Data: 2020.07.12 10:26
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Skilinėja lūpų kampučiai

Šaltinis: Valstiečių laikraštis | 2016-11-19 00:02:27

„Turiu labai nemalonią bėdą – nuolat skilinėja lūpų kampučiai, susiduriu su dideliu diskomfortu. Naudoju įvairius tepalus, tačiau rezultatai nedžiuginantys. Ką daryti?“ – klausia Eglė V. Iš Vilniaus.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Atsako gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė.

Lūpų kampučiai pradeda skilinėti dėl įvairių priežasčių. Viena jų – avitaminozė. Todėl pirmas žingsnis gydant šį negalavimą – išsiaiškinti, ar nesergama virškinamojo trakto, žarnyno ligomis. Gastroenterologas turi nustatyti skrandžio rūgštingumo lygį, įvertinti, ar nėra disbakteriozės. Šis sutrikimas įspėja, kad organizmas stokoja tam tikrų, dažniausiai A, E, kartais B grupės, vitaminų. Nesvarbu, kad žmogus gauna jų sveikai maitindamasis arba gerdamas papildomus preparatus – mikroelementai paprasčiausiai nėra tinkamai pasisavinami.

Kartais problema paūmėja ir dėl mielių grybelio, tada susiformuoja antrinė infekcija. Šios bakterijos gali nulemti ir pirminio židinio atsiradimą. Taip dažnai nutinka dėl kitų ligų komplikacijų, todėl gydytojui svarbu žinoti, ar pacientas neserga lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, cukriniu diabetu), ar nevartoja kokių vaistų. Taigi atliekami ne tik odos, bet ir vidaus tyrimai.

Kitas svarbus veiksnys – valgymo įpročiai. Kartais mėgstama užkandžiauti džiūvėsėliais ar vafliais, kurių struktūra dirgina sulūpų kampučius, subraižo odą. Šerpetojimą ir trūkinėjimą gali sukelti ir rūgščių produktų vartojimas. Pavyzdžiui, kai pomidorą valgome nesupjaustytą kaip obuolį, daržovės rūgštys nugraužia odą. Ypač dažnai suerzinama vaikų oda – juk jie valgydami lengvai išsitepa ir skruostus, smakrą.

Be abejo, lūpų kampučiai gali suskilti ir dėl išorinių veiksnių – saulės, žvarbaus vėjo, šalčio. Problemos atsiradimą skatina ir tokie ydingi įpročiai kaip lūpų kramtymas, polinkis valgant arba kalbant nuolat drėkinti lūpų kampučius. Drėgmė sukuria palankią terpę ant mūsų odos gyvenantiems mikrobams ir grybeliams daugintis bei tapti patogeniniais.

Bet kuriuo atveju su tokia bėda susidūręs žmogus neturėtų skubėti naudoti kokių nors tepalų. Dažnu atveju jie nepašalina tikrosios priežasties arba veikia tik laikinai. Be to, jie trukdys gydytojui nustatyti tikslią diagnozę. Visada rekomenduoju iškart kreiptis į specialistą, kuris, atlikęs konkrečius tyrimus, patars ir paskirs reikalingą gydymą.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.