Data: 2020.07.03 02:11
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Slaugytojai diabetologai padeda susidraugauti su liga

vlmedicina.lt | 2014-11-14 14:08:30

Kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į cukrinio diabeto keliamas problemas. 2013 metais pasaulyje diabetu sirgo 382 milijonai žmonių. Specialistai prognozuoja, kad 2035 metais sergančiųjų šia liga gali būti net 592 milijonai. 2014–2016 metais Pasaulinės diabeto dienos tema – „Sveika gyvensena ir diabetas“. Gyventi su liga, kuri keičia kasdienybę, visame pasaulyje, o taip pat ir Lietuvoje, moko kvalifikuoti, specialiai tam parengti slaugytojai diabetologai.

Virginija Bulikaitė
Virginija Bulikaitė. Kauno klinikų archyvo nuotr.

„Diabetas jaunėja ir dažnėja, – sako Lietuvos slaugytojų diabetologų draugijos (LSDD) pirmininkė, Kauno klinikų Vaikų endokrinologijos skyriaus slaugytoja diabetologė Virginija Bulikaitė. – Tai liga visam gyvenimui, bet suvaldyti ją, susidraugauti su ja – galima“.

Pirminė slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba teikiama pacientui pirmą kartą diagnozavus diabetą. Ligą nustačius vaikui, pirminė slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba jam ir jo tėvams ar globėjams teikiama tik ligoninėje. Tęstinė slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba susideda iš paciento informavimo ir konsultavimo diabeto slaugos klausimais pagal paciento poreikius.

„Remdamiesi Lisabonos (Portugalija) diabeto centro patirtimi, nuo 2009 metų Kauno klinikų Endokrinologijos klinikoje kas pusmetį organizuojame šeštadieninius seminarus tėvams, kurių vaikai neseniai susirgo diabetu. Šiems tėvams ypač sunku, jie neturi patirties, susiduria su psichologinėmis, socialinėmis problemomis, jie dar nesusitaikę su liga. Seminare su pacientų tėvais dalyvauja ne tik gydytojai endokrinologai, slaugytojai diabetologai, bet ir psichologas“, – pasakojo Vaikų endokrinologijos skyriaus slaugytoja diabetologė.

Slaugytojas diabetologas teikia paslaugas savarankiškai ar su komanda, bendradarbiaudamas su kitais sveikatos priežiūros specialistais. Jis konsultuoja, moko sergančiuosius diabetu, rūpinasi profesionalia pacientų kojų priežiūra – atlieka gydomąjį pedikiūrą, kitas diabetinės pėdos priežiūros procedūras.

„Slaugytojai diabetologai bendradarbiauja su pacientų organizacijomis, – apie slaugytojų diabetologų savanorišką veiklą pasakojo V. Bulikaitė. – Diabeto klubuose pacientai, organizuodami susitikimus, pasidalyti patirtimi kviečia slaugytojus diabetologus. Jie vyksta į diabeto stovyklas, kuriose padeda sergantiems diabetu vaikams ir suaugusiems mokytis ne tik teoriškai, bet ir praktiškai valdyti ligą. Tėvų, pedagogų kviečiami slaugytojai diabetologai vyksta į darželius, mokyklas, kuriose mokosi diabetu susirgęs vaikas. Dažnai nei pedagogai, nei klasės draugai net neįtaria, kokia klastinga liga yra diabetas, kokios pagalbos gali prireikti sergančiam vaikui“.

1990 m. Lietuvos slaugytojai diabetologai susibūrė į Lietuvos slaugytojų diabetologų draugiją (LSDD). Draugijos nariai dalyvauja organizuojant sergančiųjų diabetu ir jų šeimų narių mokymą stacionarinio, ambulatorinio bei reabilitacinio gydymo laikotarpiu. Draugija teikia metodinę informaciją apie mokymo, slaugos, gydymo naujoves ne tik draugijos nariams. Su cukrinio diabeto profilaktika, komplikacijomis ir mokymo svarba supažindina visuomenę, valstybės institucijas, įstatymų leidėjus, sveikatos sistemos darbuotojus. Kasmet organizuojami seminarai, konferencijos, kiti renginiai diabetologijos klausimais, palaikomi ryšiai su tarptautinėmis slaugytojų organizacijomis.

Lapkričio 21–22 d. Palangoje pirmą kartą Lietuvoje vyks bendra gydytojų endokrinologų ir slaugytojų diabetologų mokslinė-praktinė konferencija „Diabeto mokymas“.

Kauno klinikų informacija