Data: 2020.07.03 01:26
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Stresui sakome - NE!

2012-04-21 00:02:05

Laikas, kurį skiriame bendravimui 

Sunkią situaciją ištversi lengviau, jei ryšiai su draugais yra šilti. Palaikantys žodžiai, supratimas padeda pasijusti saugesniam- kasdieniame gyvenime turėsi savo palaikymo komandą. Pakalbėjęs gali nuleisti garą ir nuslopinti susikaupusią įtampą. Be to, bus lengviau suvokus, kad ir kiti žmonės jaučia tą patį ir puikiai tave supranta.

Redakcijos archyvo nuotr.

Ieškok būdų padėti aplinkiniams. Įvairūs psichologų tyrimai įrodo, kad pagalbos ranką ištiesiantys žmonės lengviau įveikia stresą. Pats suvokimas, kad galime pakeisti kažkieno gyvenimą, suteikia vilties ir padeda nenuleisti rankų.

Valdyti situaciją padeda dienotvarkė

Tiksli informacija apie padėtį padeda priimti sąmoningą sprendimą. Be to, ji leidžia atsikratyti įtampos, kurią kelia nežinomybė. Neverta atidėlioti darbų rytdienai, nes tai stiprins kaltės jausmą ir bejėgiškumą- juk kaupiasi kalnas neišspręstų problemų. Žemę po kojomis jausi tvirčiau, jei laikysiesi daugmaž stabilios dienotvarkės. Taip galėsi įrodyti sau ir pasauliui, jog kliūtys negali išmušti tavęs iš vėžių, kad gyvenimas tęsiasi nepriklausomai nuo jo smūgių.

Nuo įtampos galima ... pabėgti  sui ar jį nuslopinti. Tik reikia įsiklausyti į save, koks fizinis krūvis tinkamiausias- vieniems svarbu porą valandų prakaituoti treniruoklių salėje, kitiems patinka bėgioti aplink stadioną. Įtampa atslūgsta jau mankštinantis, o palengvėjimas jaučiamas ir vėliau.

Privalu kaip reikiant atsipalaiduoti

Būtina organizmui nuleisti garą- atsipalaiduoti. Tik nei žiūrėdamas televizorių, nei skaitydamas knygą gerai neatsipalaiduosi, nes smegenys turės dirbti reaguodamos į patirtus įspūdžius. Kasdien daromi atsipalaidavimo pratimai padės įveikti sunkias situacijas, kurių kupinas visas gyvenimas. Nieko ypatingo daryti nereikia- tiesiog atpalaiduoti raumenis, neraukyti antakių, nesučiaupti lūpų. Gerai papurtyti galvą, kad atsipalaiduotų pečiai. Tada pasiraivyti ir bent kelias minutes pamasažuoti kaklą. Paskui pečiais sukti ratus. Užklupus nerimui visu kūnu nuoširdžiai pasirąžyti.

Gerą nuotaiką ... įkvepiame

Kai eteriniu aliejumi patriname odą, jis per poras patenka į kraują- šis išnešioja jį po visą kūną. O įkvepiant aromatas pasiekia smegenų sritis, nuo kurių priklauso emocijos.. Daug eterinių aliejų ar jų mišinių malšina streso poveikį, tačiau svarbiausiais laikomi šie: anyžių, apelsinų, bazilikų, bergamočių, citrinų, eglių, jazminų, levandų, melisų.

"Raminamieji skanėstai"

Kai kurie maisto produktai- puikūs pagalbininkai užgriuvus gyvenimo naštai. Saujelė migdolų padeda įveikti stresą, nes juose yra vitamino B2 ir magnio, kurie skatina serotonino gamybą,- šis padeda išsaugoti gerą nuotaiką. Dar yra cinko ir vitamino E, kovojančių su streso pasekmėmis. Brokoliuose esantys B grupės vitaminai, ypač folio rūgštis, padeda sumažinti paniką, nerimą, užkerta kelią depresijai. Produktai su grūdais- košės, rupių miltų duona, laikiniai ryžiai- gerina nuotaiką, nes juose gausu angliavandenių. Jūrų kopūstuose yra nemažai vitamino B5- jis svarbus adrenaliną gaminantiems antikščiams. Šio vitamino stygius kelia chronišką nuovargį.

Mažų malonumų galia

Juokas ir stresas- du nesugyvenantys mūsų gyvenimo palydovai, mat juokiantis labiau atsipalaiduoja psichika ir raumenys, juokas skatina laimės hormonų endorfinų gamybą, mažina streso hormonų kiekį kraujyje, padeda įveikti sumišimą, nerimą. Ir ne tik tai- humoro jausmas suteikia galimybę kūrybiškai įvertinti situaciją ir iš jos išsipainioti.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras