Tyrėjai iš Indianos universiteto (Indiana University) nustatė 24 junginius, kurie aktyvina fermentus smegenyse ir gali apsaugoti nuo demencijos, – rašo upi.com.
2016 metais tyrėjų komanda atrado fermentą, pavadintą NMNAT2. Jis smegenyse atlieka apsauginę funkciją – saugo nervų ląsteles nuo streso ir veikia kaip šaperonai, t.y. baltymai, dalyvaujantys biologiškai aktyvios kitų baltymų struktūros susidaryme. Sutrikus šaperonų veiklai, baltymai dažnai įgyja netaisyklingą struktūrą, darosi atsparesni degradacijai ir kaupiasi ląstelėse. Vienas iš tokio proceso pavyzdžių galėtų būti Tau baltymas. Jis siejamas su neurodegeneracinių ligų išsivystymu ir gauna pagrindinį vaidmenį vienoje iš Alzheimerio ligos – dažniausios demencijos priežasties – išsivystymą aiškinančių hipotezių. Sergančiųjų nervų ląstelių viduje yra randami pakitusio Tau baltymo raizginiai, susikaupę būtent tose smegenų srityse, kurios yra atsakingos už pažintines funkcijas.
Tyrėjai patikrino daugiau nei 1280 medžiagų, bandydami surasti ką nors, kas potencialiai galėtų paskatinti NMNAT2 fermento susidarymą. Galiausiai išskirti 24 junginiai, turintys tokį poveikį. Vienas iš jų – kofeinas. Pastebėta, kad jis pagerino laboratorinių pelių, kurių organizme dirbtinai paskatinta Tau baltymo gamyba ir demencijos vystymasis, pažintines funkcijas (atmintį). Taip pat nustatyta, kad šių pelių organizme NMNAT2 gamyba buvo sumažėjusi.
„Naujasis tyrimas galėtų padėti sukurti vaistus, kurie aktyvintų atrastąjį fermentą ir neleistų pasireikšti neurodegeneracinėms ligoms. Gilindami žinias apie smegenyse vykstančius procesus ir atrasdami naujus reikšmingus junginius, mes pamažu artėjame prie naujo gydymo, kuris toks laukiamas sergančiųjų“, – komentavo mokslininkai.