Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Daugiau nei pusė rūkančių lietuvių yra bandę mesti rūkyti

Šaltinis: vlmedicina | 2021-04-19 10:15:22

Kasmet Europos Sąjungoje (ES) tabako vartojimas sukelia 700 tūkst. mirčių. Maždaug 50 proc. rūkančiųjų miršta per anksti, vidutinis rūkantysis dėl to praranda 14 gyvenimo metų. 27 proc. visų vėžinių susirgimų lemia tabako vartojimas. Be to, rūkantieji dažniau serga įvairiomis su tabako vartojimu susijusiomis ligomis, įskaitant širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų ligas.

Ranka su cigarete
Rūkymas / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Tai rodo naujausias Eurobarometro tyrimas, atliktas 2020 m. rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, kuriame dalyvavo 27 ES narės ir Jungtinė Karalystė, o iš viso buvo apklausti 28 288 žmonės, iš kurių 1008 - Lietuvoje.

Šiuos tyrimus Europos Komisija (EK) atlieka nuo 2003 m., o naujausiame tyrime daugiausia dėmesio skiriama tabako, elektroninių cigarečių ir kaitinamųjų tabako gaminių paplitimui ES ir žmonių požiūriui į juos.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorius prof. dr. Renaldas Čiužas tvirtina, kad iššūkiai, susiję su naujais tabako gaminiais, elektroninėmis cigaretėmis ir naujoviškais bedūmiais tabako produktais, rodo, jog labai svarbu stiprinti prevencijos priemones, kurios padėtų lengviau žmonėms apsispręsti atsisakyti šio žalingo įpročio.

„Natūralu, kad dažniausiai rūkyti metantiems žmonėms iššūkių kyla, kai trūksta motyvacijos tai padaryti. Visada svarbu pirmiausia atrasti tikslą, kodėl reikia nustoti rūkyti, nes tai skatina eiti pirmyn ir jo siekti. Prie prisidėti gali ir valstybės institucijos, siūlančios priemones, kurios motyvuotų atsisakyti rūkymo. Pavyzdžiui, interaktyvi svetainė nerukysiu.lt kasmet sulaukia vis didesnio dėmesio Lietuvoje“, - sako NTAKD direktorius prof. R. Čiužas.

Įprastų tabako gaminių paplitimas

Taigi minėto tyrimo metu nustatyta, kad mažiau nei ketvirtadalis ES respondentų (23 proc.) apklausos metu rūkė cigaretes, cigarus ar pypkes, o daugiau nei kas penktas (22 proc.) nurodė, kad rūkė anksčiau, tačiau metė.

NTAKD direktoriaus prof. dr. R. Čiužo teigimu, nors Lietuvoje, lyginant su ES, rūkančiųjų dalis tokia pati, pastebima, jog žmonės šio įpročio atsisako dažniau.

„Daugiau nei pusė rūkančių lietuvių – 27 proc. – metė rūkyti. Didžioji dalis rūkančiųjų yra 25-54 metų amžiaus vyrai. Vis dėlto ekspertams nerimą kelia tai, kad lietuviai rūko didesniais kiekiais – vidutinis rūkantis lietuvis per dieną surūko 15,3 cigarečių, kai ES vidurkis yra 14,2 cigaretės. Moterys per dieną surūko mažiau cigarečių, lyginant su vyrais, jaunesni tyrimo dalyviai taip pat rūko mažiau“, - sako prof. dr. R. Čiužas.

Įvertinus vidutinį amžių, kuomet pradedama rūkyti, pastebėta, jog ES šalyse rūkyti pradedama dar nesulaukus pilnametystės (17,8 metų). Lietuvos duomenys kiek džiugesni – čia asmenys rūkyti pradeda būdami 19,5 metų.

Daugiau nei pusė rūkančiųjų, vertinant tiek ES (53 proc.), tiek Lietuvos duomenis (52 proc.), yra bandę mesti rūkyti. Įdomu tai, kad tarp bandžiusių mesti rūkyti cigaretes, 11 proc. nurodė, jog šiam tikslui pradėjo vartoti elektronines cigaretes ar panašius prietaisus, 2 proc. – perėjo prie kaitinamojo tabako gaminių.

Elektroninių cigarečių paplitimas

Tyrimo metu nustatyta, kad 9 proc. ES apklaustųjų yra bandę rūkyti elektronines cigaretes. Pastebima, kad tarp Lietuvos gyventojų ši dalis didesnė – 11 proc. Elektronines cigaretes rūko dažniau jaunesni – kas ketvirtas 15-24 metų amžiaus respondentas (25 proc.) nurodė, kad yra bandęs rūkyti elektronines cigaretes, o tarp vyriausių tyrimo dalyvių (55 m. ir vyresni) tokių buvo 8 proc.

Kaitinamųjų tabako gaminių paplitimas

Vertinant kaitinamųjų tabako gaminių vartojimo paplitimą, pastebima, kad Lietuvoje beveik kas aštuntas tiriamasis (13 proc.) nurodė, kad yra bandęs šiuos gaminius. Tuo tarpu, ES šis skaičius kur kas mažesnius – 6 proc. Kaitinamuosius tabako gaminius dažniau rūko jaunesni 15-24 metų jaunuoliai – juos bandė 11 proc., o tarp vyriausių tyrimo dalyvių (55 m, ir vyresni) tokių buvo 3 proc.

Kanapių produktų turinčių gaminių paplitimas

Tyrimo dalyvių taip pat buvo klausiama, ar per pastaruosius 12 mėn. jie vartojo kanapių turinčius produktus. Nustatyta, kad Lietuvoje šiuos produktus vartojo 6 proc. apklaustųjų, tuo tarpu ES – 7 proc. Pastebima, kad 4 proc. kanapes rūkė kartu su tabaku. Likusieji teigė, kad kanapes vartojo su kitais augaliniais produktais, kaitinant jas elektroniniuose prietaisuose ar naudojo kanapių ekstraktus skysčiuose, kurie skirti elektroninėms cigaretėms.

https://www.vlmedicina.lt/images/Eurobarometras 2020 Lietuva.pdf

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: rūkymas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų