Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Insulinas – gyvybes gelbstintis išradimas gydant cukrinį diabetą

Kauno klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2022-10-07 10:41:17

Prieš 100 metų išrastas insulinas padėjo pamatus cukrinio diabeto gydyme ir suteikė viltį gyventi visavertį gyvenimą pacientams, sergantiems šia liga.

Rasa Verkauskienė
Prof. Rasa Verkauskienė / Kauno klinikų nuotrauka

Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos vadovė prof. Rasa Verkauskienė pastebi, kad šio medikamento išradimas – svarbus mokslo laimėjimas, padedantis išsaugoti gyvybes. „Iki insulino išradimo 1 tipo cukrinis diabetas buvo mirtina liga. Insulinas pradėjo gelbėti gyvybes“, – pasakoja prof. R. Verkauskienė.

Lietuvoje 2 tipo cukriniu diabetu serga daugiau nei 135 tūkst., o 1 tipo – daugiau nei 8 tūkst. žmonių. Per metus cukriniu diabetu suserga apie 120 vaikų ir daugiau nei 100 suaugusiųjų. Profesorė primena, kad 1 ir 2 tipo cukrinis diabetas – skirtingos ligos, jas lemia skirtingi veiksniai. „2 tipo cukrinį diabetą dažniausiai lemia nutukimas, atsparumas insulinui ir fizinio aktyvumo stoka. Dėl to pirminė 2 tipo cukrinio diabeto prevencija – sveikas gyvenimo būdas, galintis padėti išvengti nutukimo“, – pabrėžia ji.

1-ojo tipo cukrinį diabetą dažniausiai sukelia autoimuninės kilmės veiksniai, kurie daro žalą žmogaus kasai, todėl sutrinka insulino gamyba. „Pasireiškus jo trūkumui, didėja cukraus kiekis kraujyje“, – apie ligos kompleksiškumą pasakoja profesorė.

Insulinas – vaistas, padedantis kontroliuoti cukrinį diabetą. „Ši liga gali sukelti akių, inkstų nervų pažeidimus, dėl jos nukenčia širdies ir kraujagyslių sistema, – teigia klinikos vadovė. – Mūsų tikslas išlaikyti gerą cukrinio diabeto kontrolę bei kontroliuoti kitus lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksnius. Tik tokiu būdu galėsime išvengti pavojingų, o kartais žmogaus gyvybei grėsmę keliančių komplikacijų.“

Sergant šia klastinga endokrinine liga, pacientams svarbu stengtis išlaikyti normalų cukraus ir lipidų kiekį kraujyje. „2 tipo cukrinio diabeto vienas svarbiausių prevencijos etapų – ankstyva diagnostika. Kuo anksčiau pradėsime tinkamą gydymą, tuo lengviau ateityje galėsime išvengti klastingų komplikacijų“, – aiškina ji.

Šiuo metu, gydant abiejų tipų cukrinį diabetą, pacientams prieinamas visas galimas šios ligos gydymas. Nuo šios vasaros sergantiesiems 1 tipo cukriniu diabetu Lietuvoje kompensuojami nuolatinio gliukozės matavimo jutikliai, kurie padeda dar tiksliau sekti cukraus kiekio kraujyje pokyčius. „Be to, galime skirti ir insulino pompas 1 tipo diabetu sergantiems vaikams bei suaugusiems, kuriems diabeto kontrolė daugkartinėmis insulino injekcijomis yra nepakankama arba negalima. 2 tipo diabetu sergantiesiems medikamentinio gydymo galimybės taip pat labai prasiplėtė, įsigaliojus naujajam ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais aprašui“, – kalba klinikos vadovė.

Spalio 7 dieną Kauno klinikose paminėtas insulino atradimo ir klinikinio pritaikymo šimtmetis. Ceremonijos metu Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos Didžiajai salei suteiktas Oskaro Minkovskio vardas. O. Minkovskis – eksperimentinės diabetologijos pradininkas, gimęs Kaune, garsus diabeto priežasties atradimu. Siekiant įamžinti mokslininko atminimą ir jo pasiekimus Endokrinologijos klinikoje atidaryta menininkės Agnės Kišonaitės paroda. Menininkė sukūrė 14 kvadratinių metrų instaliaciją pagamintą iš panaudotų insulino švirkštiklių. Parodos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į klastingą ligą.

Kauno klinikų Endokrinologijos klinika – Lietuvos endokrinologijos pradininkė. Čia kiekvienais metais konsultuojama apie 500 vaikų ir daugiau nei 6 tūkst. suaugusiųjų, sergančių įvairių tipų cukriniu diabetu.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Personalizuotas mieloleukemijos gydymas Lietuvoje pritraukia ir užsienio pacientus
Kokios yra ūminės mieloleukemijos susirgimo priežastys, kaip liga pasireiškia, kaip gydomi ja sergantys žmonės? Apie tai...
Ikivėžiniai pakitimai gimdoje tyliai vystytis gali net dešimtmetį – kaip juos pastebėti laiku?
Gimdos kaklelio vėžys itin pavojinga būklė, kuri ilgą laikotarpį gali vystytis nepasireikšdama jokiais simptomais ir nes...
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų