Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Dar ne visi atsiėmė kalio jodido tabletes: vaistininkas ragina paskubėti

Šaltinis: vlmedicina | 2020-10-27 09:22:34

Praėjusį antradienį, spalio 20 dieną, paskelbus, kad Vilniaus mieste pradedamos dalinti kalio jodido tabletės, vaistines užplūdo pacientai. Vis dėlto „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas pranešime žiniasklaidai pastebi, kad praėjus savaitei nuo tablečių dalinimo pradžios, aktyvumas ženkliai sumažėjo, todėl primena apie šią galimybę ir ragina suskubti.

Kalio jodido tabletės
Kalio jodido tabletės

Tabletės išduodamos identifikavus gyventoją pagal asmens kodą (pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą) pagal automatiškai išrašytus elektroninius receptus (į šeimos gydytoją dėl šios priežasties kreiptis nereikia). Kartu su tabletėmis gyventojams įteikiama ir vartojimo instrukcija lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.

Vaistininkai akcentuoja, kad kalio jodido tablečių negalima vartoti prevenciškai ar savo nuožiūra.

Receptai galioja 30 dienų

Vilniaus miesto savivaldybė nurodo, kad išrašyti el. receptai galioja 30 dienų, pagal juos dauguma gyventojų kalio jodido tabletes galės atsiimti iki lapkričio 17 dienos. Tačiau vaistininkas R. Blynas pastebi, kad kai kuriems pacientams receptai buvo išrašyti, pavyzdžiui, spalio 12 dieną, tad tokiu atveju šie receptai galioja iki lapkričio 11 d.

Namuose pasitikrinti, ar jums yra išrašytas elektroninis receptas ir iki kada jis galioja, galite prisijungę prie E. sveikatos sistemos.

„Praėjusi savaitė, kai žiniasklaida paskelbė, kad pradedamos dalyti kalio jodido tabletės, vaistininkams išties buvo dar intensyvesnė. Aktyviausieji suskubo ateiti atsiimti kalio jodido tablečių, dabar pastebiu, kad pacientų srautas mažėja, – sako vaistininkas R. Blynas. – Kiti apie tokią galimybę jau pamiršo, tačiau apsilankantiems vaistinėje primename ir pasiūlome atsiimti tabletes. Raginu nedelsti, kol dar galioja elektroninis receptas.“

Jei reikės suvartoti tabletes, bus pranešta

Vaistininkas primena, kad norint atsiimti kalio jodido tabletes, vaistinėje reikia pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. E. sveikatos portale prisijungę pacientai taip pat gali įgalioti savo šeimos narį ar kitą artimą asmenį, kad šis už juos vaistinėje atsiimtų jiems skirtus vaistus.

R. Blynas pabrėžia, kad tabletes vartoti reikėtų tik tada, jei įvyktų atominės elektrinės avarija, o apie tai informuotų valstybinės institucijos ir praneštų apie reikiamybę suvartoti tabletes.

Galimai įvykus branduolinei avarijai, Vilniaus gyventojai apie tai būtų įspėti trimis būdais: garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones.

Kalio jodido tabletės dalinamos dėl lapkričio mėnesį veiklą pradėsiančios Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje veiklos. Ekspertai abejoja šios jėgainės patikimumu – dar ją statant buvo įvairių incidentų, abejojama dėl darbų kokybės. Astravo miestas nuo Vilniaus yra nutolęs per 45 kilometrus, tad, jei įvyktų atominės elektrinės avarija, 100 km spinduliu gyvenantiems asmenims kiltų pavojus dėl į atmosferą išmetamo radioaktyviojo jodo. Į šią teritoriją patenka ir Vilniaus rajono gyventojai.

Ką verta žinoti?

„Branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas gali pasklisti po mūsų aplinką: įkvėpus juo užterštą orą arba suvalgius užteršto maisto, radioaktyvusis jodas ima kauptis skydliaukėje, ją žaloti ir ilgainiui neretai sukelia vėžinius skydliaukės susirgimus“, – sako vaistininkė Kristina Zacharevič.

Nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio apsaugoti gali kalio jodido tabletės, nes jose esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje bei neleidžia radioaktyviajam jodui į ją patekti.

„Kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų medžiagų, pasklindančių branduolinės avarijos metu. Todėl, nelaimės atveju, būtų privalu imtis ne tik šios, bet ir kitų prevencinių priemonių, kurias rekomenduotų už situacijos valdymą atsakingos institucijos“, – sako „Camelia“ vaistininkė K. Zacharevič.

Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai yra vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda būtent radioaktyviojo jodo dalelės ir tik sulaukus rekomendacijų iš Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitų atsakingų valstybinių įstaigų.

„Šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus

2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Kitu atveju, kalio jodido vartojimas gali tapti žalingas organizmui“, – sako „Camelia“ vaistininkė.

K. Zacharevič pabrėžia, kad vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas. Jį reikėtų vartoti su maistu, o vienos dozės kiekis priklauso nuo žmogaus amžiaus.

Atsitikus nelaimei:

  • naujagimiams iki 1 mėnesio reikėtų duoti ketvirtį tabletės arba 16 mg;
  • kūdikiams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusę tabletės arba 32 mg;
  • vaikams nuo 3 iki 12 metų – visa tabletė arba 65 mg;
  • vaikams nuo 12 metų ir suaugusiesiems – dvi tabletės arba 130 mg.

Spiritiniam jodo tirpalui ir joduotai druskai – griežtas ne

K. Zacharevič pabrėžia, kad kalio jodidas yra vienintelis preparatas, kurį reikėtų naudoti avarijos atveju, norint apsaugoti skydliaukę. Nei spiritinis jodo tirpalas, nei joduota druska apsaugoti skydliaukės nepadės.

„Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik odai, jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas – toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų, apsinuodijimą, – sako „Camelia“ vaistininkė.

– Jo negalima gerti net skiedžiant vandeniu. Nors joduota druska ir padeda suaktyvinti skydliaukės veiklą, tačiau reikėtų suvalgyti maždaug 1,5 kg druskos, kad tai prilygtų 130 mg dozei kalio jodido. Akivaizdu, jog valgyti tiek druskos yra griežtai draudžiama ir šis veiksmas gali tik pakenkti jūsų sveikatai.“

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų