Data: 2020.12.01 13:37
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Nuodai ar vaistai: e-cigaretės?

Vytautas Valevičius | 2014-04-14 09:46:47

Mano draugas nustojo rūkyti, tiesa, tik paprastas cigaretes. Jis jas pakeitė į elektronines. Manęs paklausė: ar jos sveikesnės už paprastas. Ir ką aš jam galiu atsakyti?

Vytautas Valevičius
Vytautas Valevičius. Mindaugo Savicko nuotr.

Elektroninės cigaretės patentuotos Kinijoje 2003 metais. Europoje jos pasirodė dar 2006 metais. Šiuo metu yra gana populiarios JAV.

E-cigarečių pardavėjai tipiškai aprašo jas kaip priemonę, padedančią mesti rūkyti, negi traktuoja kaip vaistą. Čia tenka labai įdėmiai pasižiūrėti, kas yra vadinama tuo pavadinimu. Paprasčiausia ir populiariausia jo forma – supaprastintas to paties nikotino rūkymas. Tuomet jis iš esmės nesiskiria nuo tradicinio rūkymo, pakitusi tik forma. Kitais atvejais galima traukti į plaučius kitas medžiagas, kuriose nėra nikotino. Tada turime reikalų su inhaliatoriaus tipo prietaisu. Tiesa, jis sukelia rūkymo įspūdį. O tai nesunkiai grąžina prie įprastinio rūkymo kiek vėliau. Dar viena pastaba: pastarųjų populiarumas yra gana nedidelis, didesnę dalį rinkoje užima „tabakiniai“ aparatai.

Paaugliai paprastai pradeda rūkyti cigaretes norėdami pasirodyti „kieti“ arba maištauja, arba todėl, kad jų draugai tai daro. Parodomasis rūkymas tampa pavojinga mada. JAV vidurinių mokyklų moksleivių ir aukštųjų mokyklų studentų, kurie bandė į saldainius panašaus skonio e-cigarečių, tarp 2011 ir 2012 metų skaičius padvigubėjo. Apklausų duomenimis, apie 1,78 milijono tai jau pabandė.

Naujos technologijos ir naujos rinkodaros strategijos sukūrė klestinčią e-cigarečių rinką. Tai itin sąlygota tuo, kad tradicinių cigarečių prieinamumas ir vartojimas yra smarkiai ribojamas. E-cigarečių pardavėjai naudojasi tuo, kad kol kas nėra griežtai įrodytas pastarųjų kenksmingumas. Todėl daugiau nei 20 proc. mokyklų moksleivių tvirtino, kad jie niekada nerūkė tradicinių cigarečių, nors vartojimo dažnumas JAV per kelerius metus padidėjo nuo 4,7 iki beveik 10 proc. Dar 2009 metais Maisto ir vaistų administracija (FDA) atliko e-cigarečių naudojamų medžiagų tyrimus. Ji surado kancerogenines ir toksines medžiagas net tuose produktuose, kurie buvo teikiami kaip benikotininiai. Nepaisant šios akivaizdžios priežasties, produktų platintojai nenori būti atsakingi už žalingą poveikį ir nerūkantiems.

Kodėl gi populiarinamas šis prietaisas? Amerikiečiai paskaičiavo, kad šiuo metu e-cigarečių apyvarta yra apie 1,5 milijardo dolerių. O per ateinančius penkerius metus gali išaugti iki 3 milijardų. Vadinasi, pritraukiant naujus vartotojus pelnas auga. Moksliškai apskaičiuota, kad 70 proc. rūkančiųjų pradėjo rūkyti iki 18 metų amžiaus. Todėl vaikai ir paaugliai tapo nauju rinkodaros taikiniu.

Vasario mėnesį buvo paskelbti naujos studijos duomenys, kurie atskleidė, kad bandęs e-cigaretes labiau linkęs pradėti rūkyti ir paprastas. Tai kaip tik rodo, jog e-cigaretės ne tik nepadeda mesti rūkyti, o skatina priklausomybės atsiradimą.

Laikraštyje The New York Times[1] kovo mėnesį paskelbtas straipsnis, kuriame pateikiami duomenys apie apsinuodijimų atvejus nuo e-cigarečių ir jų komponentų. 2013 metais kreipimųsi padidėjo 300 proc. palyginti su praeitais, t.y. iki 1351 atvejų. Vien per 2014 metų vasario mėnesį tokių kreipimųsi buvo 215. Amerikos kardiologų draugija kreipėsi į valdžią, kad būtų įvesti griežti  e-cigarečių vartojimo apribojimai.

Pas mus Lietuvoje nepilnamečiai drąsiai rodosi su naujausiais rūkymo prietaisais, internete pilna pasiūlymų. Netgi kaina yra gerokai mažesnė nei paprastų cigarečių. Vaikai ar paaugliai lengvai pasiduoda apgavystėms. Rūkymas vėl tampa madingu. Mados ateina ir praeina - ligos išlieka.

Tai ką gi reikia daryti:

1. Uždrausti prekiauti e-cigaretėmis internetu (nes beveik neįmanoma įvesti amžiaus apribojimų).

2. Pradėti kovoti su e-cigaretėmis kaip su itin madingu tabako rūkymu.

3. Įpareigoti Sveikatos apsaugos ministeriją, LR Seimo Sveikatos komitetą, Nacionalinį narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą dirbti.


[1] https://www.nytimes.com/2014/03/24/business/selling-a-poison-by-the-barrel-liquid-nicotine-for-e-cigarettes.html?_r=0