Data: 2020.11.30 14:04
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Gydant prostatą nevalia pamiršti kraujospūdžio

vlmedicina.lt | 2014-03-27 00:01:54

Gerybinė prostatos hiperplazija yra viena dažniausių ligų, ja serga daugiau nei pusė vyrų, vyresnių nei 50 metų. Prostatos hiperplazijos gydymui skiriami vaistai priklauso alfa receptorių antagonitų ir 5/alfa reduktazės inhibitorių grupėms. Alfa receptorių blokatoriai neretai sukelia vadinamąją ortostatinę hipotenziją.

Ir tamsulozinas padidina hipotenzijos riziką

„Ortostatinė hipotenzija pasireiškia tuo, kad  žmogui atsistojus staiga nukrenta  jo kraujospūdis. Toks žmogus staigiai atsistojęs gali nualpti“, - interneto dienraščiui VLMEDICINA.LT  paaiškino Kauno UAB Rasos klinikos vidaus ligų gydytoja Rasa Borisovienė.

Kraujospūdžio matavimas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Neseniai paskelbto tyrimo rezultatai parodė, kad tamsulozinas irgi gerokai padidina ortostatinės hipotenzijos riziką.

Retrospektyviniame tyrime išanalizuoti beveik 400 tūkst. ligonių duomenys. 40-85 metų amžiaus pacientai buvo gydomi tamsulozinu arba 5-alfa reduktazės inhibitoriais.

Tamsulozinu gydomiems pacientams hipotenzijos epizodai stebėti 2,12 karto dažniau, ypač per pirmas keturias gydymo savaites. 5-8 savaitę rizika išliko padidėjusi 1,5 karto, o po 9 savaitės jos nebenustatyta.

Geriau vartoti vakarais

Tamsulozinas laikomas selektyviu vaistu ir manoma, kad jis sukelia kur kas mažiau šios rūšies nepageidaujamų poveikių.

„Panašiai kaip ir alfa receptorių blokatoriai, tamsulozinas skiriamas gana dažnai. Juo gydomos  prostatos ligos ir būtent gerybinė prostatos hiperplazija. Taip pat tamsulozinas gali būti skiriamas esant šlapimo pūslės disfunkcijai, kai žmogus nesulaiko šlapimo, ir kitais šlapimo takų ligų atvejais“, - teigia R. Borisovienė.

Anot gydytojos, yra žinoma, kad šie vaistai gali sukelti ortostatinę hipotenziją. Todėl dažniausiai dėl šios priežasties tamsulozinas rekomenduojamas vartoti vakarais, prieš miegą, kad pacientas nejaustų neigiamo jų poveikio, kraujospūdžio kilimo ar kritimo ir išsimiegotų.

„Kiekvienas vaistas turi savo pašalinį poveikį, tačiau nereiškia, kad yra kenksmingas ir netinkamas vartoti“, - mano vidaus ligų gydytoja R. Borisovienė.

Ortostatinė hipotenzija - ne liga

„Ortostatinės hipotenzijos diagnozę turintis asmuo turėtų žinoti apie savo problemą ir stengtis staiga nesistoti, o tai daryti iš gulimos padėties, ramiai, prieš tai šiek tiek pasėdėjus, kad apsiprastų visa cirkuliacija su kūno padėties pakitimu. Ir tik tada atsistojus bei šiek tiek pastovėjus eiti“, - pataria gydytoja.

R. Borisovienė teigia, kad ortostatinė hipotenzija įprastai diagnozuojama kardiologiniuose konsultacinių poliklinikų poskyriuose ir tai nėra liga, tiesiog tokia būsena, su kuria reikia išmokti tinkamai gyventi.

Šaltinis

BMJ 2013;347:f6320


VLmedicina.lt