Data: 2020.12.01 17:49
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Ar alergiškiems žmonėms vengti maudytis atviruose vandens telkiniuose?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2020-07-03 09:53:17

Klausimas. Ar alergiškiems bei plaučių ligomis sergantiems žmonėms reikia vengti maudytis natūraliuose vandens telkiniuose? Kokios galimos grėsmės? Amita, 42 m.

Paplūdimys. © VLMEDICINA.LT

Atsako vaikų ligų gydytoja vaikų pulmonologė-alergologė Agnė Jagelavičienė.

Sergantiems plaučių bei alerginėmis ligomis pacientams vengti maudynių nereikia, nebent akivaizdžiai po maudynių ežeruose ar upėse jie sutinsta, išberiami, jiems sutrinka kvėpavimas. Arba žmogui astmos priepuolį išprovokuoja fizinis krūvis. Tuomet reikėtų žinoti savo ribas ir nepersistengti.

Tačiau viena alerginė liga tikrai gali sukelti rimtų pavojų žmogaus sveikatai ir net gyvybei – tai alergija šalčiui. Alergija šalčiui dažniausiai pasireiškia dilgėline. Jei šaltas vanduo liečia visą kūną (pvz., plaukiant), gali išsivystyti generalizuota dilgėlinė. Jai išplitus kartais stebima ir Kvinkės edema (poodyje susikaupia skysčiai, stipriai patinstama).

Dėl alergijos patiriama anafilaksiją gali išprovokuoti ir ekstremalią situaciją, būti skendimo priežastis.

Jei asmuo žino sergąs šalčio dilgėline, jokiu būdu jam nereikėtų maudytis šaltuose vandens telkiniuose, pvz. – Baltijos jūroje, o ypač toli plaukti, kur sumažėja tikimybė sulaukti greitos pagalbos. Trumpas įlindimas į įšilusį ežero vandenį neturėtų padaryti žalos.

Taip pat reikia vengti kontrastų: užtenka didelio temperatūrų skirtumo ir simptomai išryškės. Todėl šią būklę būtina ištirti ir gydyti, kad asmuo galėtų ne tik saugiai maudytis, bet ir nepatirti nemalonių pojūčių žiemą, esant žvarbiam orui.

O sergantiesiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis patartina kuo daugiau aktyviai judėti. Tačiau esant blogai savijautai, paūmėjus astmos ar alergijos simptomams pirmiausia suvaldyti ligą ir tik tada saugiai poilsiauti. Vykdami prie vandens telkinių alergiški žmonės visuomet su savimi turi turėti būtiniausius įprastus medikamentus.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.