Data: 2020.11.27 14:24
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kaip pasireiškia vėlyvos stadijos Laimo liga?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2020-10-01 09:13:49

Klausimas. Ar būna atvejų, kada Laimo liga neaptinkama ankstyvos stadijos? Jei ji užleista, pvz., žmogus užsikrėtė prieš 10 metų, ar gali ji pasireikšti kartkartėmis užeinančiu nedideliu karščiavimu, pusiausvyros sutrikimu? Kaip liga gydoma? Birutė, 60 m.

Lina Malcienė © VLMEDICINA.LT (A.Kubaičio)

Atsako Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoja neurologė dr. Lina Malcienė

Ankstyvoji lokali ligos stadija. Jai būdingi bendri infekcijos požymiai ir migruojanti eritema (Erythema migrans), atsirandanti erkės įkandimo vietoje, dažniausiai praėjus 1-4 savaitėms po įsisiurbimo, nors kartais eritema gali išsivystyti ir anksčiau arba tik po 2 mėnesių. Eritema susiformuoja 80-90 % atvejų.

Daliai ligonių kartu su eritema pasireiškia ir neryškių bendro pobūdžio negalavimų: silpnumas, galvos, sąnarių ir raumenų skausmai, gali pakilti temperatūra.

Ankstyvoji diseminuota ligos stadija – tai neurologinių ir širdinių sutrikimų stadija, pasireiškianti praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams po eritemos atsiradimo. Šios stadijos metu gali išsivystyti antrinių odos pažeidimo simptomų, tačiau dažniausi neurologinio pobūdžio sutrikimai: neuritas, kaklo, krūtinės ar juosmens-kryžmens srities radikuloneuritas, mononeuritai, encefalito ar meningito požymiai. Ligoniai skundžiasi nuovargiu, miego sutrikimu, atminties susilpnėjimu, svaigimu, skausmu ausyje ir kt. Dažnai pasireiškia migruojančios artralgijos, mialgijos, ostalgijos. Būna trumplalaikių artrito atakų. Anksčiausiai pažeidžiamas sąnarys, esantis šalia pirminio odos pažeidimo.

Vėlyvosios stadijos metu vystosi progresyvi audinių destrukcija: atrofinis lėtinis akrodermatitas, lėtinis radikulomielitas, encefalomielitas, gali pasireikšti lėtinis skausmo sindromas, raumenų silpnumas, ataksija, atminties susilpnėjimas, pažeidžiami kelių, pečių, alkūnių, net ir smulkūs sąnariai. Sąnarių patologija, sergant Laimo liga primena reumatoidinį artritą.

Ligos diagnostika remiasi klinikiniais požymiais ir serologiniais tyrimais. Ankstyvoje stadijoje serologiniai tyrimai gali būti neigiami. Persirgus Laimo liga, gali likti liekamieji reiškiniai, tačiau jų pablogėjimas – nebūdingas.

Neturime patirties, kad pacientas 10 metų nesikreiptų pas gydytojus. Jei negydoma ir nediagnozuojama liga, tai jos tokia trukmė būna keletą mėnesių, bet ne 10 metų. Tiek pacientas neišlauktų, būtų bloga jo būklė. Po 10 metų serologiniai tyrimai rodys IgG padidėjimą, tačiau nebus IgM padidėjimo, kuris būdingas aktyviai ligai.

Visais atvejais Laimo liga gydoma antibiotikais.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.