Data: 2020.08.05 11:12
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Vyrų nevaisingumas: nepalankūs faktoriai spermos kokybei

vlmedicina.lt | 2015-03-19 14:00:06

Nuolat diskutuojama apie tai, kokią neigiamą įtaką moterų vaisingumui turi vėlyvas amžius (daugiau nei 30 metų), autoimuninės ir kitos ligos, genetika, vartojami hormoniniai preparatai. Kalbant apie vyrų nevaisingumą, dažniausiai užsimenamos tokios priežastys, kaip tingus gyvenimo būdas, nesveikas maistas, alkoholis, rūkalai, stresas, tam tikri vaistai. Kur ne kur žiniasklaidoje sušmėžuoja ir išmaniųjų telefonų neigiama įtaka vaisingumui, ypač jei šie prietaisai laikomi kelnių kišenėse arti vyriško pasididžiavimo.

Vaisingumas
© Fotolia.com

Tačiau augantys nevaisingumo mastai ir gana mažas vyrų, besikreipiančių dėl nevaisingumo problemos, skaičius verčia į vyrų nevaisingumo problemą pasižiūrėti giliau. Štai Nacionalinis sveikatos institutas (JAV) nusprendė priminti ir dar daugiau faktorių, svarbių vyrų vaisingumui bei sveikatai.

Pasirodo, kaip moterų, taip ir vyrų amžius turi neabejotinos įtakos vaisingumui. Taip nutinka dėl nepalankių išorės veiksnių ir prastėjančios sveikatos. Nacionalinis sveikatos institutas, suvienijęs jėgas su Stenfordo universitetu (JAV), pradėjo tyrinėti vyrų sėklos kokybę. Buvo akcentuojamas spermatozoidų skaičius, forma, jų judrumas ir kiti parametrai, nusakantys tikimybę apvaisinti moters kiaušinėlį. Sužinota, kad šie kiekybiniai parametrai gana ypačprasti tų vyrų, kurie turi aukštą kraujospūdį, daug dirba ir vartoja įvairius medikamentus.

Stenfordo universiteto vyrų reprodukcinės medicinos ir chirurgijos direktorius daktaras Michael L. Eisenberg teigia, jog kuo vėliau vyras nusprendžia turėti vaikų, tuo daugiau nepalankių faktorių vaisingumui ir spermos kokybei atsiranda.

Tarkime, didelis užimtumas darbe ar net profesionalus sportas skatina antinksčius išskirti daugiau steroidinių hormonų. Šie hormonai, jų perteklius gali sukelti testosterono nepakankamumą bei nevaisingumą.

Be to, steroidiniai hormonai gali paskatinti ir kitų sveikatos būklių atsiradimą bei medikamentų vartojimą. Štai kad ir streso hormonas kortizolis. Šis hormonas turi įtakos ne tik testosterono koncentracijai, bet ir padidėjusiam kraujospūdžiui. Padidėjusį kraujospūdį įprasta gydyti įvairiais kraujospūdį mažinančiais vaistais, kurių dalis gali taip pat turėti įtakos vaisingumui, ypač jei vartojami ne vienas, o keli medikamentai.

Šaltinis:

Eisenberg M, Chen Z, Ye A, BuckLouis GM. Relationship between physical occupational exposures and health on semen quality: data from the Longitudinal Investigation of Fertility and the Environment (LIFE) Study. Fertility and Sterility. 2015. 


VLmedicina.lt