Data: 2020.11.24 09:10
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Patobulinta sveikos mitybos piramidė

Genovaitė Privedienė | 2011-02-19 12:35:21

Lietuvos sveikos mitybos piramidė įgijo naują vaizdą ir turinį: atsižvelgdama į neracionalios mitybos keliamas problemas ir ligų statistiką, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė naujas rekomendacijas.

Naujoji sveikos mitybos piramidė
Naujoji sveikos mitybos piramidė

SAM Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas dr. Almantas Kranauskas „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo, jog keisti piramidę nuspręsta todėl, kad atliktas gyventojų mitybos tyrimas leido pastebėti ir įvertinti problemas, susijusias su mityba. Keičiant vaizdinę priemonę – sveikos mitybos piramidę, atsižvelgta ir į kitų šalių patirtį šioje srityje. Kiekviena šalis piramides sudaro atsižvelgdamos į nacionalinius mitybos ypatumus.

„Pastebėta, kad mityba nėra taisyklinga ir dėl to mitybos piramidė buvo pakeista. Dabar piramidės apačioje atsirado 8 stiklinės vandens, o aplink piramidę – fizinio aktyvumo figūros.  Mityba ir fizinis aktyvumas glaudžiai susiję, juk mityba – tai maisto medžiagų gavimas, o aktyvumas – eikvojimas,  todėl svarbus balansas tarp gavimo ir eikvojimo. Suaugusiam žmogui rekomenduojama per dieną aktyviai judėti apie pusę valandos, o vaikams -  ne mažiau kaip valandą. Judėti reikia gana aktyviai, kad sušiltum, širdis pradėtų plakti greičiau“, - pasakojo A. Kranauskas.

Ankstesnės mitybos piramidės pagrindas buvo duona, grūdai ir bulvės. Nuo šiol, atsižvelgus į tai, kad Lietuvos gyventojai labai mažai vartoja daržovių bei vaisių ir gauna labai mažai medžiagų, kurių yra šiuose produktuose, apatinis piramidės aukštas suskaldytas į du sektorius. Viename liko  grūdiniai produktai, kitame - daržovės ir vaisiai. Jų žmogus turi valgyti kiekvieną dieną.  Daržovių ir vaisių dienos norma – 500 gramų.

Antrame piramidės aukšte  liko mėsos ir pieno produktai, mažesnę šio aukšto dalį sudaro aliejus bei riešutai. Anot A. Kranausko, šių produktų reikia vartoti kasdien arba rečiau, bet saikingai.

Piramidės viršūnę užima tie produktai, kuriuos rekomenduojama vartoti retai ir  mažais kiekiais. Tai saldainiai, sviestas, pyragaičiai, cukrus ir druska.

Trys piramidės aukštai pažymėti skirtingomis spalvomis – apatinis žalias, vidurinis geltonas, viršutinis raudonas. Tai atitinka šviesoforo spalvų reikšmę.