Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Šią vasarą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito jau pavėlavau, bet ar tikrai?

Šaltinis: vlmedicina | 2022-08-06 00:15:09

Turbūt ne vienas pripažins pats susidūręs arba aplinkoje girdėjęs istorijų apie erkes. Vieni jas randa ant drabužių, į kitų namus jų parneša augintiniai, o blogiausia – randame jas ant savo kūno. Vaistininkai sako, kad pasitinkant paskutinį vasaros mėnesį ir ruošiantis grybų sezonui gyventojai domisi, ar skiepytis nuo erkinio encefalito dar verta.

Erkė iš arti
Erkė /Pexels.com

Atsakymas tikrai nudžiugina, nes šiandien pasiskiepijus per mėnesį jau turėsime imunitetą nuo erkinio encefalito. „Eurovaistinės“ išplėstinės praktikos vaistininkė Jovita Aleknienė pranešime žiniasklaidai sako, kad imunitetas formuojasi anksčiau nei atliekamas visas vakcinų kursas, be to vaistinėse siūloma skiepytis pagreitinta schema.

„Nuo erkinio encefalito pasiskiepyti pilnai reikalingos kelios vakcinos dozės, kuriomis žmogus paskiepijamas tam tikru laiko intervalu. Įprasta, kad tarp pirmosios ir antrosios vakcinų darome apie mėnesio pertrauką, o trečiąja doze skiepijamės dar po trijų mėnesių. Tačiau skiepytis galima ir greitesne vakcinavimo schema – tuomet imunitetas įgyjamas jau pirmą mėnesį“, – apie vakcinaciją pasakoja išplėstinės praktikos vaistininkė.

Pagreitinta schema reiškia, kad sutrumpinami intervalai tarp vakcinų ir tai neturi įtakos reakcijai į vakcinaciją, o tik pagreitina imuniteto įgijimą. Pasiskiepijus pirmąja doze, antrą kartą vakcinuotis galima jau po dviejų savaičių. Dvi erkinio encefalito vakcinos dozės jau sukuria gana stiprią apsaugą nuo šios ligos ir net ja susirgus gyventojai išvengia sunkių ligos formų.

„Erkinis encefalitas – itin pavojinga liga ir gali turėti liekamųjų reiškinių, tokių kaip nemiga ar galvos skausmas. Be to, stipria forma sergantys dažnai patenka į reanimaciją, būna ištikti komos, liga gali baigtis ir mirtimi“,– dalinasi farmacininkė.

Kaip atpažinti ligos simptomus?

Erkinio encefalito simptomai yra panašūs į gripo: nedidelė temperatūra, galvos, raumenų, sprando skausmas. Laimo ligos simptomai dažniausiai yra odos pakitimai: įkandimo vietoje gali atsirasti raudonis, galintis keisti paraudimo intensyvumą ir išplitimo ribas.

„Svarbu žinoti, kad tiek erkinio encefalito, tiek Laimo ligos inkubacinis periodas po įsisiurbimo yra maždaug 2 savaitės. Kartais šis laikotarpis gali būti ilgesnis arba trumpesnis, todėl visą tą laiką reiktų atidžiai stebėti savo organizmą, o pasijutus prastai nedelsiant kreiptis į medikus“,– pataria Jovita Aleknienė.

Radus įsisiurbusią erkę reikia nedelsiant ją ištraukti. Vykti pas medikus ar į vaistinę nereikėtų.

„Traukti reikia pincetu, tiesiu, staigiu judesiu. Ištraukus erkę, tą vietą reikia dezinfekuoti. Kartais erkės straubliukas atitrūksta traukiant nuo kūnelio, tuomet jo pjauti, šalinti, krapštyti – negalima. Tiesiog reikia dezinfekuoti odą ir toliau stebėti ar neatsiranda pakitimai odoje, kurie signalizuotų apie galimą užkratą“,- praktiniais patarimais dalinasi vaistininkė.

Viena vakcina geriau nei jokios?

Skiepytis pagreitintina schema farmacijos specialistai rekomenduoja tiems, kurie vasarą sutiko nepasiskiepiję, bet artimiausiu metu planuoja daugiau laiko praleisti gamtoje, leistis į iškylas ar ruošiasi grybavimo sezonui. Farmacininkė dalinasi, kad dar vienas dažnas klausimas vaistinėje – ar liga bus mažiau nuožmi, jei erkė įsisiurbs po pirmosios vakcinos:

„Po pirmosios vakcinos organizme imuninis atsakas nesusiformuoja. Nespėjus pasiskiepyti antrąja vakcina per tris mėnesius, reikia skiepytis iš naujo. Išliekantis imuninis atsakas formuojasi tik po antrosios vakcinos ir tęsiasi iki vienerių metų. Apsaugos po pirmos vakcinos nėra, todėl geriau pasiskiepyti pagreitintu būdu dvejomis. Ir maždaug po dviejų savaičių, po antros vakcinos, jau gali susiformuoti imunitetas apsaugantis nuo erkinio encefalito“, – pasakoja farmacininkė.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų