Data: 2020.08.05 04:57
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Vyresni tėčiai gali susilaukti itin protingų sūnų

Parengė Audrė Bartasevičiūtė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-07-10 00:02:52

Nors vis daugiau porų susilaukia vaikų po trisdešimties, netyla kalbos ir gąsdinimai, kad vėlyva tėvystė ar motinystė pavojinga tiek kūdikiams, tiek nėščiajai. Ir nors tiesos tose kalbose neabejotinai ir pagrįstai yra, randama vis daugiau ir daugiau pozityvių kontrargumentų. Vieną jų neseniai išsamiai išstudijavo ir Londono Karališkojo koledžo mokslininkai.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Daugelis tyrimų, inicijuotų prieš tai, parodė, jog senesniems tėvams dažniau gimsta vaikai, turintys apsigimimų, taip pat sergantys neuropsichinėmis ligomis, pavyzdžiui, šizofrenija, pasižymintys autizmo spektro sutrikimais. Tai neretai atbaidydavo nemažai vyresnių porų nuo antro, trečio vaikelio, o kai kurias gal net nuo pirmojo. Dažnai minima ir tai, kad vyresnėms mamoms gimdyti pavojingiau dėl komplikacijų. Žinoma, visas rizikas reikia pasverti ir įvertinti kartu su kvalifikuotais specialistais, tačiau ne visuomet senesnių tėvų kūdikis turi sutrikimų.

Priešingai, pasakytų Londono Karališkosios kolegijos mokslininkai. Jie atliko tyrimus ir nustatė, kad vyresniems tėvams gimsta vaikai, kurie ateityje dažnai yra protingesni ir intelektualesni už bendraamžius. Tiesa, nors daugelis tyrimų atliekami fokusuojantis į vėlyvą motinystę (mažiau dėmesio skiriant tėčio amžiui), šįkart buvo akcentuojama būtent vyresnio tėčio amžiaus įtaka vaiko psichinei raidai. Ir daugiausia dėmesio skirta tėvų amžiaus įtakai jų sūnums.

Tam, kad tyrimas būtų pasisekęs ir informatyvus, mokslininkai išvedė indeksą, apimantį aukštą intelektą, interesą intelektualioms veikloms ir mokėjimą atsiriboti nuo išorinių dirgiklių, susitelkimą į save. Taip pat pasiekimus išsilavinime. Tam buvo sukurtas testas ir klausimynas, į kurį atsakinėjo sūnūs, turintys daugiau nei 12 metų. Į kitokį klausimyną atsakinėjo ir jų įvairaus amžiaus tėveliai.

Kaip jau turbūt supratote, tyrimo rezultatai parodė, jog vyresnių tėvų sūnus yra imlesni naujiems dalykams, jų interesų zona intelektualesnė, kaip ir aukštesnis pats intelekto koeficientas.

Tokius tyrimo rezultatus mokslininkai argumentavo genetika. Anot jų, tie patys genai gali nulemti, ar vaikas turės polinkį į autizmą ir, priešingai, ar jis bus aukštą intelektą turintis asmuo. Viskas priklauso nuo genų „dozės“. Nors pasitaiko atvejų, kai dėl tam tikrų su autizmu susijusių genų pertekliaus vyresniems tėčiams gimsta į autizmą linkę vaikai, tačiau esant normaliam tokių genų kiekiui, didelė tikimybė, kad gims tikras protinguolis.

Šaltinis

http://www.nature.com/tp/journal/v7/n6/full/tp2017125a.html?WT.feed_name=subjects_biological-sciences