Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Vaisiaus echoskopavimas: ką galima sužinoti kūdikiui dar negimus

Šaltinis: vlmedicina | 2023-01-25 11:10:01

Nėščiosios echoskopinis tyrimas – tai vienas pagrindinių nėštumo metu atliekamų tyrimų, padedantis įvertinti vaisiaus raidą, augimą, būklę bei įsitikinti, kad nėštumo eiga yra sklandi.

Vaisiaus echoskopija 3D
Vaisiaus echoskopija 3D / Pranešimo autorių nuotr.

Pasak medicinos centro „Northway“ gydytojos akušerės ginekologės Sigitos Neverauskienės, echoskopinius tyrimus nėščiosioms privaloma atlikti pirmuoju (11⁺⁰–13⁺⁶ sav.) ir antruoju (18⁺⁰ –20⁺⁶ sav.) nėštumo trečdaliu. Šiam tyrimui nereikia jokio specialaus pasiruošimo, tad jokių nepatogumų pacientėms jis nesukelia.

Nėščiosios echoskopinis tyrimas – tai vienas pagrindinių nėštumo metu atliekamų tyrimų, padedantis įvertinti vaisiaus raidą, augimą, būklę bei įsitikinti, kad nėštumo eiga yra sklandi. Plačiau apie šį svarbų tyrimą pasakoja medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė.

Pasak gydytojos, echoskopinius tyrimus nėščiosioms privaloma atlikti pirmuoju (11⁺⁰–13⁺⁶ sav.) ir antruoju (18⁺⁰ –20⁺⁶ sav.) nėštumo trečdaliu. Šiam tyrimui nereikia jokio specialaus pasiruošimo, tad jokių nepatogumų pacientėms jis nesukelia.

Tiriant 11⁺⁰–13⁺⁶ savaitę svarbu įsitikinti ir parodyti, kaip vaisius vystosi. Šio tyrimo metu išmatuojamas vaisiaus dydis, patikslinama nėštumo trukmė ir gimdymo data. Matuojama sprando vaiskuma, vertinama, ar yra nosies kaulas, tiriama, ar nėra didžiųjų vaisiaus raidos ydų, apžiūrima gimda ir kiaušidės. Daugiavaisio nėštumo atveju ištiriama, ar kiekvienas vaisius turi atskirą amnioną ir chorioną.

18⁺⁰ – 20⁺⁶ savaitę pakartotinai vertinamas vaisių skaičius, vaisiaus dydis, nėštumo trukmė (jeigu nebuvo tiksliai nustatyta pirmuoju nėštumo trečdaliu), vaisiaus anatomija, širdies veikla, vaisiaus gyvybingumas ir judrumas, placentos vieta, virkštelė, vaisiaus vandenų kiekis, gimdos ir kiaušidžių dariniai. Taip pat įvertinama, ar nėra stambių vaisiaus vystymosi ydų.

Gydytojos akušerės ginekologės teigimu, nors dauguma vaisiaus ydų gali būti diagnozuotos atliekant ultragarsinį tyrimą 18–20 nėštumo savaitę, kai kurie vystymosi sutrikimai gali būti nepastebėti, nes jie atsiranda vėlesniu nėštumo laikotarpiu arba pasireiškia tik po gimdymo.

Pasak S. Neverauskienės, dažniausiai nėščiosioms echoskopijos tyrimas atliekamas ir trečiajame nėštumo trimestre. Jo metu vertinamas vaisiaus dydis, vandenų kiekis, jeigu yra gresiančio priešlaikinio gimdymo rizika – matuojamas gimdos kaklelio ilgis. Vaisiaus būklei įvertinti atliekami kraujotakos tyrimai, taip pat – vaisiaus anatomijos ištyrimas.

Papildomi echoskopiniai tyrimai atliekami įtarus, kad gali būti per mažai ar per daug vaisiaus vandenų, nėščioji serga diabetu, gydoma hipertenzija, vystosi kepenų pažeidimas, įtariant, kad vaisius mažo svorio ar atvirkščiai – labai didelis. Tai pat – esant gresiančio persileidimo ar priešlaikinio gimdymo rizikai, pajutus, kad vaisius blogiau juda. Kai gimdoje vystosi du ar trys vaisiai, ultragarsiniai tyrimai atliekami kas mėnesį, o, esant poreikiui, dar dažniau.

Įtarus stambias vaisiaus vystymosi anomalijas, pacientė tolesniam ištyrimui siunčiama į Perinatologijos centrą Kaune arba Vilniuje. Įtariant kitokias problemas, pavyzdžiui, gresiantį persileidimą ar priešlaikinį gimdymą, vaisiaus būklės pablogėjimą, nėščioji skubiai siunčiama į artimiausią atitinkamo lygio stacionarą.

Echoskopinio tyrimo tikslumui svarbi naudojama ultragarsinė įranga, tyrimą atliekančio specialisto patirtis. Įprastai tyrimas trunka iki 30 minučių. Tačiau jo trukmė labai priklauso nuo priežasčių, galinčių apsunkinti tyrimo sąlygas: nuo netaisyklingos vaisiaus padėties, moters kūno ypatumų (pacientės pilvo sienos storio, randų gimdoje po buvusių operacijų, gimdoje esančių miomų). Tokiu atveju tyrimas užtrunka. Pacientei siūloma pakeisti kūno padėtį (pasisukti ant kurio nors šono), pasivaikščioti, tikintis, kad vaisius gimdoje taip pat pajudės ir bus galima geriau jį apžiūrėti. Retai, bet tenka pakviesti pacientę atvykti pakartotinai, kitą dieną.

Pažangūs ypač aukštos raiškos echoskopai pasižymi itin dideliu tikslumu. 3D tyrimas leidžia pamatyti erdvinį vaisiaus vaizdą, 4D tyrimo metu matoma kaip šis vaizdas juda realiame laike. Idealus laikas 3D ir 4D echoskopijai – 26–32 nėštumo savaitės.

Kalbant apie tai, ar echoskopinis tyrimas saugus, gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė sako, kad mokslinių įrodymų, jog ultragarsinis tyrimas kenkia vaisiui nėra. Tačiau tiriant vaisių laikomasi saugumo reikalavimų – radiacinės saugos optimizavimo ALARA („as low as reasonably achievable“) principų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Nėštumas, Moterims
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų