-26 00:02:28

Pasak Ohajo valstijos universiteto (The Ohio State University) gydytojų, kalcio pagrindu pagamintos rišamosios medžiagos (cemento) suleidimas į kaulus kenčiantiesiems kelių ar klubų skausmus galėtų padėti išvengti sąnario endoprotezavimo operacijos,– rašoma upi.com.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Sąnario endoprotezavimas – viena iš dažniausiai atliekamų ortopedinių operacijų. Ją atlikus atkuriama dėl traumos ar lėtinės ligos sutrikdyta galūnės funkcija, pašalinamas galūnės iškrypimas ar sutrumpėjimas, pagerėja gyvenimo kokybė – išnyksta ar sumažėja pažeisto sąnario skausmai. Vis dėlto tai yra sudėtinga, didelės apimties operacija, kartais nepraeinanti be komplikacijų ir gąsdinanti pacientus, todėl vis ieškoma alternatyvų.

Suleista į kaulą kalcio fosfato rišamoji medžiaga užpildo akytą spongiozinę kaulo dalį, vos matomus įtrūkimus ir pažeistus plotus bei sustingsta maždaug per 10 minučių. Taip kaulas sutvirtinamas iš vidaus. Tai yra mažiau invazinė procedūra nei protezavimas. Padaromi nedideli pjūveliai, tad sumažėja infekcijos patekimo tikimybė, greičiau pasveikstama ir išvengiama ilgo gulėjimo lovoje sukeliamų komplikacijų.

Procedūra, vadinama subchondroplastika, jau daugelį metų buvo žinoma žmonėms, turintiems kelių sąnarių problemų, tačiau dabar gydytojai tikrina galimybę ją panaudoti gydant ir klubų sąnarių skausmus. Vis dėlto procedūra galima tik nedidelei daliai pacientų: esant sunkiam artritui ar sąnarių skausmui, sukeltam kremzlės nusidėvėjimo ar raiščių pažeidimo, procedūra naudos duotų nedaug arba išvis nepadėtų.

Žmonėms, kuriems yra nustatytas pažengęs artritas, kremzlė suplonėjusi ir pažeista, kaulas trinasi į kaulą, judesių amplitudė sumažėjusi, subchondroplastika nepadės. Tačiau pradinėse artrito stadijose ir esant kitiems kaulo pažeidimams tai gali tapti endoprotezavimo alternatyva. Taigi, tinkamiausi kandidatai yra tie pacientai, kurių kremzlės, saugančios sąnarį, nėra stipriai pažeistos, o sąnarių patinimą ir skausmą sukelia kiti paties kaulinio audinio pažeidimai, – sakė gydytojai.