Depresija – vis dažniau diagnozuojama psichikos liga. Tai rodo ir portalo apklausos „Dienos klausimo“ rubrikoje rezultatai: kol kas tik 19 proc. portalo skaitytojų nurodė, kad jų šeimoje niekas neserga šia liga. Kiti nurodo, kad serga patys arba kas nors iš šeimos narių, nors ši liga nėra visiems diagnozuota. Ar kiekvienas jų gauna adekvatų gydymą? Ar svarbūs čia antidepresantai? Ką daryti, jei vaistas sukelia nemalonius pojūčius arba nepadeda? Ar išties juos gali tekti gerti visą gyvenimą? Į dažniausius skaitytojų užduodamus klausimus atsako gydytojas psichiatras Aleksandras Slatvickis.
Antidepresantus skiria psichiatras arba, jei yra aiškūs depresijos požymiai, kompetentingas šeimos gydytojas. Visi vaistai, taip pat ir antidepresantai, turi šalutinį poveikį – jis aprašytas vaisto instrukcijoje. Tačiau ne visi šalutiniai poveikiai, aprašyti instrukcijoje, kiekvienam pasireiškia. Kai kam gali pasireikšti, kitam ne, todėl laukti ir tikėtis, kad tas poveikis pradėjus vartoti pasireikš, nereikia. Juk kartais galima rasti, jog koks nors vaistas gali sukelti vidurių užkietėjimą, gali sukelti ir diarėją. Tad kiekvienam aišku, kad ir užkietėjimas, ir diarėja pasireikš tam pačiam vienam žmogui. Vienam gali pasireikšti viena, kitam kita, o trečiam nebūti nieko.
Deja, tam tikrai pacientų daliai šalutiniai poveikiai pasireiškia – tuomet reikia kuo greičiau kreiptis į gydantį gydytoją. Jis spręs, ar yra galimybė tą šalutinį poveikį sumažinti, neutralizuoti, ar pakeisti gydymą kitu antidepresantu.
Taip jau yra, kad depresija negydoma nepraeina. Nors esu psichoterapinių metodikų šalininkas, iš savo praktikos žinau, kad jei yra rimta depresija, psichoterapija nueina į antrą planą ir reikalingas gydymas antidepresantais.
Kaip ilgai reikės vartoti antidepresantus – gana sudėtingas klausimas. Ir pasakyti, kad visą likusį gyvenimą, – tai jau reikštų pasisavinti pranašo vaidmenį. Kad gydymas pareikalaus nemažai laiko – tiesa. Gali prireikti 4-6 mėnesių ir ilgiau. Yra pavyzdžių, kad kai kuriems pacientams tenka gydytis keletą metų, o paskui jau nebereikia.
Nutraukti vartoti vaistus pacientas neturėtų savo iniciatyva, spręsti turi gydytojas, įvertinęs būklę. Pageidautina ne staiga nutraukti vartoti, o palaipsniui mažinant vaisto dozę.
Pradėjus vartoti vaistus teigiami pasikeitimai gali būti pastebimi per savaitę ar dvi. Jei per tą laiką jokių pokyčių nėra arba pasireiškia šalutiniai poveikiai, reikia kreiptis į gydytoją – galbūt bus reikalinga gydymą keisti kitu antidepresantu.