Data: 2020.11.27 13:16
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

5 patarimai juntantiems sąnarių skausmą keičiantis orui

vlmedicina.lt | 2015-10-27 09:38:05

Atvėsus ir atslinkus darganoms, vis daugiau žmonių ima skųstis paaštrėjusiu sąnarių skausmu – nuo vidutinio ar stipraus skausmo kenčia net apie 30 proc. Lietuvos gyventojų. Gydytojo traumatologo ortopedo Manto Gagilo teigimu, dažniausiai dėl pasikeitusio oro slėgio kenčia vyresnio amžiaus, maždaug 45-64 m. žmonės, turintys degeneracinius sąnarių pakitimus, tačiau problema nesvetima ir jaunesniems žmonėms, jei jų sąnariai pažeisti.

Peties masažas
Sąnarių skausmą palengvinti gali ir masažas skausmą slopinančiais aliejais. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

„Oro permainoms itin jautrūs didieji sąnariai, kuriuose yra ir daugiau sinovinio skysčio, sutepančio kremzlę ir neleidžiančio jai dėvėtis – šie sąnariai imlūs uždegiminiams pažeidimams, sukeliantiems artritą. Kintant slėgiui atmosferoje, keičiasi ir slėgis sąnario viduje, nes, bandydamas prisitaikyti prie slėgio, sąnarys gamina daugiau skysčio nei įprasta. Šie pokyčiai veikia pažeistas sąnario dalis, todėl paūmėja ir skausmai“, – aiškina sąnarių skausmo kintant orams priežastį M. Gagilas.

5 patarimai, palengvinantys sąnarių skausmą:

Sureguliuokite mitybą. Turintiems bėdų su sąnariais patartina vengti sunkaus ir riebaus maisto. Reikėtų sumažinti suvalgomos mėsos ir padidinti žuvies kiekį. Ypač tinkamos lašišos, skumbrės ar silkės – šios žuvys turi medžiagų, slopinančių uždegiminį procesą ir skausmą. Pajutus oro permainas, reikėtų padidinti neapdorotų grūdų, imbiero, vaisių ir daržovių porcijas bei mažiau vartoti druskos ir acto.

Vartokite daugiau vitaminų. Visiems sveikiems žmonėms svarbu, kad netrūktų organizmui būtinų medžiagų. Turintiems jautrius sąnarius ypač reikėtų pasidomėti, ar jų organizme pakanka C, E ir B grupės vitaminų – būtent šie vitaminai padeda kovoti su skausmu ir jo priežastimi.Taip pat reikia, kad organizmas gautų daugiau gliukozamino, skatinančio sąnario atsistatymą. Gliukozaminas randamas gyvūnų sąnariuose, jų jungiamuosiuose audiniuose bei ypač krabų, omarų, krevečių ir išoriniuose skeletuose – iš jų galima virti sriubas ir sultinius.

Saugokitės peršalimo. Ne tik kenčiantiems nuo sąnarių skausmo, bet norintiems jo išvengti ateityje, patariama atvėsus orams itin saugoti kojas ir rankas – avėti sandarią avalynę, mūvėti šiltas kojines ir pirštines. Peršalimo ir kai kurios kitos ligos net gali sukelti sąnarių ligų komplikacijas, todėl negalavimus būtina rimtai gydyti, o visiškai nepasveikus vengti buvimo lauke.

Reguliariai mankštinkitės. Esant per mažam fiziniam aktyvumui sąnarys menkiau aprūpinamas krauju, todėl ima stingti. Be to, gali pradėti vystytis osteoporozė – sisteminė kaulų ligą. Būtent todėl reikėtų nepamiršti kasdienės 10-15 min. trukmės mankštos, o prieš sportuojant naudinga ant skaudamų vietų palaikyti šilumos kompresus arba 15-20 min. pagulėti šiltoje vonioje ar nusiprausti po šiltu dušu. Svarbu atminti, kad nereikėtų sportuoti tuo metu, kai sąnarių skausmas itin paaštrėja ir kai gydytojas rekomenduoja pailsėti.

Naudokite natūralius kompresus ir tepalus. Liaudies medicinos šalininkai sąnarių skausmą pataria malšinti kopūstų ar varnalėšų lapų kompresais, arbatmedžių bei skausmą slopinančių eterinių aliejų masažu. Veiksmingos ir vaistažolių vonelės, masažai bei vandens šildyklės.

Gydytojo M. Gagilo teigimu, ne visada pakanka prevencijos, tad, artėjant darganotiems orams, vertėtų pasirūpinti priemonėmis, skirtomis malšinti skausmo simptomus: „Gerų rezultatų galima pasiekti ir derinant liaudiškas priemones su šiuolaikinėmis medikamentinėmis ar nemedikamentinėmis priemonėmis“. Specialistas atkreipia dėmesį, kad vis dėlto, jei skausmas įsisenėja, vertėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tinkamiausias gydimo priemones.