Data: 2020.11.24 08:15
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kepėjas nevadovauja kirpėjams, tad kodėl slaugą administruoja gydytojai?

vlmedicina.lt | 2013-10-02 15:40:26

„Kepėjas nevadovauja kirpėjams, tad kodėl slaugos administratoriai yra gydytojai ar kitų specialybių atstovai, bet tik ne slaugytojai?“, – klausimą kelia Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Danutė Margelienė.

Danutė Margelienė
Danutė Margelienė. Audriaus Privedos nuotr.

„Lietuvoje slaugos mokslas yra aukšto lygio, bet slaugos praktiką reikia supurtyti. Viena iš daugelio slaugos problemų – ne visose įstaigose, kuriose dirba slaugytojai, slauga yra administruojama. Didžiosios įstaigos turi pavaduotojus slaugai, bet reikalingi ir slaugos administratoriai, ir ne tik didelėse ligoninėse, bet visose sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose dirba slaugos specialistai.

Slaugos administratorius turi būti baigęs slaugos studijas. Slaugos specialistai išmano slaugos darbą, supranta pacientų poreikius, geba vertinti slaugos priežiūrą, jos kokybę, gali įvertinti slaugos konkrečioje įstaigoje pliusus ir minusus, tad gali tobulinti slaugos kokybę. Be to, nuolat keičiasi ir technologijos, o jas taikyti praktiškai reikalingi žmonės, kurie irgi turi būti apmokomi.

Deja, Lietuvoje tikrai yra įstaigų, kuriose arba visai nėra slaugos administratorių, arba šias pareigas eina baigusieji vadybą ar net gydytojai. Juk niekur nematėme, kad kepėjas vadovautų kirpėjui, tad kodėl slaugytojams vadovauja gydytojai, vadybininkai ar juristai? Dėl to atsiranda pacientų priežiūros klaidų, nukenčia jų interesai, taip pat pažeidžiamas mūsų profesijos savarankiškumas. Yra išsimokslinusių slaugytojų – mokslininkų, daktarų, - o jiems vis tiek vadovauja gydytojai.

Yra net didžiųjų ligoninių, kurios neturi net direktoriaus pavaduotojo slaugai, tik pavaduotoją medicinai ir slaugai. Ir kas tam vadovauja? Garbingi profesoriai, turintys gydytojo išsilavinimą. Tačiau slauga – ne gydymas, o paciento priežiūra. Deja, net iš išsilavinusių Lietuvos sveikatos politikų tenka išgirsti, kad slauga – gydymo dalis. Nuo kada?! Su tokiu požiūriu grįžtame į akmens amžių. Deja, nors pasaulyje slaugytojai ir yra lygiaverčiai medikų komandos partneriai, bet Lietuva, kaip ir kitos postsovietinės šalys išsiskiria tuo, kad nepaisant 22 atkovotos nepriklausomybės metų, mes, slaugos specialistai, vis dar ieškome vietos po saule“.

Danutę Margelienę kalbino Ligita Sinušienė