Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Proveržis melanomos gydyme: naujas vaistas aprobuotas pagreitinta tvarka

2014-09-09 09:36:50

Praėjusią savaitę JAV Maisto ir vaistų kontrolės tarnyba (FDA) išimtine tvarka įteisino naują vaistą nuo vienos agresyviausių vėžio formos – melanomos. Klinikinių testų metu gydymas vaistu, kurio pavadinimas yra „Keytruda“ (pembrolizumabas), buvo toks efektyvus, kad FDA priskyrė jį proveržio terapijų kategorijai, todėl jis buvo įteisintas išimtine pagreitinta tvarka.

Lašelinė
Algirdo Kubaičio nuotr.

Melanoma – vėžio atmaina, užsimezganti pigmentinėse ląstelėse melanocituose. Daugiausiai jų yra odoje, tačiau melanocitų aptinkama ir tokių organų, kaip akis ar sėklidės, audiniuose.

Melanoma yra ne pats dažniausias odos vėžio tipas, tačiau pats agresyviausias. Jis diagnozuojamas maždaug 5 proc. visų naujų vėžio atvejų. JAV Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, šiemet melanoma bus diagnozuota daugiau kaip 76 tūkst. amerikiečių, iš kurių 10 tūkst. neišgyvens.

Naujojo gydymo būdo esmė – antikūniai, skatinantys imuninių ląstelių gebėjimus atakuoti vėžio ląsteles. Vaisto „Keytruda“ poveikis sutelktas į molekulę, kuri vadinama programuota ląstelės mirtimi-1 (angl. – programmed cell death 1 (PD-1)), ir apsaugo nuo sąveikos su molekulėmis, kurios organizme natūraliai prie jos prisijungia.

T ląstelės yra tam tikros atmainos baltieji kraujo kūneliai, kurie, be kita ko, ieško ir naikina navikų ląsteles. PD-1 yra receptorius, kurio padaugėja sužadintose T ląstelėse. Jis neigiamai reguliuoja imuninį atsaką, stabdydamas T ląstelių augimą ir dauginimąsi.

PD-1 lygis padidėja, kai organizme susiformuoja tam tikro tipo augliai. Šios molekulės ne tik silpnina antivėžines ląsteles, bet ir sukelia jų žūtį. Eksperimentų metu receptorius PD-1 buvo blokuojamas antikūniu. Tyrimuose su laboratorinėmis pelėmis antikūnis sėkmingai stabdė naviko augimą. Dabar labai pozityvių rezultatų gauta ir klinikiniuose eksperimentuose su žmonėmis.

Pastaruosiuose dalyvavo daugiau kaip 600 melanoma sergančių asmenų – auglys jų organizmuose jau buvo išplitęs į kitas kūno dalis. Po gydymo preparatu „Keytruda“, pavieniais atvejais jie susitraukė net 72 proc. Trečdaliui pacientų užfiksuotas objektyvus poveikis – navikai jų organizme susitraukė daugiau kaip 30 proc. ir nebepradėjo augti iš naujo.

Vaistas testuojamas antrame ir trečiame klinikinių tyrimų etape. Šiuose eksperimentuose dalyvaus taipogi pacientai su pažengusiomis melanomos stadijomis. Nors kol kas testai atliekami su sergančiaisiais odos vėžiu, manoma, kad vaistas potencialiai gali būti veiksmingas ir kitų vėžio atmainų atžvilgiu (pvz., plaučių ar šlapimo pūslės).

„Šis vaistas yra kone panacėja. Jo vaidmuo melanomos gydyme nepaprastai svarbus ir reikšmingas, – pasakoja klinikinių tyrimų autorius Antoni Ribasas. – Pacientams, kuriems anksčiau taikyti gydymo būdai nepadėjo, šis vaistas yra labai reali auglių mažėjimo galimybė ir viltis nugalėti ligą“.

Parengta pagal:

Breakthrough Melanoma Treatment Fast Tracked By FDA

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: melanoma
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų