Data: 2020.11.25 16:05
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kūdikiui – inkstų geldelės padidėjimas

vlmedicina.lt | 2014-02-20 00:02:00

Klausimas. Apie 33-ią nėštumo savaitę „lėliuko“ kairiajame inkste rado 1,4 cm geldelę. Dabar mums beveik du mėnesiai ir ji 1,7 cm. Ko tikėtis? Ar čia labai rimta? Ar pagydoma lengvai? Nora, 25 m.

Birutė Pundzienė
Birutė Pundzienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaikų ligų klinikos docentė, Vaikų nefrologijos sektoriaus vadovė, vaikų nefrologė dr. Birutė Pundzienė

Jeigu vaisiui nustatytas inkstų geldelės padidėjimas išlieka ir gimus naujagimiui, reikia stebėti, kaip geldelės išsiplėtimas kinta vaikui augant. Skubiai tyrinėti ir daryti sudėtingų instrumentinių tyrimų nereikia.

Atlikti tyrimai rodo, kad apie 70 proc. atvejų geldelės išsiplėtimas per 12-24 mėn. išnyksta savaime. Tik tuomet, jeigu kūdikis suserga šlapimo organų infekcija, išgydžius ją, būtų tikslinga atlikti papildomus rentgenologinius tyrimus ir patikslinti įgimtą patologiją. Ryškios, chirurginio gydymo reikalaujančios anomalijos pasitvirtina tik apie 2,4 proc. naujagimių, kuriems dar negimus buvo nustatytos praplėstos geldelės.

Geldelė turi keletą matmenų, mat ji yra sferinio organo – inksto, kuris yra pupelės formos – ertmė. Matuojamas geldelės ilgis, plotis ir storis, todėl iš vieno motinos pasakyto geldelės matmens sunku nustatyti ertmės prasiplėtimo laipsnį.

Tokiu atveju kūdikis turėtų būti stebimas urologo, periodiškai kas keletą mėnesių echoskopiškai matuojamas tas pats matmuo ir stebima, ar geldelė nesiplečia daugiau – tuomet galima pasakyti apie papildomų tyrimų būtinumą.

VLmedicina

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.