Data: 2020.09.30 19:48
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Vytenis Andriukaitis: „Regione Telšių ligoninė turi tapti atramine“

kalvotoji.lt | 2014-03-25 11:46:12

Praėjusią savaitę Regioninėje Telšių ligoninėje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis, kuris aptarė Lietuvos medicinos įstaigų problemas. Svečią lydėjo meras Vytautas Kleiva, Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas, taip pat Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika ir Telšių visuomenės sveikatos centro direktorius Saulius Dovydaitis.

Vytenis Andriukaitis
Vytenis Andriukaitis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Didžiausia problema - medikų atlyginimai

V. Andriukaitis priminė, kad jis yra 17-asis ministras per 23 Lietuvos nepriklausomybės metus, o per tą laiką Sveikatos apsaugos ministerija yra sukaupusi nemažai problemų, kurios nebuvo iki galo išspręstos. Kaip įvardijo ministras, jo veiklos tikslas — bendradarbiauti ir aptarti problemas su Lietuvos medikais bei patvirtinti ilgalaikę finansavimo tvarką. „Regione Telšių ligoninė turi tapti atramine, kurios tikslas užtikrinti daugiau funkcijų pacientams, pavyzdžiui, traumas patyrusiems asmenims ir pan. Mes norime sukurti nacionalinės reikšmės ligonines, kaip Vilniaus universitetinė ar Kauno ligoninės, taip pat — regionų centrus, kuriais taptų Telšių, Tauragės ar Marijampolės ligoninės“, — sakė V. Andriukaitis.

Ministras pripažino, kad Lietuvos sveikatos apsaugos sferoje gausu problemų, kurias būtina spręsti. Kaip vieną didžiausių, jis įvardijo nedidelius ir medikų kvalifikacijos neatitinkančius atlyginimus. Todėl, pasak V. Andriukaičio, gydytojai turi dirbti 1,5 ar dviem etatais, neretai keliose gydymo įstaigose. Jo manymu, kad būtų užtikrintas tinkamas medikų darbas bei pacientų aptarnavimas, gydytojams nereikėtų dirbti keliose darbo vietose iš karto. Sveikatos apsaugos ministras minėjo, kad vieni medikai gauna trigubai didesnius atlyginimus, o kiti, dirbdami tik viešajame sektoriuje, turi tenkintis nedideliu darbo užmokesčiu. Anot jo, tokios atskirties negali būti, nes tai įrodo, jog daugelio medicinos įstaigų viduje šiuo metu vyrauja netvarka.

Į regionines liginines pritrauks jaunų specialistų

Ministras pabrėžė jaunų specialistų svarbą. „Jaunų medikų yra, tačiau daugelis, baigę studijas, nesiruošia vykti į mažesnius miestus dirbti. Manau, rezidentūros programos turėtų būti išplėstos, kad jaunas specialistas 1 ar 1,5 metų atidirbtų, pavyzdžiui, klinikoje ir regiono ligoninėje, o tik vėliau pats galėtų rinktis, kur ateityje norėtų dirbti. Tokia tvarka bus siūloma Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentams ir Vilniaus universiteto medicinos studijų rezidentams“, — minėjo svečias.

V. Andriukaitis taip pat kalbėjo apie ilgus metus dirbantį ir pensinio amžiaus sulaukusį medikų būrį. Jis sakė suprantantis jų padėtį ir tai, kad pensijos nedidelės. Ši situacija, anot jo, taip pat turėtų būti pakeista, ir medikai galėtų laiku išeiti į užtarnautą poilsį bei oriai pasitikti senatvę. Ministras sakė, jog planuojama daug investicinių projektų, finansuojamų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, kad įgyvendinus juos Regioninė Telšių ligoninė būtų tvirta, stipri. Tačiau V. Andriukaitis pabrėžė, kad reikia turėti aiškų planą kam, kur ir kaip paskirstyti gautas lėšas. Jo teigimu, ateityje Telšiams reikia turėti dar stipresnę vieningą sistemą (klasterį) su Plunge ir Mažeikiais.

Vėliau medikai uždavė ministrui jiems svarbių ir aktualių klausimų. Domėtasi kraujo donoryste, kalbėta apie kyšininkavimo problemą. Primintas elektroninių receptų, turėsiančių pasirodyti 2014-ųjų pabaigoje, naudingumas, kurie palengvins vaistų išrašymo tvarką. Taip recepto pacientai nepamirš, nepames bei galės matyti ir pasitikrinti vaistų vartojimo dozes.

Medikai pabrėžė, kad ministro planai gražūs, tačiau tiek daug šmeižto ir purvo apie gydytojus viešojoje erdvėje dar niekada nebuvo, ypač dėl  kyšininkavimo. Ministro nuomone, kai keli šimtai visų Lietuvos medikų teršia gydytojų vardą, būtina su tuo kovoti. Yra daromos net anoniminės apklausos, ar pacientai susiduria su kyšininkavimu.

Baigdamas dalykinę viešnagę, sveikatos apsaugos ministras pabrėžė gynęs ir ginsiąs viešąjį sveikatos apsaugos sektorių. Su ligoninės direktore Alma Vitkiene bei kitais svečiais aplankęs Akušerijos, Neurologijos, Psichiatrijos ir Reanimacijos skyrius, ministras lankėsi ir „Atžalyno“ pagrindinėje mokykloje, kur domėjosi mokinių sveikatos būkle ir jos užtikrinimu, kalbėjo apie sveiką gyvenseną. 

kalvotoji.lt