Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Visa tiesa apie karštos vonios poveikį sveikatai

Šaltinis: vlmedicina | 2022-07-05 08:23:07

Visi žinome, kad sportuoti su draugais, pavyzdžiui, žaisti futbolą, tenisą ar ledo ritulį, gali būti labai smagu. Dar geriau – tai padeda mums išlikti sveikiems. Tačiau ką daryti, jei negalite sportuoti, nes to neleidžia jūsų fizinė būklė? Pavyzdžiui, kai kurie neįgalieji negali naudotis kojomis, o vyresnio amžiaus žmonės kartais nėra pakankamai stiprūs, kad galėtų sportuoti. Kadangi dalis teigiamo mankštos poveikio gali būti susijusi su tuo, kad bėgiojant pakyla kūno temperatūra, manoma, kad sušilimas nedarant jokių pratimų taip pat gali pagerinti žmonių sveikatą. Tad ar karšta vonia išties gali prisidėti prie sveikatos gerovės?

Mergina putų vonioje
Šilta vonia / Pranešimo autorių nuotr.

Apsauga nuo širdies ir kraujagyslių ligų

Viename tyrime mokslininkai nustatė, kad šilumos terapija gali apsaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų. To tyrimo autoriai teigia, kad ši sąsaja gali būti susijusi su šilumos poveikiu organizmui, kuris yra panašus į fizinių pratimų poveikį.

Buvo atliktas ir kitas tyrimas, kuriame naudojami Japonijos visuomenės sveikatos centro surinkti duomenys. Tai – bene didžiausias atliktas tyrimas, kuriame nagrinėjamas ilgalaikis ryšys tarp maudynių vonioje ir širdies sveikatos.

Centras stebėjo daugiau kaip 61 000 suaugusiųjų nuo 45 iki 59 metų amžiaus penkiose Japonijos srityse. Jie buvo stebimi iki 2009 m. gruodžio mėnesio arba, kai kuriais atvejais, iki mirties. 1990 m. pradėjus tyrimą, daugiau kaip 43 000 šių asmenų užpildė klausimyną apie savo maudymosi duše ir vonioje įpročius bei gyvenimo būdą, apie savo ligos istoriją, išsilavinimą, mitybą, žalingus įpročius ir fizinį aktyvumą.

Tada mokslininkai apskaičiavo, kaip maudymosi įpročiai susiję su kiekvieno tyrimo dalyvio širdies sveikata. Svarbu turėti omenyje, kad Japonijoje dauguma žmonių maudosi stovėdami, visiškai panardinti į vandenį, įkaitintą iki 40-42 °C.

Tyrime dalyvavusių žmonių, kurie maudėsi kartą per dieną, bendra širdies ir kraujagyslių ligų rizika buvo 28% mažesnė, o insulto – 26% mažesnė, palyginti su tais, kurie maudydavosi tik kartą ar du per savaitę arba visai nesimaudydavo.

Įdomu tai, kad maudymosi dažnumas nebuvo vienintelis dalykas, turėjęs įtakos geresniems sveikatos rezultatams. Vandens temperatūra taip pat turėjo didelės reikšmės. Asmenų, kurie pirmenybę teikė šiltesniam vandeniui, bendra širdies ir kraujagyslių ligų rizika buvo 26% mažesnė, o tų, kurie mėgo karštą vandenį, rizika buvo 35% mažesnė.

Taip pat nustatyta, jog dažnas maudymasis vonioje yra reikšmingai susijęs su mažesne hipertenzijos rizika. Tai rodo, kad teigiamą maudymosi vonioje poveikį širdies ir kraujagyslių ligų rizikai iš dalies gali lemti mažesnė hipertenzijos išsivystymo rizika. Gydytojai gali rekomenduoti maudytis vonioje, siekiant apsisaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Uždegimai ir atsparumas insulinui

Yra tam tikrų įrodymų, kad lėtinis nedidelio lygio uždegimas didina atsparumą insulinui. Kitaip tariant, uždegimas mažina ląstelių gebėjimą reaguoti į insuliną ir gali prisidėti prie diabeto išsivystymo. Įrodyta, kad fiziniai pratimai mažina tokius uždegimus ir didina jautrumą insulinui, t. y. organizmas geriau kontroliuoja gliukozės kiekį.

Fiziniai pratimai, kaip ir kiti fizinio streso veiksniai, sukelia trumpalaikį uždegiminį atsaką, po kurio seka ilgesnis priešuždegiminis atsakas. Tyrėjai norėjo išsiaiškinti, ar kitokio pobūdžio fizinis stresorius – karšta vonia – gali turėti panašų poveikį imuninei sistemai. Šiame tyrime mokslininkai tyrė karštos vonios poveikį antsvorio turintiems, daugiausia sėdimą darbą dirbantiems vyrams.

Tyrėjai nustatė, kad vienkartinis panardinimas į karštą vandenį sukėlė interleukino – uždegimo žymens – šuolį. Panašiai padidėjo ir azoto oksido (NO) gamyba. NO padidėjimas svarbus, nes dėl jo atsipalaiduoja kraujagyslės ir sumažėja kraujospūdis. NO taip pat pagerina gliukozės patekimą į audinius, be to, mokslininkai mano, kad jis pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis.

Kaip ir buvo tikėtasi, 2 savaičių intervencijos metu sumažėjo cukraus kiekis kraujyje nevalgius ir uždegimas. Panašiai kaip ir su fiziniais pratimais, mokslininkai pastebėjo pradinį padidėjimą, o po to ilgalaikį uždegimo sumažėjimą. Tad panardinimas į karštą vandenį gali pagerinti uždegiminio profilio aspektus ir gliukozės apykaitą sėdimą darbą dirbantiems, antsvorio turintiems vyrams.

Malšina raumenų ir sąnarių skausmus

Jau po pirmos vonios pajusite, kaip atpalaiduojančiai ji veikia. Karštos vonios vanduo atpalaiduoja raumenų įtampą ir spazmus. Šilta vonia skatina kraujo cirkuliaciją, todėl raumenys gauna daugiau maistinių medžiagų ir deguonies. Tai atpalaiduoja raumenų įtempimą, mažina skausmą ir gerina jungiamųjų audinių elastingumą. Tad norint atsikvėpti po intensyvios darbo dienos, tereikia vakare pagulėti karštoje vonioje – visą tam reikiamą įrangą galite rasti adma.lt.

Mergina putų vonioje
Vonioje / Pranešimo autorių nuotr.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Ligos ir sveikata
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų