Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Apgamų ABCDE metodas: patarė, kaip juos pasitikrinti savarankiškai namuose

Šaltinis: vlmedicina | 2022-05-24 10:01:46

"Nėra laiko, ne šiandien, nieko čia baisaus" – dažnai tokios mintys mus lydi atidėliojant apgamų patikrą. Tačiau artėjant vasarai ir sugrįžtant saulės kaitrai patariama pasirūpinti savo oda – naudoti ne tik stiprią SPF apsaugą turinčias priemones, bet ir reguliariai tikrintis apgamus.

Merginos deginasi paplūdimyje
Sugrįžtant saulės kaitrai patariama pasirūpinti savo oda / VLMEDICINA.LT (|A. Kubaičio) nuotr.

Metas prisiminti odos apsaugą nuo saulės

Profilaktinė apgamų apžiūra pas specialistus – būtina, tačiau ne ką mažiau svarbu išmokti savarankiškai apžiūrėti savo apgamus. „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė pranešime žiniasklaidai teigia, kad ypač artėjant vertėtų išsiugdyti tokius įpročius kaip teisinga odos apsauga nuo saulės bei savarankiška apgamų patikra.

„Pirmosiose stadijose melanoma dažniausiai išgydoma, būtent dėl to pastarieji du įpročiai gali ne tik padėti laiku identifikuoti ligą, bet ir išvis jos išvengti. Geriausiai apsaugoti odą galite naudodami bent 30 SPF apsaugą turinčias priemones. Nepamirškite – apsauga pradeda veikti tik po 20 minučių, o pakartotinai ją tepti reikėtų kas 2-3 valandas. Taip pat įpraskite reguliariai apžiūrėti savo odą pasitelkiant itin paprastą ir lengvai kasdienėje odos priežiūros rutinoje pritaikomą apgamų ABCDE metodą“, – pataria J. Deksnienė.

ABCDE metodas – kaip jį taikyti?

Prieš apsirengiant, išlipus iš dušo ar tepantis kūną losjonu – tai tik keletas farmacininkės pateiktų pavyzdžių, kur galima įkomponuoti apgamų ABCDE apžiūrą. Vaistininkė priduria, kad nors šį anglų kalba paremtą metodą taiko kone visi dermatologai, jį labai paprastai gali išmokti ir žmonės namuose. Tereikia įvertinti savo apgamus pagal 5 kriterijus:

A – Assymetry (Asimetrija). Melanoma dažniausiai yra asimetriška. Tuo tarpu nepavojingi apgamai paprastai yra vienodos ir simetriškos formos.

B – Border (Kraštelis). Melanomos kraštai dažnai būna neaiškiai apibrėžtos arba netaisyklingos formos, o nevėžiniai apgamai paprastai turi lygias, aiškiai apibrėžtas ribas.

C – Colour (Spalva). Melanomos pažeidimai dažnai būna daugiau nei vienos spalvos ar atspalvio, taip pat joms būdingos juoda, pilka, raudona ar net melsva spalvos. Tuo tarpu gėrybiniai apgamai paprastai yra vienos rudos spalvos.

D – Diameter (Skersmuo). Melanomos apgamų skersmuo dažnai yra didesnis nei 6 mm, o tai maždaug standartinio pieštuko skersmuo. Tuo tarpu naujai atsiradusių gėrybinių apgamų dydis gali būti kur kas mažesnis.

E – Evolution (Kitimas). Melanoma dažnai keičia savo išorines savybes, tokias kaip dydis, forma ar spalva. Tuo tarpu paprasti apgamai visą gyvenimą gali išlikti nepakitę.

Greita reakcija čia ypač svarbi. Pastebėjus bet vieną iš pirmo žvilgsnio nerimtą melanomos požymį, vaistininkė pataria nenumoti ranka ir nedelsiant susitarti dėl vizito pas gydytoją.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų