Data: 2020.12.01 19:25
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Politikų pasyvumas skandina Lietuvą alkoholyje

Vaida Liutkutė | 2014-05-23 14:27:28

Šį mėnesį Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbta „Pasaulio ataskaita apie alkoholio vartojimą ir sveikatą 2014“ parodė, kad Lietuva pagal alkoholio vartojimą yra trečioji šalis pasaulyje (15,4 l grynojo alkoholio, tenkančio vienam vyresniam nei 15 metų žmogui). Lietuvą šiandien lenkia tik Moldovos Respublika (16,8 l) ir Baltarusija (17,5 l). Lietuva aplenkė netgi Rusija (15,1 l), kuri visuomenėje laikoma daugiausiai alkoholio vartojančia šalimi pasaulyje. Toks aukštas rodiklis Lietuvoje fiksuojamas pirmąjį kartą.

Alkoholizmas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija (NTAKK) kreipėsi į LR Seimą, LR Ministrą Pirmininką ir LR Vyriausybę prašydama nedelsiant imtis priemonių alkoholio vartojimo problemai spręsti.

Kreipimesi pristatomos mokslo įrodymais grindžiamos veiksmingos alkoholio vartojimo ir sukeliamos žalos kontrolės priemonės, pavyzdžiui, alkoholio prieinamumo mažinimas, kainų didinimas, reklamos draudimas, privalomas alkoholinių gėrimų kaloringumo ir sudėties žymėjimas, priklausomybės ligų gydymo paslaugų prieinamumo didinimas ir kita.

NTAKK prezidentas, dr. Aurelijus Veryga, tikina, kad politikai žino kokiomis priemonėmis galima sumažinti alkoholio vartojimą, tačiau jas diegia vangiai. „Mums nereikia išradinėti dviračio. Jis jau yra ir kitos Europos šalys sėkmingai juo važiuoja. Lietuva taip pat turi gerosios praktikos pavyzdį – 2008 m. įsigaliojus alkoholio prieinamumo, įperkamumo mažinimo priemonėms, apribojus alkoholio reklamą, sugriežtinus neblaivių vairuotojų kontrolę alkoholio vartojimas, o kartu su juo ir vartojimo daroma žala, šalyje sumažėjo: nuo 14,6 l 2007 m. iki 10,8 l 2009 m. Deja, nediegiant naujų veiksmingų alkoholio kontrolės priemonių alkoholio vartojimas nuo 2010 m. vėl sparčiai auga ir liūdna, bet šiandien būdami tokia maža valstybe esame viena daugiausiai geriančių pasaulio šalių“.

Alkoholio vartojimo sąlygojama žala Lietuvoje 2010 m. sudarė 741 mln. Lt, neįskaitant policijos ir teismų, su išorinėmis priežastimis siejamų sveikatos priežiūros kaštų ir darbingumo sumažėjimo išmokų, materialiosios turtinės žalos, geriančiųjų aplinkoje esančių artimųjų psichologinės, socialinės ir ekonominės žalos kaštų.

NTAKK kreipimasis į LR Seimą, LR Ministrą Pirmininką ir LR Vyriausybę

Vaida Liutkutė,

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija