Data: 2020.10.20 06:03
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Klaipėdos vaikų receptai moko pusryčiauti sveikiau

vlmedicina.lt | 2014-12-12 16:02:20

Uostamiestyje visą mėnesį vyko Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro inicijuotas konkursas „Mano sveikiausi pusryčiai/priešpiečiai“. Juo siekta sveika mityba sudominti vaikus, paskatinti juos ruošti visaverčius patiekalus sau ir savo šeimai bei nepamiršti svarbaus dienos pradžios ritualo, kuris suteikia energijos mokslams, sportui ar žaidimams.

Organizatorių nuomone, jaunųjų klaipėdiečių receptai galėtų įkvėpti ir suaugusiuosius šauniems eksperimentams bei sveikuoliškai „revoliucijai“ virtuvėje.

Blyneliai
Konkurso nugalėtojos Gretos Simutytės patiekalas - blyneliai su sėlenomis ir moliūgų uogiene.

Mitybos specialistai nuolat akcentuoja, jog dienos pradžioje suvalgytas maistas yra pats svarbiausias, nulemiantis tai, ar būsime darbingi ir aktyvūs. Ypač svarbu pusryčių ir priešpiečių metu skanauti tik maistingus, sveikus patiekalus.

Besibaigiant Vaikų sveikatai dedikuotiems metams Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro suorganizuotame konkurse savo receptus pristatyti galėjo visų uostamiesčio bendrojo lavinimo mokyklų 4-11 klasių moksleiviai ir 9-11 klasių profesinių mokyklų mokiniai.

Vaikai ir paaugliai turėjo ne tik atsiųsti sveikuoliškų pusryčių arba priešpiečių patiekalo aprašymą – pirmiausia kiekvienas dalyvis pats privalėjo pasiraitoti rankoves virtuvėje ir savo darbo rezultatą nufotografuoti. Konkurso organizatoriai akcentavo, kad siunčiami receptai turi būti unikalūs, „firminiai“.

Pirmąkart uostamiestyje organizuotos pusryčių ir priešpiečių receptų „kovos“ sulaukė nemažo susidomėjimo. Septynių uostamiesčio mokyklų mokiniai konkursui atsiuntė net 25 akį traukiančiomis nuotraukomis iliustruotus darbus.

Aktyviausi buvo M. Gorkio ir Saulėtekio pagrindinių mokyklų bei Vėtrungės gimnazijos mokiniai, pristatę savo patiekalų receptus. Ne mažiau įspūdingus valgių aprašymus su nuotraukomis atsiuntė ir Martyno Mažvydo, Verdenės, Tauralaukio progimnazijų bei Hermano Zudermano gimnazijos moksleiviai.

Visuomenės sveikatos specialistai pripažino, jog išrinkti laimėtojus buvo nelengva – dauguma pretendentų išties pasistengė. „Labai džiaugiamės dalyvių aktyvumu, išradingumu ir kūrybingumu. Tikimės, jog tokios varžytuvės vyks dar ne kartą. Turime ir su sveikuoliškais receptais susijusių planų ateičiai – sukaupę daug tokių patiekalų aprašymų, ketiname išleisti spalvingą, patrauklią ir naudingą knygelę, kurią atsiversti ir pasiskolinti idėjų pusryčiams arba priešpiečiams būtų įdomu tiek vaikams, tiek jų tėvams“, – kalbėjo visuomenės sveikatos specialistė Gintarė Vasiliauskaitė.

Komisiją labiausiai sužavėjo originalūs blyneliai su sėlenomis ir moliūgų uogiene. Jų receptą pristatė Vėtrungės gimnazijos 3 b klasės mokinė Greta Simutytė. Už šį unikalų patiekalą, atskleistas jo gaminimo subtilybes bei menišką patiekalo nuotrauką klaipėdietei skirta pirmoji vieta.

„Dažniausiai aliejuje kepti baltų miltų blynai nėra pats sveikiausias pasirinkimas. Visgi ryte ypač norisi angliavandenių prisotinto maisto – juk reikia energijos visai dienai. Šiek tiek pakeitėme tradicinį lietinių receptą ir mūsų blyneliai tapo tikrai sveikuoliški. Skanaujant juos su moliūgų ir apelsinų uogiene tai tikra vitaminų ir mineralų bomba!“, – recepto idėja dalinosi jo autorė G. Simutytė. Kad nedingtų noras ruošti sveiką maistą, gimnazistei įteiktas naudingas prizas – knyga „VMG kulinarinis vadovėlis“.

Ne mažiau įdomūs ir patrauklūs buvo ir kitų dviejų laimėtojų receptai. Jie taip pat įvertinti Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro įsteigtais prizais. Antrosios vietos nugalėtojui, M. Gorkio pagrindinės mokyklos 4 c klasės mokiniui Eduardui Acut, atsiuntusiam patiekalo „Avokado-pomidorų-špinatų salotos“ receptą, atiteko kuponas į boulingą. Trečioji vieta ir knyga „Sėkmės principai paaugliams“ atiteko Vėtrungės gimnazijos 3 d klasės mokinei Skaistei Šertvytytei už šaunų avižų ir abrikosų košės receptą.

I vietos nugalėtojos Gretos Simutytės receptas:

Blyneliai su sėlenomis ir moliūgų uogiene

Blynelių gaminimas:

1 kiaušinis

0,5 litro pieno

6-8 šaukštai miltų

4 šaukštai sėlenų

3- 4 šaukštai alyvuogių aliejaus

Kiaušinį išplakti, supilti pusę pieno, sudėti miltus (tiek, kad tešla būtų geros grietinės tirštumo) ir gerai išplakti, kad nebūtų gumulėlių. Sudėti sėlenas ir išmaišyti. Vis pamaišant pilti likusį pieną ir taip atskiesti tešlą, kad ją būtų lengva pilti samčiu. Supilti alyvuogių aliejų ir viską gerai išmaišyti. Lieti blynelius keptuvėje plonu sluoksniu ir apkepti iš abiejų pusių.

Uogienės gaminimas:

2,5 kg moliūgų supjaustyti smulkiais kubeliais, užpilti juos 1kg cukraus. Palikti šaldytuve per naktį. Ryte įspausti citrinų ir apelsinų (kiek negaila) ir svarbiausia – nepagailėti imbiero. Užvirti – ir darbas baigtas. Uogienę supilstyti į stiklainius.