Data: 2020.11.25 15:45
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Gulėdami lovoje raumenų neužsiauginsite

2012-06-13 09:48:46

Sportuoti ne itin mėgstantiems žmonėms vasarą atsiveria daugiau galimybių: atšilus orams judėti galima po atviru dangumi, linksmai ir su būriu bendraminčių.

Genovaitės Privedienės nuotr.

Tobulėjančios technologijos daro gyvenimą patogesnį. Keičiasi žmonių įpročiai, judėti reikia vis mažiau. Net maisto produktų jau galima nusipirkti nepakilus nuo kompiuterio ir neišvažiavus iš namų. Tereikia pakrutinti pirštus ir nuspausti kelis klavišus. Tačiau toks gyvenimo būdas kenkia žmonių sveikatai. Sveiką gyvenimo būdą propaguojančios šalies garsenybės nusprendė prisijungti prie sportuoti skatinančios iniciatyvos ir raginti žmones kuo daugiau judėti.

Trūksta laiko ir valios

Neseniai atlikta Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad daugiau nei pusė šalies gyventojų sportą įvardija kaip vieną svarbiausių veiksnių, lemiančių gerą žmogaus sveikatą. 52 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad fizinis aktyvumas svarbus sveikatai, svarbiau už  jį, anot respondentų, tik sveika mityba (70 proc.) ir gebėjimas suvaldyti stresą (55 proc.). Vis dėlto net 42 proc. apklaustųjų teigė sportuojantys nereguliariai, o beveik kas penktas (18 proc.) nesportuoja visai. Dažniausiai lietuviams reguliariai sportuoti trūksta laiko ir valios, o penktadaliui šalies gyventojų – ir kompanijos. Kad ir kaip būtų, visi sutaria, jog judėti yra labai svarbu. Tai ne tik lemia geresnę savijautą bei nuotaiką, bet ir padeda išvengti tam tikrų ligų.

„Judėjimas yra prigimtinė žmogaus būsena. Tačiau net mokykloje vaikai skatinami kuo mažiau judėti, o už nesugebėjimą ramiai išsėdėti 45 min. trunkančią pamoką ne vienam iš mūsų buvo nusukta ausis. Dėl šiuolaikinio gyvenimo būdo, kai nuolat skubame, patiriame daug streso ir netaisyklingai maitinamės, dažnai kyla sveikatos problemų. Daugeliui mūsų atsisakyti skanaus, bet įvairiais priedais ir papildais prifarširuoto maisto sunku. Bent dalį žalos galima kompensuoti mankštinantis, judant“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis.

Pervertina savo sveikatą

Net 62 proc. Lietuvos gyventojų įsitikinę, kad jų sveikata yra labai gera, tačiau 66 proc. gydytojų, jog žmonių sveikata yra vidutiniška. „Lietuvoje žmonės juda mažai. Tai rodo ir tiek daug sergančiųjų šalyje širdies bei kraujagyslių ligos. Nuo jų žmonės miršta 2,5 karto dažniau nei Vakarų Europos valstybėse. Be to, daugėja nutukusių žmonių“, – sakė socialinės sveikatingumo iniciatyvos „Geros sveikatos klubas“ steigėjas Kęstutis Čereška. Jo manymu, pirmiausia reikėtų keisti savo požiūrį į sveikatą.

„Visi žino, kad sportuoti sveika ir naudinga. Bet dažnai tuo viskas ir baigiasi. Juk daug paprasčiau nueiti į vaistinę ir nusipirkti vaistų nei aktyviai sportuojant gerinti savo sveikatą. Tokį požiūrį būtina keisti“, – neabejojo K.Čereška.

Vienas mankštų po atviru dangumi iš iniciatorių tikisi, kad garsūs šalies žmonės sveikos savo gyvensenos pavyzdžiais padės „užkrėsti“ ir kitus, tad visuomenė taps aktyvesnė ir sveikesnė. Būrys scenos, televizijos ekrano ir sporto žvaigždžių Vilniuje, o vėliau ir kituose didžiuosiuose miestuose šią vasarą gryname ore nemokamai ves mankštas, kuriose galės dalyvauti visi norintys.

Sportuoti ragina ir įžymybės

Lietuvos moterų sporto asociacijos prezidentė ir aerobikos pradininkė šalyje Joana Bartaškienė neįsivaizduoja nė dienos be sporto.

„Sportas leidžia ilgiau išlikti jaunoms, gražioms, laimingoms. Jaunimas neįsivaizduoja, kad ir močiutės gali sportuoti. Galiu patikinti, kad amžius – ne riba. Jaunų žmonių, kurie skundžiasi savo sveikata, yra daug daugiau nei senų. Jeigu būčiau darbdavys, sumažinčiau atlyginimus tiems darbuotojams, kurie nesportuoja“, – šypsosi J.Bartaškienė. Europos ir pasaulio čempionatų prizininkas, parolimpietis Tomas Kairys gerai žino, kaip sunku pradėti sportuoti, tačiau tikina, kad dėl geros sveikatos verta stengtis. Savo pavyzdžiu kitus užkrėsti sieks ir sportininkas bei neįgaliųjų teatro aktorius Viktoras Topal.

„Jaunimas šiandien yra labai tingus. Daugiau sporto ir mažiau alaus!“ – entuziazmo nestokojo V.Topal.

O televizijos žvaigždė Aistė Paškevičiūtė neslėpdama prisipažino, kad yra tinginė ir ši iniciatyva bus puiki galimybė vėl pradėti sportuoti. „Būkite tikri, kad kojų kilnojimas gulint lovoje nėra sportas. Raumenys nuo to neatsiras“, – žaismingai tikino mergina.

Eglė Valionienė

valstietis.lt