Data: 2020.07.03 01:12
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Vilniuje - padėkos renginys „Ačiū už gyvenimą!“

vlmedicina.lt | 2014-12-12 09:48:16

Gruodžio 15 d. Lietuvos asociacija „Gyvastis“ rengia Padėkos renginį „Ačiū už gyvenimą!“. Renginys skirtas transplantacijų iš gyvo donoro 40-mečiui ir gydymo peritonine dialize 20-mečiui. Mes, pacientai, kurių savi inkstai nebefunkcionuoja, norime padėkoti mums gyvenimą grąžinusiems donorams, ir už mūsų gyvybes nuolat kovojantiems medikams – gydytojams bei slaugytojoms. Jų dėka mes esame, gyvename, auginame vaikus, mylime...

Rugilė su mama, dovanojusia jai inkstą
Rugilė su mama, dovanojusia jai inkstą. Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ nuotr.

Pagerbdami gyvus donorus ir paminėdami peritoninės dializės 20-metį, tikimės paskatinti donorystę, siekti, kad mūsų šalyje galutiniu inkstų funkcijos nepakankamumu sergantiems pacientams būtų prieinami visi gydymo būdai.

Renginio vieta: Viešbutis „Kempinski Hotel Cathedral Square“, Universiteto g. 14, Vilnius. Renginio pradžia - 16 val.

Kai savi inkstai nustoja funkcionuoti, vienintelė galimybė išgyventi – persodinti donoro inkstą arba nuolat atlikti dializės procedūras. Donorinio organo reikia sulaukti. Todėl praktiškai visiems, kurių inkstai nebeveikia, pradedamos dializės procedūros. Lietuvoje dažniausiai atliekamos hemodializės procedūros, kai žmogus tris kartus per savaitę vyksta į gydymo įstaigą, kur jo kraujas valomas specialiomis mašinomis. Hemodializės mūsų šalyje atliekamos jau per 40 metų. Jų kokybė neatsilieka nuo labiausiai išsivysčiusiose šalyse atliekamų procedūrų. Tačiau nepaisant aukštos kokybės ir galimybės gyventi keletą ar net keliolika metų (šiuo metu hemodializės dėka Lietuvoje gyvena apie 1400 pacientų), tai sunkios ir varginančios procedūros. Prieš 20 metų Lietuvoje pradėtos kitokios, peritoninės dializės procedūros. Daugelyje šalių jos yra pirmojo pasirinkimo gydymas, nustojus veikti saviems inkstams. Jos atliekamos vaikams, nes yra fiziologiškesnės, jas atliekant nereikia adatų. Lietuvoje peritoninė dializė dažniausiai paskutinio pasirinkimo gydymas, skiriamas tiems pacientams, kuriems nebėra galimybės atlikti hemodializės procedūrų. Šiuo metu jos atliekamos maždaug 60-čiai pacientų.

Per 40 metų Lietuvoje atliktos 272 inksto persodinimo operacijos, kai inkstą dovanojo gyvas donoras – laukiančiojo transplantacijos mama, tėtis, brolis, sesuo, senelis, močiutė, vyras, žmona. 271 tokia operacija atlikta VU ligoninėje „Santariškių klinikos“ ir viena – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose.

Artimųjų apsisprendimas dovanoti brangiam žmogui inkstą, daugumai laukiančiųjų suteikė galimybę grįžti į visavertį gyvenimą, auginti vaikus.

Medicinos mokslas įrodė, kad gyvo donoro inkstas dirba ilgiau, taip pat ilgiau gyvena ir šią dovaną gavęs žmogus. Kai kuriose šalyse (pvz., Olandijoje) inkstų persodinimo operacijų iš gyvų donorų atliekama net daugiau negu iš mirusių. Iki 2010 metų Lietuvoje inksto persodinimo operacijas buvo galima atlikti tik iš suderinamos kraujo grupės donorų. Yra tekę matyti, kai abu tėvai slaugydavo savo vaiką, tačiau dėl kraujo grupių nesuderinamumo negalėdavo jam padėti – dovanoti inksto. Dėl kraujo grupių nesuderinamumo net ketvirtadalis artimųjų negalėdavo tapti donorais. Šiuo metu tai ne problema. Lietuva pirmoji šalis Baltijos regione bei Rytų Europoje, kurioje pradėtos tokios operacijos.

Lietuvoje šiais metais atlikta 13 transplantacijų iš gyvų ir 53 iš mirusių donorų.

Šiuo metu įvairių transplantacijų laukia apie 452 žmonės: inksto – 190, inksto-kasos komplekso – 11, širdies – 32, , plaučių – 4, širdies-plaučių komplekso  5, kepenų – 67, ragenos – 143.

Lietuvos asociacija „Gyvastis“