Gamtoje yra užkoduoti mechanizmai, padedantys rūpintis savo vaikais. Vyrui tapus tėvu ir pradėjus rūpintis vaikais, testosterono kiekis kraujuje žymiai sumažėja. Tai patvirtina naujausi moksliniai duomenys, kuriuos pateikė Dr. K. Kuzawa žurnale “Proceedings of the National Academy of sciences”.
K. Kuzawa ir kolegos penkerius metus stebėjo filipiniečių vyrus. Studijoje dalyvavo 624 vyrai, kurių amžius 2005 metais buvo 21,5 metų. Testosterono kiekis buvo tiriamas paimant seilių mėginį ryte ir vakare. 2009 metais tyrimai buvo pakartoti. Per penkerių metų laikotarpį daugiau kaip pusė studijos dalyvių tapo tėvais arba turėjo partneres.
Lyginant testosterono kiekį kraujuje tų, kurie turėjo šeimyninius santykius, ir viengungių, buvo nustatyta, kad šeimoje gyvenančių tėvų testosterono kiekis kraujuje per beveik penkerius metus rytais sumažėjo 26 proc., o vakarais - net 35 proc. Didžiausias testosterono sumažėjimas yra tik gimus kūdikiui.
Taip pat buvo pastebėta, kad kuo daugiau tėvas rūpinosi vaikais, tuo sąlyginai buvo mažesnis testosterono kiekis kraujuje.
Tyrimo autoriai teigia, kad rūpinimais savo atžalomis mažina testosterono kiekį kraujuje. Tai turi labai didelę įtaką ateities sveikatai, nes padidėjęs testosterono kiekis gali sąlygoti prostatos vėžio, cholesterolio apykaitos sutrikimus. Vyrai, turintys padidėjusią testosterono koncentraciją kraujuje, dažniau vartoja narkotikus.
Gydytojas endokrinologas Andrej Levinger “Vakarų Lietuvos medicinai” sakė, jog studijos išvados jo nenustebino, nes viskas, kas susiję su nauja gyvybe, yra tikra “endokrinologija”.
“Nuo pirmos sekundės, kai jūs pajuntate partnerio kvapą, pradeda veikti feromonai ir žmogus arba tampa maloniu ir savu, arba netampa. Meilės ir prisirišimo prie partnerio jausmas irgi valdomas hormonų - oksitocinų. Visas mėnesinių ciklas skirtas kiaušialąstės atsiradimui ir jos prisitvirtinimas gimdoje, vystymasis iš gemalo į žmogų valdomas hormonų: liuteotropinų, folitropinų, estrogenų, progesteronų. Vyrų gyvenimas visas priklauso nuo testosterono kiekio kraujuje, tad moterys išmoko jį reguliuoti, kad gautų sau naudos... Jeigu moteris verkia, išsiskiria feromonai, dėl kurių testosterono kiekis vyro kraujuje mažėja ir vyras tampa mažiau agresyvus.
Testosteronas atsako už agresyvumą, fizinę raumenų jėgą, plaukuotumą, viską, kas vadinama vyriškumu”, - pasakojo gydytojas endokrinologas ir pridūrė, jog viskas, kas vyriška, - pavojinga.
Šaltinis
Gettler L, et al "Longitudinal evidence that fatherhood decreases testosterone in human males" Proc Natl Acad Sci 2011; DOI: 10.1073/pnas.1105403108.