Data: 2020.08.08 13:04
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Vilniuje - renginys „Mama, noriu gimti blaivas!“

vlmedicina.lt | 2014-05-14 14:09:22

Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė Larisa Dmitrijeva maloniai kviečia vilniečius, sostinės svečius, žiniasklaidos atstovus dalyvauti Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos, Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA), Vilniaus miesto savivaldybės ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento organizuojame renginyje „Mama, noriu gimti blaivas!“.

Gėrimas
D. Gurskaitės nuotr.

Renginio metu bus siekiama informuoti būsimas mamytes bei visus jaunus žmones apie vartojamo alkoholio žalą nėštumo metu bei supažindinti visuomenę su Vaisiaus alkoholiniu sindromu (VAS).

Renginys vyks gegužės 18 d., sekmadienį,10–14 val. Vilniuje, Maironio gatvėje, Bernardinų sode (prie centrinio fontano).

Renginio metu bus organizuojama viktorina, kurioje medicinos studentai tėveliams užduos klausimus apie alkoholio žalą būsimam kūdikiui. Teisingai atsakiusieji laimės rėmėjų įsteigtus prizus. Kol tėveliai domėsis projektu, jų vaikučiai turės progą sudalyvauti „Žaislų ligoninėje“, kurioje bus stengiamasi sumažinti vaikų baimę gydytojams, o kartu su kūrybos namučiais „Vėjų fėja“ bus kuriamos spalvingos aplikacijos. Akcijos dalyviai taip pat šoks žaibiškame sambūryje (angl. – flashmob), taip atkreipdami žmonių dėmesį į projektą.

Mama, noriu gimti blaivas“ – tai tęstinis LiMSA projektas, kuriuo siekiama informuoti ne tik būsimas mamytes, bet ir visus jaunus žmones, kada nors planuojančius tapti tėvais, apie alkoholio žalą nėštumo metu. Ypatingas dėmesys skiriamas supažindinimui su VAS bei šio sutrikimo mažinimui Lietuvoje.

Pasak pasaulinės statistikos, iki 3 iš 1000 naujagimių gimsta su VAS, o net vienas iš 100 kūdikių turi pažeidimų, susijusių su tėvų alkoholio vartojimu. Alkoholis veikia kūdikio vystimąsi viso nėštumo metu ir sukelia išvaizdos, psichikos, elgsenos ir raidos sutrikimus. Placenta visiškai praleidžia alkoholį, taigi vaiko kraujyje būna tokia pati alkoholio koncentracija, kaip ir motinos. Jei alkoholis vartojamas pirmais nėštumo mėnesiais, didėja rizika, kad vaikas gims su vidaus organų vystimosi defektais. Po 10-13 nėštumo savaičių organai jau būna susiformavę, tačiau alkoholis naikina jų ląsteles – pirmiausia – centrinės nervų sistemos. Todėl didėja psichikos negalių, protinio atsilikimo rizika. Sunkiausias pažeidimas sukeliamas alkoholio – VAS. Jam būdinga tipiška išvaizda, kurią vėliau lydi psichikos, vystimosi ir kitokie sutrikimai. Sindromas matomas vizualiai jau nėštumo metu – nustatoma, kad vaisius turi mažą galvą, ploną viršutinę lūpą, Visi alkoholio sukelti pakitimai – neišgydomi, nes nėra tokių vaistų, kurie ištaisytų įvairiapusį vystimosi atsilikimą.

Lietuvos Respublikos Seimas