Data: 2020.11.27 13:29
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Grįžtu iš užsienio atostogauti į Lietuvą. Ar gausiu nemokamą gydymą?

vlmedicina.lt | 2016-01-22 00:01:53

Klausimas. Šiuo metu oficialiai dirbu Didžiojoje Britanijoje, tačiau planuoju grįžti į Lietuvą paatostogauti, tik nesu tikra, ar gaučiau nemokamą gydymą. Norėčiau sužinoti, kur reikėtų kreiptis, kokius dokumentus sutvarkyti? Rūta.

Baggage
© Fotolia.com

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atsakymas

Informuojame, kad vienoje iš Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalių ar Šveicarijos Konfederacijoje (toliau – ES šalys) apdrausti valstybiniu sveikatos draudimu asmenys, laikinai nuvykę į kitą ES šalį, turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kurių išlaidos kompensuojamos valstybinio sveikatos draudimo lėšomis. Norėdami pasinaudoti šia teise asmenys, laikinai vykstantys į ES šalis, turi turėti draustumą privalomuoju sveikatos draudimu patvirtinantį dokumentą – Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) arba sertifikatą, laikinai pakeičiantį ESDK. Jeigu Jūs Lietuvoje kreipsitės į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, turėsite pateikti Jungtinėje Karalystėje išduotą ESDK arba sertifikatą. Dėl ESDK išdavimo Jūs turite kreiptis į Jungtinės Karalystės kompetentingąją įstaigą (National Health Service).

ES teisės aktai taip pat nustato, kad bet kurios ES šalies apdraustasis, dėl tam tikrų priežasčių negalintis gauti reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų šalyje, kurioje yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu arba gyvena, gavęs kompetentingos įstaigos leidimą, t. y. E 112/S2 formos pažymą, gali vykti į kitą ES šalį ir gauti reikiamas medicinos paslaugas.

Taigi, dėl planinės operacijos atlikimo Lietuvoje, pirmiausia Jūs turite kreiptis į Jungtinės Karalystės kompetentingą įstaigą ir išsiimti E112 formos pažymą, kuri patvirtina asmens teisę gauti tam tikras planines sveikatos priežiūros paslaugas.

Taip pat, pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/24/ES dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas įgyvendinimo, Europos ekonominės erdvės šalių piliečiai turi teisę už kitoje Europos ekonominės erdvės šalyje jiems suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas sumokėti patys, o grįžę prašyti šių išlaidų kompensacijos tokia tvarka ir apimtimi, kokia būtų kompensuojamos atitinkamos sveikatos priežiūros paslaugų išlaidos pagal gyvenamosios šalies teisės aktų nuostatas. Jei žmogus nusprendžia atvykti į Lietuvą dėl tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugų, pirmiausia turi pasidomėti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidų kompensavimo tvarka toje šalyje, kurioje jis yra apdraustas, išsiaiškinti, ar nereikalingas išankstinis leidimas paciento pasirinktoms paslaugoms gauti. Tokią informaciją pacientui suteiks šalies, kurioje žmogus yra apdraustas sveikatos draudimu tarpvalstybinės sveikatos priežiūros nacionalinis kontaktinis centras. Paciento išlaidų tarpvalstybinei sveikatos priežiūrai kompensavimo terminus bei kompensuotinos sumos dydį nustato kompetentinga įstaiga, vadovaudamasi nacionaliniais teisės aktais. Dėl šios informacijos paklausėjai reikėtų kreiptis į Jungtinės Karalystės įstaigą Nacionalinę sveikatos tarnybą (National Health Service) – tai kompetentingoji įstaiga, į kurią reikia kreiptis dėl visų sveikatos draudimo klausimų, taip pat ji vykdo ir tarpvalstybinės sveikatos priežiūros nacionalinio kontaktinio centro funkcijas.


Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.