Data: 2020.11.23 21:13
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Mycobacterium chimaera – pavojingos pooperacinės infekcijos priežastis

Šaltinis: vlmedicina | 2016-11-25 10:55:52

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras praneša, kad Mycobacterium chimaera sukeltos invazinės širdies ir kraujagyslių infekcijos gali būti susijusios su širdies chirurgijoje naudojamais dirbtinio kraujo apytakos sistemos šildymo - šaldymo aparatais 3T.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Europoje nuo 2011 metų jau nustatyti 52 atvejai Mycobacterium chimaera sukeltos invazinės širdies ir kraujagyslių infekcijos, susijusios su širdies chirurgijoje naudojamais dirbtinės kraujo apytakos sistemos šildymo bei šaldymo aparatais: Prancūzijoje (2 atvejai), Vokietijoje (5 atvejai), Airijoje (4 atvejai), Olandijoje (4 atvejai), Ispanijoje (1 atvejis), Didžiojoje Britanijoje (25 atvejai) ir Šveicarijoje (10 atvejų). Šios bakterijos sukelti infekcijos atvejai užregistruoti JAV, Kanadoje, Australijoje, Honkonge.

Daugumoje atvejų diagnozė nustatoma per penkerius metus po operacijos. Intervalas nuo operacijos iki infekcijos pasireiškimo svyruoja nuo 3 mėnesių iki 5 metų (vidutiniškai 19 mėnesių). Infekciją sunku gydyti, taikomas antimikrobinis ir chirurginis gydymas, pasitaiko mirties atvejų.

Mycobacterium chimaera – tai lėtai auganti mikobakterija, kurią galima aptikti aplinkoje (pvz., dirvožemyje, vandenyje). Ji buvo identifikuota 2004 metais molekulinės diagnostikos tyrimais.

Mycobacterium chimaera išskirta iš dirbtinės kraujo apytakos metu naudojamo operacinėje kraujo šaldymo – šildymo aparato 3T, kuriam užpildyti naudojamas filtruotas vandentiekio vanduo. Vokietijoje įrodyta, kad dauguma Mycobacterium chimaera sukeltos infekcijos atvejų yra susijusių su šaldymo – šildymo 3T aparato naudojimu. Rizikos gali turėti ir kiti naudojami ligoninėse aparatų modeliai.

Saugiausios priemonės išvengti infekcijos – yra aparato perkėlimas iš operacinės arba griežtas atskyrimas nuo operacinėje esančios oro talpos, bet ne visose ligoninėse tai įmanoma. Jei aparatas lieka operacinėje, jį reikia laikyti kuo toliau nuo operacinio stalo, oro išmetimas turi būti nukreiptas nuo ligonio ir kuo arčiau oro išmetimo ventiliacijos. Nuo 2014 metų gamintojas pakeitė aparatus naujais modeliais, atnaujino naudojimo instrukcijas, patobulino jų priežiūros protokolus. Ligoninės, naudojančios šiuos aparatus, turėtų griežtai laikytis gamintojo naudojimo instrukcijų.

Sveikatos priežiūros specialistai (kardiologai, pulmonologai, reumatologai, infekcinių ligų specialistai, oftalmologai, hematologai ir pirminės sveikatos priežiūros specialistai), prižiūrintys pacientus po atvirų širdies operacijų ar kitų su kraujo apytaka susijusiomis operacijomis pvz., širdies ir / ar plaučių transplantacijomis, privalo atidžiau stebėti netipinius endokarditų atvejus ir kitas širdies ir kraujagyslių, giliųjų operacinių žaizdų infekcijas, kurių sukėlėjas nenustatytas ir apsvarstyti ar nebūtų prasminga atlikti tyrimų, kad būtų išaiškinta, ar ligą galėjo sukelti Mycobacterium chimaera.

Pacientai, kuriems atlikta atvira širdies operacija, turi būti informuoti apie Mycobacterium chimaera infekcijos užsikrėtimo riziką, ypač jei jie buvo operuoti klinikoje, kur ankščiau nustatyti Mycobacterium chimaera atvejai.

Atsakingos institucijos, kurios išduoda licencijas šių prietaisų naudojimui, turėtų informuoti visas sveikatos priežiūros įstaigas, atliekančias atviras širdies arba kitas kraujagyslių operacijas, apie jų tinkamą naudojimą ir priežiūrą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija