Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Kodėl pasveikus nuo koronaviruso pravartu pasitikrinti sveikatą?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-02-25 13:24:28

Nemaža dalis COVID-19 infekcija persirgusių pacientų ir toliau jaučia varginančius simptomus, o dalis ir gerai besijaučiančių net neįtaria, kad jų organizme toliau vyksta uždegiminiai procesai ar itin trūksta naudingų mineralų. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Diagnostikos ir tyrimų centro vidaus ligų gydytoja Tatjana Maselienė pataria po šios ligos profilaktiškai pasitikrinti sveikatą ir įsitikinti, ar virusas ir vartoti vaistai nepadarė didelės žalos organizmui.

Gydytojas apžiūri plaučių rentgenogramą
Plaučių rentgenograma. / Asociatyvioji nuotr.

Simptomai kamuoja sirgusius sunkiau

Pasak T. Maselienės, skirtingos klinikinės studijos rodo, kad ir pasveikus po koronaviruso bent vieną simptomą po ligos jaučia nuo trečdalio iki pusės pacientų. Liekamieji reiškiniai priklauso nuo persirgtos ligos sunkumo: po sunkios COVID-19 infekcijos simptomai gali išlikti iki 2–3 mėnesių, vidutinės ir lengvos eigos atveju – iki 3 savaičių nuo ligos pabaigos.

„Po persirgtos ūmios COVID-19 infekcijos dažnai išlieka tam tikri simptomai – nuovargis, sunkumas kvėpuojant, dusulys, krūtinės skausmas ir kosulys. Sveikstantys pacientai dažnai jaučia ir psichologinius simptomus – pavyzdžiui, nerimą, depresiją arba kognityvinius simptomus – atminties ir koncentracijos pablogėjimą ar pan. Kartais pasitaiko ir mažiau būdingi užsitęsę simptomai – uoslės praradimas, šleikštulys, galvos skausmas, sąnarių ir raumenų skausmai“, – teigia vidaus ligų gydytoja.

Ji priduria, kad neretai po ligos užsitęsusius simptomus jaučiantiems asmenims atlikus tyrimus nustatomi įvairūs organizmo pažeidimai.

„Dažniausiai organų pažeidimai nustatomi po sunkiai persirgtos COVID-19 infekcijos. Kartais atsiranda kepenų ir inkstų pažeidimai dėl per didelio priešuždegiminių vaistų, pavyzdžiui, paracetamolio arba kitų karščiavimą ir skausmą mažinančių vaistų, vartojimo. Taip pat pasitaiko elektrolitų disbalansas ir pakitimų šlapime po intensyvaus prakaitavimo, per mažo skysčių kiekio vartojimo“, – sako T. Maselienė.

Rekomenduoja atlikti tyrimus

Gydytojos teigimu, persirgus koronavirusu rekomenduojama išsitirti uždegiminius kraujo rodiklius ir įvertinti, ar nurimo uždegimas. Taip pat naudinga įvertinti, ar po vartotų vaistų ir persirgtos infekcijos nesutriko kepenų ir inkstų funkcija.

„Po persirgtos COVID-19 infekcijos pacientai dažniausiai ilgai jaučia liekamuosius reiškinius ir dažnai gali nepastebėti tam tikrų organų pažeidimų. Išsamios sveikatos patikros programos metu atliekami bendro kraujo ir c-reaktyviojo baltymo tyrimai, kurie leidžia ne tik įvertinti uždegimą, bet ir atskirti virusinę infekciją nuo bakterinės. Taip pat atliekami tyrimai, leidžiantys nustatyti mineralų kiekį organizme ir įvertinti inkstų nepakankamumą bei kepenų funkciją, tiriami veiksniai, galintys daryti įtaką nuovargio, bendro silpnumo atsiradimui, įvertinamas elektrolitų disbalansas. Į programą įtrauktas ir kiekybinis Covid IgG antikūnų tyrimas. Nustačius organizmo pakitimus galima palengvinti pacientų jaučiamus simptomus, pagreitinti sveikatos atsistatymą“, – pabrėžia T. Maselienė.

Sergant COVID-19, mineralai yra prarandami visiškai nepastebimai, o jie būtini greitesniam organizmo atsistatymui ir geresnei savijautai. Dėl šios priežasties svarbu pasitikrinti, ar neišsivystė kalio, natrio, chloro, magnio trūkumas.

Jaučiant dusulį, išliekant kosuliui labai svarbu atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą ir įvertinti, ar nėra pakitimų plaučiuose tam, kad laiku būtų skirtas gydymas. Taip pat pravartu išsiaiškinti, ar po persirgtos ligos organizme yra pakankamas antikūnų kiekis, norint apsisaugoti nuo pakartotinio užsikrėtimo COVID-19.

Anot T. Maselienės, išsitirti po koronaviruso infekcijos ilgai neužtruks ir daug jėgų nepareikalaus, tačiau gauti rezultatai leis jaustis ramiai, žinant, ar liga nepadarė žalos organizmui.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų