Data: 2020.10.20 07:04
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Naujagimiui palankios ligoninės vardas – įvertinimas ar bereikšmis formalumas?

2011-08-09 23:41:42

Norėdamos gauti naujagimiui palankios ligoninės vardą, jose veikiančios gimdyklos turi skatinti natūralų kūdikių maitinimą ir vykdyti kai kuriuos su tuo susijusius nesudėtingus  reikalavimus.  Lietuvoje kol kas šį vardą turi aštuonios ligoninės, tačiau nė vienos nėra Vakarų Lietuvoje. Kodėl?

R. Gudauskienė per 28 darbo metus nesutiko motinos, negalinčios žindyti savo kūdikio. Algirdo Kubaičio nuotr.

„Nėščiųjų sveikatą prižiūrintys specialistai privalo organizuoti ir vykdyti švietėjišką darbą, tačiau dažnai dėl laiko stokos, didelio darbo krūvio tai atliekama nepakankamai. Įvairūs informacijos šaltiniai: nėščiųjų paskaitėlės, televizijos laidos, internetinės svetainės, knygos, straipsniai - pateikia nėščiosioms gausybę rekomendacijų, kurios gali būti ne tik nepakankamos, nesuprantamos, tačiau net netaikytinos ar neefektyvios. Todėl tinkamas nėščiųjų informavimas, mokymas ir švietimas privalo būti vykdomas sveikatos priežiūros įstaigose kvalifikuotų specialistų“, – teigiama dar 2008 metais atliktame tyrime “Nėščiųjų įgyjamos žinios gydymo įstaigose apie sveikatos ir kasdienių įpročių pokyčius“.

Siekiant užtikrinti nėščiųjų, mamų ir naujagimių tinkamą  priežiūrą, o suteikta informacija padėtų ateityje, 1991 metais pradėta naujagimiams palankių ligoninių kūrimo iniciatyva.

Šių metų rugpjūčio 2 dienos JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro ataskaitoje teigiama, kad mažiau nei 5 proc.  JAV kūdikių gimsta kūdikiui palankioje ligoninėje, kurioje sudaromos geriausios sąlygos mamoms ir jų naujagimiams, skatinant natūralų maitinimą krūtimi. Tos kelios dienos, praleistos ligoninėje su naujagimiu, labai reikšmingos tiek mamos, tiek naujagimio sveikatai, todėl palankios aplinkos sukūrimas būtinas.

Naujagimiui palankioje ligoninėje atliekamos mamų apklausos apie naujagimių maitinimą rezultatai leidžia nuolat stebėti, kaip kinta mamų požiūris, ir tuo remiantis padėti joms tinkamai pasirūpinti mažyliu. Tokios ligoninės dalijasi patirtimi siekiant pasiekti geresnių rezultatų informuojant mamas apie žindymo svarbą, tinkamų sąlygų sudarymą. Nors tokiose ligoninėse siekiama atkurti natūralią namų aplinką, kad mama jaustųsi kuo ramiau, svarbi ir valstybės parama tokioms ligoninėms skiriant papildomus finansavimo šaltinius.

Naujagimiui palankių ligoninių politika turi įtakos ne tik motinos apsisprendimui pasirinkti natūralų žindymo būdą, tačiau padeda ir apsispręsti, kaip ilgai bus žindomas kūdikis. Taigi pirmosiomis dienomis suteikta informacija gali paveikti ne tik kūdikio tolesnį vystymąsi, bet ir mamos sveikatą.

Todėl šią programa palaiko Pasaulio sveikatos organizacija ir Jungtinių tautų vaikų fondas (UNICEF). Jie skatina ligonines ar gimdymo centrus sukurti naujagimiui palankias sąlygas vadovaujantis 10-ia rekomendacijų.

10 reikalavimų

Gimdymo namai ir ligoninės, kuriose yra akušerijos skyriai, vaikų skyriai, kuriuose gydomi kūdikiai ar suaugusiųjų skyriai, kur gali patekti žindanti moteris, turi siekti įgyvendinti 10 reikalavimų:

—  Įstaiga turi turėti visuotinai priimtinas nuostatas apie žindymą ir jo rėmimą.

—  Visas įstaigos personalas turi būti išmokytas, kaip įgyvendinti programą.

—  Visos nėščiosios turi būti informuojamos apie žindymo pranašumus  kūdikiui, motinai, šeimai ir dirbtinio maitinimo trūkumus bei pavojus. Visos nėščiosios turi būti mokomos  taisyklingai žindyti ar prireikus rankomis nutraukti pieną.

—  Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos moteriai pradėti žindyti kūdikį per pirmąjį pusvalandį po jo gimimo ir palikti kūdikį su motina (prižiūrint personalui) neribotam laikui, iki kūdikis pirmą kartą pažįs krūtį.

—  Sveikatos priežiūros personalas turi paaiškinti ir parodyti motinai, ką ji turi daryti, kad nemažėtų pieno, jei ji yra atskirta nuo kūdikio.

—  Kūdikiai turi būti maitinami tik motinos pienu, jei nėra medicininių priežasčių duoti vaistus ar kitą maistą. Kūdikiams neturi būti duodama jokio papildomo maisto ar gėrimo.

A. Kubaičio nuotr.

—  Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos motinai būti su kūdikiu 24 valandas per parą.

—  Kūdikiai turi būti žindomi tiek kartų, kiek jie nori, ir taip ilgai, kiek jie nori - ir dieną, ir naktį.

—  Įstaigoje kūdikiams neturi būti duodami čiulptukai, dirbtiniai spenelių pakaitalai. Jei yra būtina, kūdikiai turi būti maitinami kitais būdais, bet ne iš buteliuko.

—  Išrašomos iš sveikatos priežiūros įstaigos žindančios motinos turi būti informuojamos apie žindančių mamų savitarpio pagalbos grupes.

Lietuvoje – 8 naujagimiui palankios ligoninės

Lietuva prie šios naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvos prisidėjo 1993 metais. 2004 m. patvirtintos Stacionarių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vertinimo pagal naujagimiams palankios ligoninės reikalavimus laikinosios taisyklės.

Šiuo metu Lietuvoje yra patvirtintos šios naujagimiui palankios ligoninės vardą turinčios sveikatos priežiūros įstaigos:   Vilniaus gimdymo namai, Marijampolės ligoninė,  Panevėžio apskrities ligoninė, Kauno medicinos universiteto klinikos,  Kauno apskrities ligoninės filialas Krikščioniškieji gimdymo namai, Kauno 2-oji klinikinė ligoninė,  Pasvalio ligoninė, Vilkaviškio ligoninė.

Palankios naujagimiui ligoninės vardo nesureikšmina

Vakarų Lietuvoje iki šiol veikia šešios gimdyklos: Klaipėdos universitetinėje, Tauragės, Regioninėje Telšių, Šilutės, Mažeikių, Kretingos ligoninėse. Nė viena jų neturi naujagimiui palankios ligoninės vardo. Šių ligoninių vadovai ir gydytojai teigia nesureikšminantys šio vardo, nors moterys visur skatinamos maitinti natūraliai.

„Šio vardo nereikia kaip nors pelnyti, užsidirbti, tai nėra rodiklis, kad gerai dirbi. Prieš kelerius metus kvietė mus gauti šį vardą, reikėjo užpildyti anketą ir pasižadėti, kad skyriuje nebus pieno mišinių. Mes su akušeriais pasitarėme, kad mišinukų skyriuje kartais reikia turėti, nes ne visos motinos turi pieno. O jei tų mišinukų turėtume, pažeistume reikalavimus. O mes pažeidinėti nenorime. O dirbame mes taip, kad ir naujagimiui,  ir mamai pas mus būtų gerai,  - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Eugenijus Zalagėnas.

Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėją atostogų metu pavaduojanti gydytoja Julija Švėgždienė sakė,  kad Kretingos ligoninė taip pat vadovaujasi naujagimiui palankios ligoninės principais, skatina natūralų maitinimą.

„Bet vardas nėra labai svarbu, tai tik formalumas.  Prieš keletą metų mes buvome gavę šį vardą, bet atsisakėme, atrodo, dėl mokesčių ar komisijų“, - suabejojo ji.

Tačiau nuo 2009 metų kovo šį vardą turinčios Pasvalio ligoninės vyriausiasis gydytojas Rolandas Rastauskas „Vakarų Lietuvos medicinai“  sakė, jog jokių mokesčių mokėti nereikia, o komisija iš Sveikatos apsaugos ministerijos atvažiuoja retai, iš anksto perspėjusi.  Anot R. Rastausko, svarbiausia, ką reikėjo padaryti, norint šį vardą gauti – slaugytojoms ir akušerėms išeiti specialius kursus.

Žindyti gali visos motinos

Gydytoja J. Švėgždienė sakė, jog moterų, kurios negalėtų natūraliai žindyti savo kūdikį, nėra.

Tai patvirtino ir Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus gydytoja neonatologė, vaikų ligų gydytoja Renė Gudauskienė: per 28 savo darbo metus ji tokių motinų nesutiko. Nemaitina tik tuomet, kai moteris nesąmoninga, guli Reanimacijos skyriuje.

“Galima sakyti tik, kad yra moterų, kurios nenori žindyti, bet ir jų nebelieka, kai su jomis pakalbi. Jei kuri atsisako, būdama neteisingai nusiteikusi ar nuteikta,  - paaiškini, kad motinos pieno vaikui niekas neatstos,  ir ji sutinka natūraliai maitinti. Mūsų kontingentas kaimiškas, moterys neturi  fanaberijos,  nebijo, kad maitinant išsitampys krūtys, nemylės vyras“, - pasakojo R. Gudauskienė.

Žindyti kūdikis motinai duodame per pirmą pusvalandį po gimdymo, - informavo ji.  - Ir kuo anksčiau jis dedamas prie krūties, tuo geresnis žindimo refleksas.  Tiesa, ne visi kūdikiai  aktyviai žinda iš karto, bet jie vis tiek gauna natūralų maitinimą, nes papildomai duodama motinos  priešpienio arbatiniu šaukšteliu. Po operacijos, jei dėl intervencijos organizme laktacija nepakankama ir vaikutis būna nesotus, retais atvejais duodama ir mišinukų.

R. Gudauskienės teigimu, Telšių ligoninė galėtų vadintis naujagimiui palankios ligoninės vardu, tačiau tas klausimas įstaigoje nėra svarstytas.

“Nuostatai reikalauja, kad ligoninėje natūraliai maitintų 85 proc. moterų.  Mes šį reikalavimą atitinkame”, - teigė ji.

Pasaulio sveikatos organizacija pirmus šešis gyvenimo mėnesius kūdikius rekomenduoja tik žindyti. Sulaukus 6 mėnesių kūdikiams turi būti pradėtas duoti ir papildomas maistas, o žindymas tęsiamas iki 2 metų ar ilgiau.

Ingrida Jaselskytė,

Genovaitė Privedienė

genovaite@vlmedicina.lt

Šaltiniai:

Jakevičiūtė J., Gulbinienė J. “Nėščiųjų įgyjamos žinios gydymo įstaigose apie sveikatos ir kasdienių įpročių pokyčius“. Sveikatos mokslai 2008; 6(2): 1994-99.

U.S. Centers for Disease Control and Prevention, Breastfeeding Report Card—United States, Aug. 2, 2011.

World Health Organization, UNICEF. BFHI Section 1: Background and implementation. Baby-friendly Hospital Initiative: Revised, Updated and Expanded for Integrated Care 2009.