Data: 2020.08.04 05:15
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Mėlynių ekstraktas gali padidinti gimdos kaklelio vėžio gydymo efektyvumą

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2018-01-06 00:02:27

Nauja studija įrodė, kad radioterapijos ir mėlynių ekstrakto kombinacija gali padidinti gimdos kaklelio vėžio gydymo efektyvumą, – rašo economictimes.com.

Mėlynės. © Pixabay.com

Gimdos kaklelio vėžys – tai navikas, išsivystęs iš gimdos kaklelio transformacijos srities plokščiojo ar cilindrinio epitelio. Pradėjus vykdyti atrankinę patikros programą dėl gimdos kaklelio patologijos, dažniau nustatoma tik beprasidedanti liga, tačiau vėlyvųjų stadijų vis dar diagnozuojama apie 40 proc. visų invazinio vėžio atvejų.

Pasak tyrėjų iš Misurio universiteto (The University Of Missouri-Columbia, United States), vienas dažniausių gimdos kaklelio vėžio gydymo būdų yra radioterapija. Deja, ji sunaikina ne tik vėžines ląsteles, bet ir šalia esančias sveikąsias: „Tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, esant vėlyvos stadijos vėžiui, radioterapija yra geras pasirinkimas. Bėda ta, kad neįmanoma išvengti sveikų audinių pažeidimo. Remdamiesi ankstesnėmis studijomis, mes bandėme išsiaiškinti, ar mėlynių ekstraktas galėtų veikti kaip radiosensibilizatorius – sustiprinti radioterapijos poveikį“.

Anksčiau mokslininkai įrodė, kad resveratrolis (medžiaga, kurios randama raudonosiose vynuogėse) galėtų būti pasitelkiama siekiant sustiprinti radioterapijos poveikį gydant prostatos vėžį. Resveratrolio turi ir mėlynės. Be to, jose gausu flavonoidų, turinčių antioksidacinių, priešuždegiminių ir antibakterinių savybių.

Tyrėjų komanda išaugino gimdos kaklelio vėžio ląsteles ir taip imitavo gydymą, skiriamą pacientei. Ląstelių eilės buvo padalintos į 4 grupes: kontrolinę; gavusią tik radioterapiją; gavusią tik mėlynių ekstrakto; gavusią radioterapiją ir mėlynių ekstrakto.

Buvo gauti tokie rezultatai: radioterapija sumažino vėžinių ląstelių beveik 20 proc., mėlynių ekstraktas – 25 proc., o didžiausias efektas pasiektas taikius radioterapiją ir mėlynių ekstrakto derinį – vėžinių ląstelių sumažėjo apie 70 procentų.

Mokslininkų teigimu, mechanizmas, kuriuo mėlynės sustiprina radioterapijos efektyvumą, taip pat sumažina nenormalių ląstelių augimą.

Taigi mėlynės – nebrangios ir plačiai paplitusios – galėtų būti naudojamos kaip natūrali ir labai veiksminga priemonė iki šiol taikyto gydymo rezultatams pagerinti.