Data: 2020.09.23 22:58
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Sulaukėte priekaišto, kad parašas – ne jūsų? Kalta – liga

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-06-02 00:08:37

Būna itin nemalonių situacijų, į kurias pakliūvama dėl ligos. Viena tokių – nuėjęs į banką, galite išgirsti, kad jūsų parašas tiesiog negalioja. Mat kai kurios ligos, dėl kurių dreba rankos, jį gerokai pakoreguoja.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Pakliuvo į absurdišką situaciją

Įsivaizduokite situaciją. Esate verslininkas, turite sąskaitą banke. Išrašėte čekį, tačiau banko darbuotojas atsisakė jį priimti argumentuodamas, kad parašas ne jūsų. Absurdas? Ne tokią situaciją portalui VLMEDICINA.LT pasakojo į ją pakliuvęs žmogus. Jis pats atskleidė, kad jo parašas išties kartais skiriasi, nes gydosi nerimo sutrikimą, geria stiprius antidepresantus.

„Kai susinervinu, mane pradeda krėsti ir raštas, savaime suprantama, tampa kampuotas ir negražus. Palyginus dabartinius čekius su ankstesniais matyti, kad visur pasirašau skirtingai – priklausomai nuo savijautos“, – aiškino, kodėl pakinta jo parašas, vyras (tapatybė redakcijai žinoma, tačiau dėl minimos sveikatos būklės neatskleidžiama). Taigi po mėnesio sunkaus darbo jis teigė negalintis tvarkyti savo paties lėšų.

Gali pasirašinėti, kol yra veiksnus

Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis portalui VLMEDICINA.LT sakė, kad pasirašinėti negali tik kai kurie ligoniai, turintys psichinę negalią ir dėl to esą sprendžia psichiatrai.

Anot specialisto, jei psichiatrų komisija nėra pateikusi išvados, kad žmogus neveiksnus, jo parašas galioja.

„Nesvarbu, ar jis serga Parkinsono liga, ar Alzheimerio, ar dar kokia, kai gali drebėti rankos. Taigi visiškai nesvarbu, kad žmogus yra kitoks – jis turi parašo teisę, kol nepripažintas neveiksniu“, – paaiškino jis.

Parašą lemia daugelis veiksnių

Antakalnio poliklinikos Psichikos sveikatos centro vedėjas Gintautas Daubaras pateikė daugiau aplinkybių, kurios lemia, koks bus žmogaus parašas. Anot jo, asmens parašas gali keistis dėl įvairių veiksnių: amžiaus, rašymo instrumento, rašymo paviršiaus, rankos sužeidimų, stresinės būsenos, rašymo pozos.

„Taip pat dėl nerimo sutrikimų, nuotaikos sutrikimų, abstinencijos metu, vartojant alkoholį ir narkotines medžiagas, sergant Parkinsono, Alzheimerio ligomis ir kt.“, – vardijo G. Daubaras. Anot jo, parašo pokyčiams įtakos daro ir tam tikri vaistai, tokie kaip antidepresantai, neuroleptikai, taip pat staigus vaistų vartojimo nutraukimas.