Data: 2020.11.24 17:39
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Cholesterolio kiekio sumažėjimas įrodo teigiamą statinų poveikį

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-11-07 00:02:20

Šių metų Pietryčių Azijos valstybių kardiologų federacijos kongrese (The ASEAN Federation of Cardiology Congress 2017, AFCC2017), vykusiame lapkričio 3-5 dienomis, buvo pristatyta 10 metų trukusi stebėjimo studija, įtraukusi beveik 49000 pacientų. Pasak jos rezultatų, cholesterolio kiekio sumažėjimas miokardo infarktą patyrusiųjų kraujyje patvirtina teigiamą statinų poveikį, – rašo escardio.org.

© Graphicstock.com

Statinai – vaistų klasė, kurie pasižymi savybe mažinti cholesterolio koncentraciją. Statinų poveikis nustatytas dar 1976 metais, kuomet mokslininkai iš Penicillium citrinum išskyrė junginį, kuris, slopindamas tam tikrą fermentą, sumažino cholesterolio kiekį laboratorinių pelių kraujyje.

Cholesterolis yra būtinas normaliam organizmo ląstelių funkcionavimui. Deja, taip pat jis dalyvauja vystantis aterosklerozei – išplitusiems židininiams vidinio arterijų sluoksnio sustorėjimams, sudarytiems iš nusėdusių kraujo riebalų ir židiniškai išvešėjusio jungiamojo audinio. Statinai slopina periferinio cholesterolio sintezę, dėl to mažiau cholesterolio patenka į kepenis. Tuomet suaktyvėja mažo tankio lipoproteinų (MTL) receptoriai bei sparčiau šalinamas MTL – „blogasis“ cholesterolis. Tokiu būdu statinai gali sumažinti jau esančių aterosklerozinių plokštelių dydį ir naujų susidarymą. Tiesa, statinai turi nemažai „priešininkų“, įrodinėjančių šių vaistų kenksmingumą: galimai sukeliamą miozitą, kepenų funkcijos sutrikimą, bėrimą, periferinę neuropatiją, nemigą.

„Manoma, jog bendrosios populiacijos kraujyje esančio cholesterolio kiekio sumažėjimą daugiausia lemia gyvenimo būdo pokyčiai, o sergantiesiems širdies ligomis šio rodiklio pakitimus sukelia statinai. Pastaruoju metu išsivysčiusiose šalyse, tokiose kaip Malaizija, bendrojoje populiacijoje stebimas cholesterolio kiekio rodiklio augimas“, – komentavo tyrimo autorius gydytojas Sazzli Kasim (Malaysian Society of Atherosclerosis and Associate Professor of Medicine, University Technology MARA).

Naujoje studijoje dalyvavo 48851 pacientai, kuriems 2006-2015 metais Malaizijoje buvo nustatytas ūminis išeminis sindromas ir kurie buvo įtraukti į nacionalinį registrą (The National Cardiovascular Disease Database Acute Coronary Syndrome, NCVD-ACS, Registry). Bendras cholesterolio kiekis dalyvių kraujyje buvo pamatuotas suvedant duomenis į registrą. Vėliau tyrėjai 10 metų stebėjo pacientų tyrimų rezultatus ir palygino juos su anksčiau surinkta statistika. Nustatyta, kad tyrimo dalyvių kraujyje nustatomas cholesterolio kiekis mažėjo, o likusios populiacijos – priešingai: sirgusiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis kraujyje cholesterolio lygis buvo beveik dukart mažesnis nei žmonių, kurių medicininėje anamnezėje šių ligų nerasta.

„Radome, kad kardiologinių pacientų kraujyje cholesterolio kiekis mažėja, tačiau bendra tendencija yra priešinga. Matydami, kaip šio tyrimo rezultatas didėja tarp Malaizijos gyventojų, labai abejojame, kad situacijos pagerėjimą tarp pacientų sukėlė gyvenimo būdo pokyčiai. Nors ši studija neįrodo priežasties ir pasekmės ryšio, manome, kad pokyčius lėmė būtent statinų vartojimas. Mūsų gauti rezultatai ir praėjusiais metais publikuoti kitų šalių duomenys sutampa. Tai rodo, jog būtina didinti budrumą dėl cholesterolio kiekio didėjimo kraujyje ir skirti tinkamą gydymą pacientams. Žinoma, svarbu nepamiršti paskatinti žmones mesti rūkyti, laikytis sveikos mitybos principų ir didinti fizinį aktyvumą“, – apibendrino tyrimo autorius.