Data: 2020.10.01 08:28
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Žiemą į pagalbą ateis mūsų draugai spygliuočiai

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2019-12-11 14:24:52

„Jei netyčia nespėjote prisirinkti vaistažolių vasaros metu, ne bėda – viskas gamtoje apgalvota, - į pagalbą žiemos metu ateina mūsų draugai spygliuočiai. Kai varva nosis, jautiesi peršalęs ar nuvargęs, pasižiūrėk pro langą ir pamatysi, kad spygliuočiai (pušis, eglė, kadagys) tau tiesia pagalbos ranką“, - neseniai išleistoje knygoje „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ rašo žolininkas-farmacininkas Marius Lasinskas. Tiesa, knyga skirta ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams bei seneliams. Jūsų dėmesiui – ištrauka iš knygos.

Pušis. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Pasirink miške spygliukų, pakramtyk, kai skauda gerklę ar sloga užpuolė, pasidaryk „žiemos arbatą“: į termosą įdėk saują spyglių (vienos rūšies arba mišinį iš eglės, pušų ir kadagių lygiomis dalimis) vienam litrui karšto, bet ne verdančio vandens, palaikyk mažiausiai 2-3 valandas, o dar geriau per visą naktį. Gerk su medumi keliskart per dieną profilaktikai, o jeigu jau susirgai, tai tiek, kiek norisi. Jeigu nenori gerti didelių kiekių arbatų, tai gali pasidaryti nuovirą: reikės 2 puodų: vieno mažesnio, o kito didesnio, nes dėsime mažesnį puodą į didesnį puodą – tai vaistininkai vadina „vandens vonele“.

Taigi pripilk vandens į didįjį puodą ir į jį įstatyk mažesnį puodą, į kurį įdėk 1 saują bet kurio spygliuočio (eglės, pušies ar kadagio) spyglių ir įpilk 1 litrą vandens. Šildyk ant silpnos ugnies apie 30 minučių, išjungęs uždenk ir palaikyk dar 30 minučių – tai truks 1 valandą. Palauk kol atvės ir gerk po 1-2 arbatinius šaukštelius gauto nuoviro per dieną su medumi, o likusį kiekį laikyk 3 dienas šaldytuve ir kiekvieną dieną stiprink organizmą šiuo nuoviru. O iš to, kas liko puode, gali pasidaryti vonelę ar vonią: prisipilk vonią kūno temperatūros vandens ir supilk gautą nuovirą. Pagulėk 10-15 minučių tokioje vonioje kelis kartus per savaitę.

Tokios spygliuočių vonios labai gerai, stiprinančiai veikia ramina nervus, lengvina kvėpavimą, gerina odos būklę, mažina reumatinius skausmus. Juokas juokais, bet galimas ir toks receptas: po Naujųjų metų šventės daug kam eglutės tampa nebereikalingos ir tiesiog išmetamos. Taigi, paimame eglutę ir einame su eglute pagulėti vonioje – rezultatas panašus, kaip aukščiau aprašytas metodas su nuoviru, tik eglutė gali badytis.

Tepaliukas, beveik nuo visko: paimk pušies, eglės ar kadagio spyglių (gali bandyti iš šviežių spyglių, bet dažnai nepavyksta dėl per didelio vandens kiekio juose, todėl gali keletą dienų spyglius padžiovinti) gerai sutrink tarp delnų arba grūstuvėje.

Stipriai sutrintus spyglius sudėk į tamsaus stiklo indą ir užpilk aukštos kokybės aliejumi (saulėgrąžų, linų sėmenų, alyvuogių ar kitu) taip, kad spygliai būtų iki viršaus apsemti. Mišinį užkimšk ir gerai supurtyk, padėk ant radiatoriaus arba kitoje šiltoje (bet ne karštoje vietoje, nes reikia, kad būtų vos šilta, o ne karšta) vietoje ir laikyk 2-3 savaites, kiekvieną dieną vis supurtydamas. Po 2-3 savaičių atkimšk butelį – pakvips pušynu, eglynu ar kadagynu, tuomet nukošk ir liks tik klampus skystis – „spygliuočių fitolis“ arba lietuviškai - „spygliuočių aliejinė ištrauka“. Šią ištrauką vėl supilk į tamsaus stiklo indą ir laikyk vėsioje vietoje ar šaldytuve apie metus. Šia aliejine ištrauka galite tepti panosę vaikučiams nuo slogos, o suaugusiems ir į nosies landas. Galite apsaugoti odą nuo nušalimo, o sutrūkinėjusią, sausą odą, suskilinėjusius padus, skaudamus sąnarius gerai įmasažuokite, užriškite vilnoniu audeklu ir eikite miegoti, - nuims skausmus, uždegimą. Kaip ir minėjau, tai tepaliukas beveik nuo visko, jis labai universalus, išbandykite. Mažiems vaikučiams pirmiausia galite padaryti testą dėl tepaliuko toleravimo: patepkite mažą plotelį ant riešo odos ir jeigu po 20 minučių neparausta oda, neniežti, reiškia tinka naudoti.

Jeigu mano receptai atrodo per sunkūs, tuomet pateiksiu dar vieną, kurį senas gydytojas Hipokratas siūlydavo ligoniams, kurie skųsdavosi apsunkintu kvėpavimu, antsvoriu, depresijomis: išeikite porai valandų pasivaikščioti į pušyną, eglyną ar kadagyną, kur jums tereiks tik kvėpuoti ore esančiais „vitaminais“ – lakios medžiagos, fitoncidai tiesiog atskrenda prie jūsų nosies, jums tik reikia įkvėpti ir vaikščioti po mišką. Štai jums receptas – nei kramtyti, nei arbatas virti, o tik kvėpuoti grynu oru. Prisiminkite, kad miške oras švaresnis 200-300 kartų nei mieste, todėl vis dažniau ir ilgiau lankykitės miškuose!