Sekmadienis, 2023.06.04
Reklama

Už nukentėjusių žmonių gydymą kasmet išieškoma vis didesnė pinigų suma

vlmedicina.lt | 2014-02-06 14:09:00

Kasmet surenkama vis didesnė pinigų suma į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą iš asmenų, kurie padarė žalą kitų žmonių sveikatai, už kurių gydymą apmokėjo ligonių kasos šio biudžeto lėšomis. Štai vien pernai iš jų buvo išieškota ir į PSDF biudžetą sugrįžo beveik 6 mln. litų, 2012-aisiais – daugiau kaip 5,35 mln. litų, o 2011-aisiais – 4,32 mln. litų.

Konfliktas
© Fotolia.com

Žala kitų žmonių sveikatai dažniausiai padaroma dėl neblaivių, asocialių asmenų sukeltų muštynių, buitinių konfliktų, eismo įvykių ar kitokių nusikaltimų metu, o jų gydymo išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis. Nusikaltimus padarę žmonės per nustatytą laikotarpį privalo atlyginti žalą šiam biudžetui.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Teisės skyriaus vedėjos Vitalijos Griškovos teigimu, galimybė išieškoti lėšas iš fizinių ir juridinių asmenų už žalą, padarytą apdraustojo sveikatai, yra įtvirtinta Sveikatos draudimo įstatyme. Todėl VLK, siekdama sugrąžinti į PSDF biudžetą lėšas, kuriomis buvo apmokėtos dėl kitų asmenų kaltės nukentėjusių žmonių gydymo išlaidos, glaudžiai bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis.

„Žalos išieškojimu rūpinasi teritorinės ligonių kasos (TLK). Tai jos daro gavusios policijos komisariatų, prokuratūrų informaciją apie nusikaltimus: žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui, dėl kurių nukentėjusieji gydomi PSDF biudžeto lėšomis“, - tvirtino V. Griškova.

TLK darbuotojai, apskaičiavę žalos dydį, reiškia civilinį ieškinį kaltininkams arba teikia pretenziją draudimo bendrovei (jei tai draudiminis autoįvykis). Pavyzdžiui, jei autoavarijoje sužalojamas žmogus, jo gydymo išlaidos išieškomos iš draudimo bendrovės (jei automobilis yra apdraustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu) arba iš eismo įvykio kaltininko (jei automobilis nedraustas šiuo draudimu). Jei autoavariją sukelia ir žmogų sužaloja nepilnametis, pagal Civilinio kodekso nuostatas žalą turi atlyginti tėvai ar globėjai. Tad jiems tuomet tenka sumokėti už avarijoje nukentėjusių žmonių gydymą.

V. Griškovos teigimu, kai žala yra padaroma kelių asmenų, jie atsako solidariai. Šis terminas nereiškia, kad žala atlyginama po lygiai ar vienodomis dalimis. Jei žala padaroma bendrais veiksmais, TLK įgyja teisę reikalauti atlyginti visą sumą iš bet kurio kaltininko.

Be to, žala PSDF biudžetui gali būti padaroma ir neteisėtai pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK). Tai yra tokie atvejai kai asmuo, laikinai nuvykęs į bet kurią kitą Europos Sąjungos (ES) valstybę, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, medicinos paslaugų gavimo metu tose valstybėse pateikia ESDK, nors nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Kiekvienas gaunantis tokią kortelę įsipareigoja ja nesinaudoti, jei taptų neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Jei žmogus ES šalyse vis tik neteisėtai pasinaudotų minėta kortele, jis turėtų grąžinti PSDF padarytą žalą.

Visais atvejais žalos dydis priklauso nuo suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, kurių išlaidos buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto lėšomis, kiekio ir kainų.

Jei jau atsitiko taip, kad tenka atlyginti žalą PSDF biudžetui, naudingiausia tai padaryti geranoriškai. Jei gautumėte pranešimą dėl tokios žalos atlyginimo, galima pasirinkti: arba iš karto pervesti visą sumą (jei ji nėra jums per didelė), arba atvykti į TLK (pagal savo gyvenamąją vietą) ir pasirašyti sutartį dėl žalos atlyginimo dalimis. Sutartis gali būti sudaroma ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui, o konkretus žalos atlyginimo terminas nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į žalos dydį ar kitas aplinkybes.

2013 m. mažiausia išieškotos žalos PSDF biudžetui suma buvo 40 litai dėl nežymaus sveikatos sužalojimo, o didžiausia – daugiau kaip 137 tūkst. litų už nukentėjusio asmens gydymą.

Valstybinė ligonių kasa

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų