Data: 2020.09.23 23:32
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Vaistinė taukė – griaučių simfonija

Giedrė Bružienė, žolininkė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-12-14 15:26:47

Ne apie taukus, o apie kaulus šiuokart eis kalba. Kad jau dabar šaligatviai ir visokie prieangiai kartais būna taip smagūs, kad nė žingsnio žengt negali, kalbėkim apie kaulus – ne sveikus, o sulūžusius, deja. Kaip niekad dažnai dabar matomi kaip į Veivelio talką kabšintys, vieną vilnonę kojinę iškėlę buvę bistruoliai.

Rašytoja, žolininkė Giedrė Bružienė. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Tokiems, ir ne tik jiems, reikalinga vaistinė taukė (lot. Symphytum officinale, rus. окопник лекарственный), dažniau dar vadinama kaulažole – būtent dėl kaulus gydančių savybių. Taigi jei gudri ir nepėsti, kol žemė galutinai neįšalus ir dar sukritę dideli lapai matomi, galėtų nuklibinkščiuot tų šaknų pasikast, su kiaulės taukais lygiomis dalimis sumaišyt ir visai žiemai kaip dideliausią auksą pasidėt, bo slidžių dangų dar ilgai bus. Tų mėsingų lapų galima rasti senose sodybose, šlapesnėse, užliejamose pievose, pašabakštynuose. O protingiausia būt pavasarį šakniastiebių gabaliukais pasisodint ir amžiams po ranka turėt, juolab kad augalėlis gražus ir neišnaikinamas.

Ir ne tik lūžus kaulams šis tepalas tinka. Nepamainomas jis ir čiurnoms išnirus, nikstelėjus, smarkiai susimušus, nosį susigurinus. Tinka ir stuburo, sąnarių, sprando skausmams, tepti, trinti esant tarpslankstelinių diskų išvaržoms, menisko plyšimams. Tinka ir visoms kaulų ligoms, seniems žmonėms, kai kaulai išretėja, reumatai, artritai susuka, mažiems vaikams, kai kaulai per smarkiai auga. Juk visi iš kaulų esam padaryti.

Vaistinė taukė, daugiau žinoma kaip kaulažolė. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Tiks ir nudegimams, votims, žaizdoms gydyti.

Sako, kad per karą tos šaknys ne vieną gyvybę išgelbėjusios, bobutėms jau nuo seno šio augalo gydančios savybės žinomos. Anksčiau ir geriamos ištraukos būdavo dažnai daromos, tik dabar enciklopedija liepia būti atsargiems (greičiausiai dėl to, kad per greit neišgytum) – naudodavo skrandžio, dvylikapirštės žarnos ligoms, bronchitams, anginoms gydyti.

Lotyniškas augalo pavadinimas yra padarytas iš graikiško „simphyo“ – reiškia „suauginti“. Griaučių simfonija tad galime pavadinti tą nuostabią šaknį.

Kaulažolių tepalas: šviežiai iškastos šaknys sutrinamos su lydytais kiaulės taukais lygiomis dalimis. Galima ir atkaitinti, pridėti medetkų, kad uždegimą mažintų, kraujažolių, kad dar ir kraujotaką pagerintų. Laikyti geriausia šaldytuve.