Data: 2020.10.20 09:26
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Pernai Lietuvoje notifikuoti beveik 7 tūkstančiai maisto papildų

vlmedicina.lt | 2015-04-07 09:18:19

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (NMVRVI) 2014 metais gavo informaciją apie 6892 pavadinimų maisto papildus, tiekiamus į Lietuvos rinką, ir įtraukė juos į Maisto papildų sąrašą. Per metus išnagrinėtas 1511 maisto papildų ženklinimas. 33 produktai išbraukti iš Notifikuotų maisto papildų sąrašo kaip neatitikę teisės aktų reikalavimų, o dar 40 – pačių maisto tvarkymo subjektų prašymu.

Papildai
© Fotolia.com

Pagal dabar galiojančią tvarką, norint Lietuvoje prekiauti maisto papildais, juos reikia notifikuoti – apie juos pranešti NMVRVI. Notifikuoti papildai įtraukiami į Maisto papildų sąrašą. Išanalizavus maisto papildo etiketę ir nustačius, kad papildo ženklinimas neatitinka teisės aktų reikalavimų, papildai braukiami iš minėto sąrašo ir jais prekiauti nebeleidžiama.

„Priežasčių, dėl kurių, maisto papildas gali būti išbrauktas iš šio sąrašo, esama įvairių. Dažniausiai paaiškėja, kad produktas, kurį norėta tiekti kaip maisto papildą, iš tiesų yra vaistinis preparatas ir jam turi būti taikomi visai kitokie reikalavimai. Vaistiniai preparatai skirti ligoms gydyti ar jų profilaktikai, jų poveikis turi būti paremtas klinikiniais tyrimais, o maisto papildas yra koncentruotas maistinių medžiagų šaltinis, skirtas įprastinei mitybai papildyti. Iš Maisto papildų sąrašo 2014 metais buvo išbraukti produktai, skirti įvairioms virškinimo ligoms, sutrikusiam miegui, atsikosėjimui gydyti, nes šie produktai turėtų būti įteisinami kaip vaistai, o ne maisto papildai.

Kaip maisto papildus bandoma tiekti rinkai įvairius maisto produktus: batonėlius, saldainius, netgi kramtomąją gumą, košes, džiovintas uogas, arbatą, sportininkams skirtus maisto produktus ir pan. Kartais maisto papildams priskiriamos gydomosios ar profilaktinės savybės, kurios nėra įrodytos, arba bandoma netiesiogiai užsiminti, kad produktas tokių savybių turi, pavyzdžiui, piešinėliais, parenkant pavadinimus, skambančius panašiai kaip vaistų. Taip pat pasitaiko atvejų, kai sudėtyje aptinkama neleidžiamų vitaminų ar mineralinių medžiagų formų“, – pasakoja Ilona Drulytė, NMVRVI Mitybos skyriaus vedėja.

Maisto papildai iš sąrašo išbraukiami ir reaguojant į gautus perspėjimus iš kitų šalių. Štai praėjusių metų pabaigoje per Skubiųjų pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistemą (RASFF) iš Lenkijos kompetentingos institucijos gautas pranešimas, kad JAV pagamintame maisto papilde „Animal Cuts“ rasta draudžiamos psichotropinės medžiagos beta-feniletilamino. Reaguojant į šią informaciją ir pasitarus su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu, maisto papildas, Lietuvos rinkai tiekiamas net keleto įmonių, išbrauktas iš sąrašo, apie tai įspėti jį tiekiantys maisto tvarkymo subjektai.

Nuo 2014 m. sausio 1 d. notifikuoti privaloma visus į šalį įvežamus maisto papildus. Anksčiau buvo notifikuojami tik ne iš Europos Sąjungos šalių įvežami maisto papildai. Daugiausiai notifikuota maisto papildų, kurių kilmės šalis yra JAV (1437) ir Lenkija (958). Nemažai jų įvežama iš Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Čekijos, Suomijos, Latvijos. Tarp 2014 metais notifikuotų maisto papildų lietuviškų yra 296. Šiuo metu Maisto papildų sąraše – beveik 14 tūkst. produktų.

NMVRVI specialistai rekomenduoja prieš įsigyjant maisto papildą pasitikrinti, ar jis yra Maisto papildų sąraše. Jei jo čia nėra, tai reikštų, kad arba jis pripažintas netinkamu, arba tiekėjas nėra jo notifikavęs, todėl juo prekiaujama galimai neteisėtai.

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas