Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Po gimdymo – ką svarbu žinoti apie gijimą, lytinius santykius ir grįžimą į sportą?

Šaltinis: vlmedicina | 2022-08-18 11:32:57

Nors gimus naujagimiui visą dėmesį mamos koncentruoja į jo poreikius, itin svarbu nepamiršti, kad pogimdyiniu periodu moters sveikata yra trapi, tad svarbus ne tik poilsis, bet ir pastangos, kad organizmas atsistatytų greičiau ir be komplikacijų. Kaip sau padėti ir ką svarbu žinoti apie kūno pokyčius, gijimą, lytinius santykius ir grįžimą į sportą?

Gerda Danylaitė
Gerda Danylaitė / Pranešimo autorių nuotr.

,,Moterys dažnai mano, kad sunkiausias laikotarpis yra nėštumas, gimdymas, tačiau pogimdyvinis laikotarpis, trunkantis nuo šešių iki aštuonių savaičių, taip pat pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų, kai reikia kantrybės bei pastangų, nes kūnas pamažu atsistato, susitraukinėja gimda, be to, žindymo pradžia įprastai yra skausminga, prisideda miego trūkumas, tad šiuo gyvenimo periodu svarbi ir artimųjų pagalba”, – sako ,,Nordclinic“ gydytoja akušerė ginekologė Snieguolė Martinkienė.

Vidutiniškai prireikia dviejų mėnesių, kad moters organai (išskyrus krūtis) grįžtų į prieš nėštuminę būseną. Kūnas prisitaiko, nors po gimdymo gimda sveria apie kilogramą, dėl natūraliai vykstančių susitraukimų (primenančių sąrėmių skausmą), per aštuonias savaites ji grįžta į normą ir sveria jau šimtą gramų. Žinoma, visas šis procesas daro įtaką ir jutimams – diskomfortui, skausmui, prie kurių turi prisitaikyti mama.

Būtina higienos rutina ir kantrybė

Gimdymo metu, priklausomai nuo individualios situacijos, makštis, tarpvietė gali įplyšti. Kai kuriais atvejais, prognozuojant plyšimą, gydytojas nusprendžia įkirpti tarpvietę. Visgi pastebima tendencija, kad Europoje labiau vadovaujamasi natūralaus gimdymo proceso eiga. ,,Tarpvietė turi užgyti per 10-14 dienų. Nereikėtų išsigąsti skausmo, jis gali būti jaučiamas dvi savaites po gimdymo, tačiau itin svarbu atkreipti dėmesį į jo pobūdį - tempimas, skausmas kasdien turėtų mažėti. Žinoma, būtina laikytis higienos, kasdien ryte ir vakare apsiplauti duše, o kirpimo vietą dezinfekuoti“, – atkreipė dėmesį gydytoja S. Martinkienė.

Jei moteris jaučiasi gerai, profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją ginekologą po gimdymo sveikatos įvertinimui reikia po dviejų mėnesių. Nelaukti patariama, jei atsiranda perštėjimas, šlapimo, dujų nelaikymas, jei kraujavimas užsitęstų ilgiau nei keturias savaites, tarpvietės siūlės, plyšimo skausmas tęstųsi ir praėjus 14 dienų ar staiga paūmėtų. Nemalonaus kvapo išskyros, niežėjimas, perštėjimas – gali būti infekcijų simptomai.

Kaip nugalėti lytinių santykių baimę

Intymumas po gimdymo neturėtų tapti tabu dėl skausmo baimės. Sugrįžti į lytinių santykių rutiną galima praėjus dviem mėnesiams po gimdymo, kai nebėra kraujingų išskyrų, tarpvietė yra sugijusi. Visgi, nors teoriškai moteris jau pasiruošusi mylėtis, veikia ir emociniai dirgikliai, be to, kūdikį maitinant krūtimi, mažėja makšties elastingumas, lytinį susijaudinimą slopina hormonai, skausmo baimė taip pat daro įtaką. Gydytojos S. Martinkienės teigimu, jei santykiai nemalonūs, sumažėjo jautrumas, jaučiamas makšties išplatėjimas, stangrumo sumažėjimas, sausumas – žinoma, gali būti sunkiau atsipalaiduoti. Tokiu atveju verta pasikonsultuoti su gydytoju ginekologu. Pirmiausiai turi būti įvertinta sveikata, ar nėra infekcijų. Jei moteris sveika, makštį sudrėkinti, atstatyti elastingumą, atkurti makšties gleivinės tonusą galima injekcinėmis procedūromis – PRP su hialurono rūgštimi. Trombocitų injekcijomis paskatinama odos, gleivinės regeneracija, natūrali kolageno, elastino gamyba, todėl audiniai tampa elastingesni ir stangresni, atkuriamas drėgmės balansas. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad tokias procedūras geriau atlikti baigus maitinimą krūtimi.

Mankšta po gimdymo – ne stresas, o pagalba kūnui

Sugijus tarpvietei naudinga pradėti atlikti mankštas, kurios gali padėti koreguoti šlapimo nelaikymo problemą, sustiprinti dubens raumenis. Pasak nėščiųjų ir gimdyvių korekcinio treniravimo specialistės Gerdos Danylaitės, 4 nėštumo trimestras yra ne šiaip sau sukurtas pavadinimas. Tai laikas moters kūno ir minčių atsistatymui.

,,Gaila, kad vis dar galioja mitas, jog po gimdymo negalima mankštintis, o vaiko panešiojimas prilyginamas mankštai. Kūnui reikia paskatinimo atsistatyti, nuolatinis gulėjimas ar vaiko nešiojimas netaisyklinga poza gali tik paaštrinti fizinius skausmus po gimdymo“, – atkreipė dėmesį G. Danylaitė.

Žinoma, svarbu neskubėti, palaukti, leisti kūnui išsivalyti bei sugyti. Tai gali užtrukti nuo vieno iki trijų mėnesių, o tuomet naudinga palengva grįžti į mankštas, kas savaitę palaipsniui didinant krūvį. Kaip pavyzdį, G. Danylaitė po gimdymo pataria pradėti nuo paprastų, tačiau organizmui atsistatyti padedančių pratimų: gulint lovoje įtempti ir atleisti dubens raumenis, atlikti kvėpavimą su pilvu (įkvepiant išpūsti pilvą bei atidaryti šonkaulius, iškvepiant įtempti pilvą ir uždaryti šonkaulius), atlikti Kėgelio pratimus, jei nebuvo tarpvietės plyšimo ar kirpimo, atsistojus prasukti kiekvieną kūno sąnarį, labai naudinga ir medituoti.

Prieš pradedant aktyvų sportą kūnas turi atsistatyti

Vėl pradėti aktyviai sportuoti galima tik tada, kai mama yra fiziškai sugijusi, pasiruošusi emociškai. Fizinis judėjimas tai visapusiška nauda sveikatai: didina moters pasitikėjimą savimi, mažina pogimdyvinės depresijos riziką, padeda greičiau grįžti į prieš nėštumą buvusias kūno formas, atkuria teisingą laikyseną, raumenų balansą, tonusą, jėgas, mažina skausmą, šalina toksinus iš organizmo, mažina streso kiekį organizme. G. Danylaitė pabrėžė, kad po metų ir vėliau, kai mamos pagaliau skiria laiko sportui, susitvarkyti raumenų tonuso nukritusį disbalansą, pilvo raumenų atsiskyrimą ar kitas susikaupusias įtampas po gimdymo, kurios kelia kasdieninius skausmus buityje, yra sudėtinga, tad apsilankymas pas gimdyvių treniravimo specialistą, kineziterapeutą yra taip pat svarbu kaip ir apsilankymas po gimdymo pas ginekologą. Ginekologinės problemos dažai išryškėja greičiau, o fiziologinės lėtai kaupiasi, kol galiausiai prevencijos gijimui nebeužtenka.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų