Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Pacientų antplūdis ligoninėse – dėl šalčio, lovų trūkumo ar dėl ligonių taupumo po švenčių?

Ligita Sinušienė | 2013-01-15 00:00:06

Kodėl ligoninėse nesutelpa pacientai? Per mažai jose lovų, per šalta lauke ar... per aukštos šildymo kainos? Kai kuriems medikams pastaroji priežastis atrodo labai reikšminga. Esą per didžiausias metų šventes patyrę nemažai išlaidų lietuvaičiai tokiu būdu siekia pataupyti. 

Sausis - intensyvus darbymetis igoninėse, kurias užplūsta pacientai. Redakcijos archyvo nuotr.

Pacientai su socialinėmis indikacijomis

Įdomią versiją apie hospitalinį taupymo režimą „Vakarų Lietuvos medicinai“ pateikė Tauragės apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Danas Masiulionis. „Po švenčių žmonės grįžta į ligonines, nes paskui gauna lengvatų, čia jiems niekas nekainuoja, - kalbėjo medikas. – Jau treti metai pastebime šią tendenciją, kad antrą sausio dešimtadienį, po Trijų Karalių, neturime laisvų vietų terapiniame skyriuje. Ir dažnai čia atsigula žmonės, turintys socialinių indikacijų: vieniši arba pritrūkstantys lėšų pragyvenimui“.

D. Masiuliono teigimu, šiandien visos Vidaus ligų skyriaus lovos yra užpildytos, pacientus tenka guldyti net kituose skyriuose. Tauragės ligoninė turi 244 lovas, šiuo metu užpildytų – 200. „Tačiau bendras skaičius neatspindi visos situacijos, nes ekstriniams ligoniams vietų visada paliekame. O, pavyzdžiui, Vidaus ligų skyrius turi 30 lovų, bet tokių pacientų šiuo metu – 36, Nervų skyrius turi 15 lovų, o neurologinių pacientų šiuo metu turime 18“.

Pavaduotojas sakė nežinąs, kaip spręsti pošventiniu laikotarpiu ligonines užplūstančių pacientų problemą. Pasak jo, analogiška situacija ir Šilalėje, ir Jurbarke. „Galbūt tai derėtų spręsti socialinių darbuotojų lygmenyje, - svarstė medikas. – Kita vertus, ir slaugos skyriai yra užpildyti“.

Rūta Lukšienė įsitikinusi, kad viduržiemį pacientų pagausėjimą lemia šaltas klimatas. Genovaitės Privedienės nuotr.

Išeitis – eilė gultis į ligoninę

Vis dėlto nei Jurbarko, nei Šilalės rajono ligoninės nepatvirtino tauragiškio įtarimų dėl piktnaudžiaujančių pošventiniu laikotarpiu pacientų. „Manau, kad pacientų pagausėjimą lemia sezonas. Peršalimo ligos tikrai sukelia lėtinių ligų paūmėjimą“, - sakė Jurbarko ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja medicinai Rūta Lukšienė.

Šilalės rajono ligoninės vadovo pavaduotoja Jolanta Milišiūnienė apskritai sakė nejaučianti, kad sausiui įpusėjus padaugėtų būtent planinių pacientų. „Mes turime per pusę planinių ir ekstrinių pacientų“, - sakė pavaduotoja. Tiesa, apskritai vietų ligoniams trūksta. „Šiandien (pirmadienį – autorės pastaba) kaip tik mums skambino iš Tauragės – jie nebesutalpina pacientų. Tačiau ir mes neturime vietos“.

Kur dedami pacientai, kai jiems pritrūksta vietos? „Mums taip nepasitaiko, bet esame matę kitose ligoninėse, kad ir koridoriuje pastato lovas ir laiko juos  tol, kol atsiranda vieta palatoje. Jei mums taip nutiktų, mes irgi taip darytume. Juk vien dėlto, kad vietos nėra, neišvarysi žmogaus“.

J. Milišiūnienė mato vieną išeitį, kaip išvengti grūsčių ligoninėse – planinius pacientus rašyti į eilę.

Būtų gėdinga

Po švenčių pacientų antplūdį pajuto ir Gargždų ligoninė. „Ypač – ne būtinosios pagalbos, o planinių“, - pastebėjo vyriausioji gydytoja Alma Grikšienė. 45 lovas turintis Vidaus ligų skyrius ligoninėje šiu metu užpildytas maksimaliai. „Stengiamės, kad visi sutilptų, - paklausta, ar tokių ligoninių neprireikia guldyti kitų skyrių palatose, kalbėjo A. Grikšienė. – Juk tie pacientai keičiasi, vidutinis gulėjimo laikas – 7-8 dienos“.

Tačiau paprašyta išsakyti nuomonę, ar gali būti, jog šie pacientai, guldamiesi į ligoninę, taip suplanuoja įjungti taupymo režimą savo asmeniniame biudžete, ligoninės vadovė kiek sutriko: „Apie pinigus nepagalvojau. Nemanau, kad taip gali būti. Juk pacientus šeimos gydytojai siunčia. Man atrodo, kad ir „sarmata“ būtų tokiu būdu pasinaudoti kompensacijomis“.

Tad kodėl gi daugiausia ligoninių lovų Europoje turinčioje Lietuvoje vis pritrūksta vietos pacientui? „Turbūt iš senų laikų esame pratę, kad visas gydymas vyksta ligoninėje, - svarstė A. Grikšienė. – Juk seniau, jei jau žmogus atvyko į Priėmimo skyrių, tad beveik 100 procentų ir būdavo guldomas į ligoninę. Dar ir dabar pasitaiko, kad pasibaigus poliklinikos darbo laikui atvyksta žmonės su rūbais, krepšiais – pasiruošę gultis į ligoninę – ir labai stebisi, kai gydytojas po apžiūros paleidžia“.O kodėl gi ne?

Gargždiškis neurologas Viktoras Rimas Geraskinas „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė šiuo laikotarpiu nepajutęs didesnio pacientų antplūdžio, sausį neduodantis ir daugiau siuntimų į ligoninę. Tačiau paklaustas, ar tikėtina, kad dalis lėtinėmis ligomis sergančiųjų sąmoningai susiderintų atsigulimo į ligoninę laiką po Naujųjų, tvirtai atsakė: „O kodėl gi ne? Gali būti toks variantas, be abejo, bet iš mūsų specialybės pusės to nepastebėjau. Mūsų ligonių negalavimus nelabai lemia klimatinės sąlygos. Tačiau tikrai gali žmonės ir pasimuliuoti, bet gali ir tiesiog pašalę atsigulti į ligoninę. Juk vasarą ligonių yra mažiau“.

Vis dėlto gydytojas mano, kad tokiomis simuliacijomis galį užsiimti nebent benamiai. „Tačiau Gargžduose apie tokius atvejus man jau seniai teko girdėti“, - sakė neurologas.

Pirmą kartą išgirdo taupymo teoriją

Uostamiesčio šeimos gydytoja Rūta Radzevičienė-Jurgutė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė ne tik kad metams prasidėjus neišrašiusi daugiau siuntimų gultis į ligoninę, bet apskritai – nė vieno. „Pirmą kartą girdžiu tokią teoriją, - paprašyta pakomentuoti žurnalistės perpasakotą tauragiškio versiją apie pošventinių pacientų antplūdžio priežastis šyptelėjo gydytoja. – Į ligoninę skubia tvarka pacientas siunčiamas, jei yra kažkokia ūmi būklė, kurios negalime išgydyti ambulatoriškai. Pavyzdžiui, inkstų infekcija, o mes negalime atlikti šlapimo pasėlių tyrimo. Arba pagyvenęs žmogus suserga plaučių uždegimu, ir jam reikalingas stebėjimas. Arba paūmėja kokia nors lėtinė liga. Tokiais atvejais rašome skubų siuntimą čia pat kabinete arba paciento namuose, jei jį randame tokios būklės“.

Planinius siuntimus į ligoninę, pabrėžė pašnekovė, rašo specialistai, bet šeimos gydytojai apie juos žino. Tokių siuntimų, pasak R. Radzevičienės-Jurgutės, būna visus metus, nuolat. „Todėl niekaip neįsivaizduoju tokios situacijos, apie kurią jūs kalbate“, - baigdama pokalbį dar kartą nusistebėjo gydytoja.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų