Data: 2020.11.26 04:05
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Nutrūkę kryžminiai raiščiai. Ar galima kelio sąnario keitimo operacija?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2020-04-20 11:54:12

Klausimas. Ar galima kelio sąnario keitimo operacija, jei yra nutrūkę priekiniai kryžminiai raiščiai? Trauma patirta prieš 22 metus. Trūkus raiščiams sudilo kelio sąnarys. 3 - 4 laipsnio artrozė, pradėjo skaudėti. Ačiū. Vytautas, 55 m.

Vidmantas Žegunis. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Atsako Klaipėos universitetinės ligoninės Traumatologijos departamento vadovas gydytojas ortopedas traumatologas Vidmantas Žegunis

Gerbiamas skaitytojau, jei jums yra kelio sąnario artrozė ir ją nustatė gydytojas ortopedas traumatologas ir jūs manote, kad dėl šios būklės pablogėjo jūsų gyvenimo kokybė (kenčiate skausmus, tenka vartoti medikamentus, ribojate fizinį krūvį ir darbą) – jums reikia pagalvoti apie kelio sąnario endoprotezavimo (keitimo) operaciją.

Jei jums tikrai trūkęs priekinis kryžminis raištis ir tai patvirtinta kliniškai ir branduolinio magnetinio rezonanso tyrimu, jums bus siūlomas pilnas, kitaip - totalinis kelio sąnario endoprotezas.

Esant funkcionuojančiam priekiniam kryžminiam raiščiui, kaip moderni alternatyva gali būti implantuotas dalinis kelio sąnario endoprotezas, pakeičiantis tik artrozės pakenktą, dažniausiai vidinę kelio sąnario pusę. Ši operacija tinka jauno amžiaus pacientui, yra mažiau traumatiška, praktiškai nereikia papildomos reabilitacijos - pacientas vaikšto jau kitą dieną.

Dažnas mūsų pacientas kelio sąnario artrozės atsiradimą sieja su patirta trauma. Mažai tikėtina, kad izoliuotas kryžminio raiščio plyšimas galėjo būti ženklios artrozės priežastimi. Jei nėra bendrinių uždegiminių ar autoimuninių ligų, pakenkiančių sąnarių kremzles, kelio sąnario artrozės priežastimi dažniausiai būna ilgalaikis kojos ašies nuokrypis, kai kūno svorio ir jėgos vektorius eina ne per kelio sąnario vidurį. Tai gali būti įgimti ir paveldėti kelio sąnario anatominiai pakitimai, pėdos nestabilumas, dažnai pasireiškiantis daugiau ar mažiau išreikšta plokščiapėdyste, dažnai vidinio menisko plyšimas ir operacinis jo pašalinimas, kelio sąnario kaulų lūžiai.

Beje, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atliekama per 600 kelio sąnario endoprotezavimo operacijų per metus. Turime galimybę pritaikyti kiekvienam pacientui tinkamą kelio sąnario endoprotezo modelį.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.