Data: 2020.10.20 06:59
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Ląstelių terapija pagreitina gijimo procesą

Kauno klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2018-05-25 11:37:03

Kauno klinikose endoskopinės kelio operacijos metu, kuomet kartu atlikta kremzlės rekonstrukcija, tuo pačiu atliekant meniskų ir raiščių korekcijas, kaulinių girnelės ataugų, vielų bei metalo konstrukcijų pašalinimą, pirmą kartą buvo panaudotos ir audinių regeneraciją skatinančios autologinės kaulų čiulpuose ir kraujyje esančios ląstelės.

Operacijos metu į kelio sąnarį buvo suleistos iš kraujo ir kaulų čiulpų paimtos bei išgrynintos paciento ląstelės. Kauno klinikų nuotr.

 

Ši sudėtinga operacija pirmą kartą buvo atlikta pacientui Pauliui, kuris prieš keletą metų skubėdamas ir bėgdamas į automobilį paslydo. „Viena koja paslydau į priekį, o kita priklaupiau. Buvo tarsi įtupstas, kurio baigtis nesėkminga. Pargriuvau ant žemės ir jau nebeatsistojau, teko kviestis greitąją pagalbą“, – pasakojo jaunas vyras.

Paulius stebėjosi, jog reikėjo tiek nedaug. „Tuo metu viešėjau Vilniuje ir buvau nuvežtas į Vilniaus ligoninę, kurios vienas iš gydytojų sakė, kad tikriausiai jau anksčiau esu susižalojęs kelį ir tik tiek tereikėjo“, – kalbėjo baseine treneriu dirbantis vyras, manantis, kad ankstensnę traumą galėjo patirti ne kartą paslydęs ant slidžių plytelių.

Pasak Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinikos Sporto traumų ir artroskopijų sektoriaus vadovo, gydytojo ortopedo traumatologo prof. Rimtauto Gudo, pacientas patyrė kelio sąnario girnelės skeveldrinį, daugiafragmentinį lūžį su sąnario kremzlės pažeidimu.

„Prieš keletą metų pacientui buvo sėkmingai atlikta girnelės lūžio kaulo sintezė – girnelė buvo surinkta iš gabalėlių ir fiksuota daugybe vielų. Dėl lūžio sudėtingumo dalį jungiančių vielų teko palikti sąnaryje ir lūžimui sugijus jas reikėjo šalinti. Nustačius, kad traumos metu buvo pažeisti ir meniskai, kremzlė bei girnelės raiščiai, buvo nuspręsta, jog vielas šalinsime endoskopo pagalba, kartu rekonstruojant meniskus, kremzlę ir girnelės raiščius. Tam nusprendėme panaudoti ir audinių regeneraciją skatinančias autologines kaulų čiulpuose ir kraujyje esančias ląsteles“, – apie dvi valandas trukusią operaciją kalbėjo gydytojas ortopedas traumatologas.

Kaip toliau pasakojo prof. R. Gudas, girnelės kaulas jau buvo sugijęs, todėl operacijos metu iš girnelės endoskopo ir telerentgeno pagalba buvo pašalintos vielos bei visos metalinės konstrukcijos, tuo pačiu metu atlikta ir meniskų bei kremzlės endoskopinė rekonstrukcija. Panaudojant sudėtingą artroskopinę įrangą, buvo pašalinta girnelės kaulo išaugos ir subalansuotas girnelės stabilumas su raištine sistema. Operacijos metu į kelio sąnarį buvo suleistos iš kraujo ir kaulų čiulpų paimtos bei išgrynintos pačio paciento ląstelės, kurios specialiai paruoštos ir centrifuguotos sterilioje aplinkoje.

„Tai gana sudėtingas biologinės pažangiosios ląstelių terapijos gydymo metodas, kurio pagalba tikimasi visiško pažeisto sąnario išgijimo. Yra žinoma, kad po tokių traumų kelio sąnaryje prasideda degeneraciniai procesai, tai yra osteoartrozė, dėl kurios vėliau tenka atlikti sąnario endoprotezavimo operacijas. Tikimasi, kad toks kompleksinis biologinis gydymas kartu su visų sąnaryje egzistuojančių pažeidimų rekonstrukcija vienu metu, panaudojant ir ląstelinę terapiją, leis sustabdyti arba bent atitolinti degeneracinius procesus kelio sąnaryje. Nors paciento dar laukia reabilitacinis periodas, prognozės tikrai optimistinės. Tikimės, jog ateityje jokių operacijų nebeprireiks“, – džiaugėsi Sporto traumų ir artroskopijų sektoriaus vadovas.

Pacientas šiuo metu jaučiasi puikiai ir dėkoja prof. R. Gudui už sėkmingai atliktą operaciją. „Nors pirmąją dieną po operacijos skaudėjo, tačiau dabar jaučiuosi labai gerai. Žinau, kad pirmąją savaitę turėsiu mažiau judėti ir koją mankštinti specialiu prietaisu, tačiau taip sparčiai sveikstant kaip dabar, tikiuosi, kad mano gyvenimas grįš į ankstesnes, įprastas vėžes“, – optimistikškai kalbėjo Paulius.

Pasak profesoriaus, kamieninių, regeneraciją skatinančių, ląstelių panaudojimas pasaulyje taikomas jau seniai, tačiau pastaraisiais metais paaiškėjo, kad jos ne tik saugios, bet ir efektyvios, naudojant jas selektyviam audinių atstatymui. Šios ląstelės labai plačiai naudojamos sąnario kremzlės atstatymo, raiščių, sausgyslių, raumenų ar kaulų sugijimo greitinimui bei kokybei gerinti. Kamieninėms ląstelėms svarbios palankios sąlygos biologiškai egzistuoti sąnaryje, todėl specialistai turi išmanyti apie šio metodo saugumą ir efektyvumą.