Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kaip atpažinti asmenį, apsvaigusį nuo psichoaktyvių medžiagų? Ką daryti?

Genovaitė Privedienė | Šaltinis: vlmedicina / asmuo | 2020-10-19 13:49:09

Pamatėte neįprastai, neadekvačiai besielgiantį asmenį gatvėje, parduotuvėje? Taip, tai signalas, kad šis žmogus gali būti pavartojęs psichoaktyvių medžiagų. Nusisukti ir nueiti? Stop – specialistai pataria nebūti abejingiems.

Daktaras Robertas Badaras
Rinką užplūstant vis naujoms psichoaktyvioms medžiagoms, neabejotinai didėja jų grėsmė, - sako dr. Robertas Badaras. Redakcijos archyvo nuotr.

21 amžiaus fenomenas

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas gydytojas toksikologas medicinos mokslų daktaras Robertas Badaras sako, jog psichoaktyvių medžiagų suvokimas per pastaruosius keletą metų labai pasikeitė. Anksčiau jos buvo tapatinamos su nelegaliomis medžiagomis, narkotikais, o dabar Europos psichoaktyvių medžiagų monitoringo centras nurodo, kad vis didesnę problemą kelia legalūs medikamentai, receptiniai vaistai, kuriais yra piktnaudžiaujama, kurie vartojami savigydos, o vėliau - ir svaiginimosi tikslais.

Šiais metais Europos monitoringo centras deklaravo esant 790 naujų psichoaktyvių medžiagų.

„Europoje iš naujo atrandama ir įregistruojama maždaug po vieną psichoaktyvią medžiagą per savaitę. Dalis jų pristatoma kaip legalių vaistų analogai, dalis - kaip psichostimuliatoriai, dalis - kaip haliucinogenai, dalis - kaip opioidai, dar nemažai sintetinių kanabinoidų. Jos gali nebūti visai naujos, bet nebuvo įtrauktos į 1961 ir 1971 metų Jungtinių Tautų direktyvas“, - paaiškina dr. R. Badaras.

Rinką užplūstant vis naujoms psichoaktyvioms medžiagoms, neabejotinai didėja jų grėsmė, - perspėja gydytojas toksikologas. Mat gauti šių medžiagų nėra labai sunku: jų patekimas į šalį yra toks paprastas, kad net nebereikalingi jokie narkotikų „dileriai“. Jos dažnai atsisiunčiamos per pristatymo tarnybas, agentūras kaip legalios medžiagos.

„Pašto tarnybos irgi neturi galimybės viską patikrinti. Tad internetinė prekyba šiandien yra rimtas iššūkis“, - apgailestauja gydytojas.

Kaip atpažinti apsvaigusį žmogų?

Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė vienintelė Lietuvoje dalyvauja Europos projekte, kurio paskirtis – registruoti pacientus, kurie kreipiasi skubios pagalbos dėl psichoaktyvių medžiagų poveikio. Tendencijos, anot dr. R. Badaro, aiškios - tokių pacientų vis daugėja.

Kaip jie patenka į ligoninę? Dažniausiai jiems pagalbą iškviečia šalia esantys žmonės, pastebėję, kad žmogus ima elgtis neadekvačiai. Kartais apsvaigusį žmogų į ligoninės skubios pagalbos skyrių atveža artimieji.

„Kad žmogus galimai pavartojęs psichoaktyvių medžiagų, nėra sunku pastebėti, - teigia gydytojas toksikologas. - Jis neadekvačiai reaguoja į aplinką, atrodo susijaudinęs, kartais agresyvus, gali skųstis skausmais krūtinėje, oro trūkumu. Simptomai įvairūs. Gali būti slopinamasis efektas, o bet koks sąmonės pritemimas – rimtas signalas, kad reikia skubios pagalbos.“

O ką daryti, jei įtarimą sukėlė gatvėje ar parduotuvėje sutikto žmogaus elgesys, būsena? Gydytojo atsakymas - reikia nebijoti paskambinti į skubios pagalbos liniją 112.

„Esant reikalui bus atsiųsta greitoji pagalba. O jei jos neatsiųs, operatoriai sujungs su Apsinuodijimų informacijos biuru, kurio specialistai visą parą konsultuoja įtariamo apsinuodijimo klausimais, išaiškina, ką daryti ir ko nedaryti“.

Deja, kartais žmonės dėl įvairių priežasčių tikisi, kad situacija susitvarkys savaime, be jų įsikišimo. Toks abejingumas gali kainuoti nukentėjusiojo sveikatą ar gyvybę.

Pagalba telefonu visoje Lietuvoje

1.Jaunimo linija

jaunimolinija.lt

Jaunimui. Paramą teikia savanoriai

Tel. 8 800 28888

Darbo laikas: I-VII visą parą

2. Vaikų linija

vaikulinija.lt

Vaikams. Paramą teikia savanoriai

Tel. 116111

Darbo laikas: I-VII 11 – 23 val.

3. Pagalbos vaikams linija

pagalbavaikams.lt

Vaikas ir tėvams, patiriantiems iššūkių. Paramą teikia savanoriai.

Tel.116111

Darbo laikas: I-V 11- 19 val.

4. Vilties linija

viltieslinija.lt

Suaugusiesiems. Paramą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai.

Tel. 116 123

Darbo laikas: I-VII visą parą

5. Pagalbos moterims linija

pagalbosmoterimslinija.lt

Moteris. Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

Tel. 8 800 66366

Darbo laikas: I-VII visą parą

6. Linija Doverija

Jaunimui rusų kalba.

Paramą teikia savanoriai moksleiviai

Tel. 8 800 77277

Darbo laikas: II-VI 16-20 val.

7. Tėvų linija

tevulinija.lt

Tėvams, patiriantiems iššūkių

Paramą teikia profesionalūs psichologai

Tel. 8 800 90012

Darbo laikas: I-V 9-13 val. ir 17- 21 val.

8. Sidabrinė linija

sidabrinelinija.lt

Senjorams. Paramą teikia profesionalūs konsultantai, kalbasi savanoriai, kiti senoliai.

Tel. 8 800 80020

Darbo laikas: I-V 8-20 val.

9. Krizių įveikimo centras

krizesiveikimas.lt

Suaugusiesiems ir paaugliams. Konsultuoja psichologai. Pirma konsultacija nemokama, vėlesnės mokamos.

Skype: krizesiveikimas; krizesiveikimas1

Darbo laikas: I-V 16-20 val. ir VI 12-16 val.

(Informacija iš pagalbasau.lt)

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

 

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų